Reklama

Kalisz

TrąbkoGranie

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w ramach XVII Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych+ „Roztrąbiony Kalisz” odbył się koncert inauguracyjny „In memoriam Sergiu Carstea”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Roztrąbiony Kalisz” to wyjątkowe święto muzyki dętej, które od lat przyciąga uwagę mieszkańców Kalisza i okolic. W dniach 17-22 sierpnia miasto rozbrzmiewało dźwiękami orkiestr, big-bandów i solistów – od młodych talentów po uznanych mistrzów. W programie znalazły się m.in. koncerty plenerowe pod hasłem „Dęciaki na Cztery Strony Świata” czy energetyczne wieczory tematyczne jak „TrąbkoGranie”. Akademia po raz kolejny wybrzmiała w różnych zakątkach Kalisza – m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera, na Uniwersytecie Kaliskim, w Centrum Kultury i Sztuki, I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka, Narodowym Sanktuarium św. Józefa, w parku, przy fontannie oraz przy baszcie Dorotce.

– Celem organizacji akademii jest umożliwienie utalentowanej młodzieży kontaktu z szerokim gronem solistów i pedagogów z Polski i zagranicy. Podczas zajęć młodzi artyści rozwijają i wzbogacają swoje umiejętności praktyczne w grze na instrumentach – zaznaczyła Małgorzata Piotrowska, koordynator wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych+ pomyślana została przede wszystkim jako tygodniowy cykl zajęć warsztatowych dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbka, waltornia, puzon, eufonium, tuba) oraz saksofonu, fletu, klarnetu, a także rogów myśliwskich. Jest też sekcja jazzowa: trąbka jazzowa, saksofon jazzowy, perkusja. W tegorocznej edycji rodzina akademii powiększyła się o fagocistów. Dodatkowo zorganizowane zostały także warsztaty dla orkiestr dętych. Na scenie wystąpili zarówno uznani artyści, jak i młode talenty, prezentując różnorodny repertuar – od klasyki po jazz. Każdego dnia w sanktuarium miał miejsce koncert „Spotkania z muzyką – mistrz i uczeń”. W ramach akademii z cyklu „Muzyka w mundurze” zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa w Elblągu. „Odyseja dźwięków” z kolei to koncert Górniczej Orkiestry Dętej PAK KWB Konin. Nie zabrakło również muzyki jazzowej w wykonaniu Big Bandu Powiatu Ostrowskiego. W koncercie finałowym wystąpili Katarzyna Moś i Sompoleńska Orkiestra Dęta prowadzona przez Macieja Gwóździa. W repertuarze orkiestry są utwory z kręgu muzyki: pop, rocka, jazzu, muzyki sakralnej i okolicznościowo-patriotycznej.

Organizatorami letniej akademii są Fundacja Clarino oraz Fundacja Cultura Sempre.

brassacademy.eu

2025-08-26 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: remonty w sanktuarium po zniszczeniach spowodowanych przez orkany

2026-03-25 15:00

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zleciły prace remontowe przy odbudowie zniszczeń spowodowanych przez orkany, które w styczniu i lutym nawiedziły Portugalię prowadząc do licznych szkód.

Wokół głównego placu sanktuarium usuwane są stare, połamane drzewa, które zastępowane są młodymi drzewami. Ekipy budowlane naprawiają też chodniki oraz kostkę brukową zniszczone na skutek wyrwania drzew z korzeniami przez wichurę. Szczególnie duże straty spowodował w tym sanktuarium orkan Kristin, z huraganowymi wiatram o prędkości przekraczającej 200 km/h. Jak przekazał fatimski rektorat, w najbliższych dniach posadzonych zostanie przy głównym placu sanktuarium około 40 nowych drzew. - Zakończenia tych prac spodziewamy się najpóźniej do Wielkanocy - przekazały władze sanktuarium fatimskiego.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Prezesa Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym MISERICORDIA

2026-03-25 15:07

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

Archidiecezja Lubelska/archidiecezjalubelska.pl

W związku z nierzetelnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi budynku przy ul. Głuskiej 138 w Lublinie przekazuję następujące informacje porządkujące stan faktyczny.

Budynek od ponad 20 lat nie pełni funkcji domu kultury. W momencie przekazania go Stowarzyszeniu „Misericordia” był obiektem niewykorzystywanym, wymagającym generalnego remontu i dostosowania go do obowiązujących standardów. Stowarzyszenie objęło budynek na podstawie umowy zawartej z Gminą Głusk i poniosło koszty jego modernizacji oraz utrzymania, które łącznie w ciągu minionych lat wyniosły około 2,9 mln zł.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Marta Nawrocka w Białym Domu: bezpieczeństwo dzieci online musi być fundamentem, nie dodatkiem

2026-03-25 19:09

[ TEMATY ]

Marta Nawrocka

PAP

Bezpieczeństwo dzieci w świecie cyfrowym nie może być dodatkiem, musi być fundamentem - powiedziała w środę pierwsza dama RP Marta Nawrocka w Białym Domu na szczycie dotyczącym edukacji z użyciem technologii. Spotkanie zorganizowane przez Melanię Trump rozpoczęło się od wystąpienia robota.

Marta Nawrocka wystąpiła obok Melanii Trump i kilku innych pierwszych dam i dżentelmenów w drugim dniu szczytu „Kształtujemy razem przyszłość” (Fostering the Future Together), skupionym na wykorzystaniu AI i innych technologii w edukacji. W wystąpieniu podkreśliła, że od wyborów przywódców zależy, czy technologie przyczynią się do lepszego kształcenia dzieci oraz czy będą wyrównywać szanse, czy powiększać nierówności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję