Seniorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR) w Rzeszowie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, mimo że część członków przekroczyła 80. rok życia. SITR jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, organizacji skupiającej polskie i polonijne środowiska inżynierskie. Dla członków koła nie są obce wskazówki św. Jana Pawła II, który zachęcał seniorów do aktywności i zrozumienia zmian zachodzących w świecie, zdobywania nowej wiedzy.
Członkowie koła chętnie uczestniczą w spotkaniach, współpracują z placówkami naukowo-badawczymi i organizują wycieczki. Wiosną 2024 r. zwiedzili nowoczesne obiekty w pobliżu Rzeszowa. Były to Centrum Wystawienniczo-Kongresowe „Arena” w Jasionce i położone w pobliżu Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jesienią ub.r. odwiedzili Ziemię Strzyżowską, zwiedzając zabytki i miejsca sakralne. Towarzyszyła im p. Ewa Mroczka z Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej.
Jednym z odwiedzonych miejsc był Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej, wpisany na listę zabytków woj. podkarpackiego. Powstał on na bazie majątku ziemskiego, którego właścicielami od 1867 r. byli Waleria z Tarnowskich i Franciszek Mycielscy. Ten światły gospodarz i społecznik wprowadził w gospodarstwie szereg innowacji, a ogród dworski przekształcił w park krajobrazowy w stylu angielskim.
Najcenniejszym okazem w parku jest 650-letni dąb szypułkowy „Józef”, z niezwykłą historią. W 1932 r. malarz Józef Mehoffer umieścił go na rewersie banknotu 100 zł. Banknot ten wszedł do obiegu w 1934 r. Podczas II wojny światowej w dziupli tego drzewa schronili się dwaj żydowscy bracia Abraham i Paul Denholz o pseudonimie „Hymi”. Dąb „Józef” został wybrany Polskim Drzewem 2016 r., a w 2017 r. zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Pień sędziwego dębu „Józef” obejmować musiało aż ośmioro seniorów.
Dla uczestników pikniku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji w Parku Papieskim
W diecezji rzeszowskiej obchodziliśmy 9 czerwca Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin. Został on już po raz kolejny zorganizowany przez Duszpasterstwo Rodzin.
Tegoroczne święto rodzin poprzedzone było tygodniowym cyklem spotkań w Domu Diecezjalnym Tabor, na które w kolejne dni zapraszane były poszczególne grupy: żony i matki, mężowie i ojcowie, młodzież, dziadkowie i seniorzy. Spotkania od poniedziałku do soboty rozpoczynały się Mszą św. o godz. 19. Następnie zebrani uczestniczyli w dedykowanej ich stanowi katechezie lub wykładzie, po których miała miejsce wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkania, które w tym roku zostały zorganizowane po raz pierwszy, cieszyły się dużym zainteresowaniem i, jak ufamy, przyniosą obfite owoce duchowe.
Papież Leon XIV spotkał się w Watykanie ze słynnym amerykańskim aktorem Robertem De Niro. Przyleciał on do Rzymu na 48 godzin, aby z rąk burmistrza Wiecznego Miasta Roberto Gualteriego odebrać najwyższe wyróżnienie przyznawane przez władze stolicy Włoch - Lupa Capitolina (Wilczycę Kapitolińską).
Krótkie spotkanie Leona XIV z 82-letnim zdobywcą dwóch Oscarów za role w filmach „Ojciec chrzestny II” (1974) i „Wściekły Byk” (1980) ograniczyło się do uśmiechów, wymiany uprzejmości po angielsku, wspólnej fotografii i różańca, podarowanego przez papieża.
12 listopada 2025 r. podczas bezpłatnego webinaru pt. „Reforma szkoły – ciąg dalszy. Wysłuchaj – przemyśl – zareaguj!” przedstawione zostaną zmiany w podstawach programowych przedmiotów przyrodniczych, jakie przygotowuje MEN oraz czym jest „Reforma26. Kompas Jutra” i jakie konsekwencje może ona przynieść.
Likwidacja prac domowych, ograniczanie liczby lekcji religii, zamiana przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” na jeszcze nieobowiązkową „edukację zdrowotną”, obniżanie wymagań – to tylko niektóre z postulatów, które już zostały wprowadzone w życie przez minister Barbarę Nowacką. Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli z niepokojem obserwuje te gwałtowne i wprowadzane bez potrzebnych badań, a jedynie z pobudek ideologicznych, zmiany. Codziennie możemy usłyszeć o kolejnych pomysłach Ministerstwa Edukacji Narodowej, które nie uspokajają sytuacji, ale powodują jeszcze większy zamęt i „zmęczenie tematem” obywateli, którzy nie są związani z oświatą. Większość Polaków nie wie, że kolejne niebezpieczne „nowości” już są przygotowane, aby w najbliższych latach odmienić, niestety w sposób wadliwy, edukację w naszym kraju.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.