Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sesja Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Szczecinie

„Wiara w sytuacji globalizmu. 1050 lat od Chrztu Polski” – pod takim hasłem odbyło się 14 listopada pierwsze z trzech zaplanowanych w roku akademickim 2015/16 spotkań Polskiego Towarzystwa Teologicznego w sekcji szczecińskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący PTT ks. prof. dr hab. Andrzej Offmański, otwierając debatę, zaznaczył, że „Teologia jako nauka o Bogu i człowieku jawi się jako teologia życia”, a pochylając się nad zagadnieniem Chrztu Polski, „pragniemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, jakim było przyjęcie chrztu przez naszych pierwszych władców przyczyniło się do odnowienia i umocnienia naszej wiary”. Rok 2016 będzie zatem szczególnym czasem łaski, gdyż w jego trakcie dziękować będziemy Bogu za dar wiary otrzymany przez naszych przodków. Ks. prof. Offmański wręczył dyplomy przynależności do PTT nowym członkom i powitał prelegentów: ks. prof. dr. hab. Grzegorza Wejmana i ks. dr. Romana Misiaka.

W pierwszym przedłożeniu ks. prof. US Wejman przedstawił szczegółowo sytuację, jak przeżywano chrzest na Pomorzu, ukazał początki chrześcijaństwa państwa Mieszka I. Wskazywał na wielkość wydarzenia chrztu Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności (14 kwietnia 966 r.) przez osobisty chrzest Mieszka I (akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i włączył do rodziny chrześcijańskich narodów Europy), powstania pierwszej polskiej metropolii i opiece Bożej nad polskim narodem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. dr Misiak próbował ukazać religijność katolików w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w perspektywie współczesności. Postępowanie badawcze zawarł w trzech punktach: 1. Kościół w świadomości mieszkańców archidiecezji, 2. Obraz dominicantes i comunicantes (1980-2013), 3. Religijność wybranych regionów Polski (Szczecin– Lublin). Sytuacja Kościoła rzymskokatolickiego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (największego pod względem liczby wyznawców) jawi się w miarę optymistycznie choć zależeć będzie – zdaniem prelegenta – od wychowania religijnego w domu rodzinnym, wspólnot religijnych, katechezy, zaangażowania pastoralnego Kościoła.

Dyskusję prowadził ks. dr J. M. Mazur, który podzielił się przeżywanymi obchodami milenijnymi i wskazał na potrzebę przypomnienia ich znaczenia w obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Szczecińska debata Polskiego Towarzystwa Teologicznego wpisuje się w przygotowania świętowania Jubileuszu Chrztu Polski w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Centralne wydarzenia odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Ważnym momentem będzie świętowanie jubileuszu we wspólnotach parafialnych. Będzie to miało miejsce w Triduum Paschalnym, w Wigilię Paschalną, kiedy to wraz z całym Kościołem odnawiamy przymierze chrzcielne. Koniecznym uzupełnieniem jubileuszu będzie także narodowa pielgrzymka do Rzymu, do grobów Apostołów, zaplanowana na październik 2016 r.

Kolejne spotkania Polskiego Towarzystwa Teologicznego sekcji szczecińskiej zaplanowane są na 27 lutego 2016 r. – „Małżeństwo i rodzina po Synodzie Biskupów w Rzymie” oraz 14 maja – „Utrata wrażliwości sumienia a grzech współczesnego świata”.

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość z Ducha

Niedziela Ogólnopolska 20/2021, str. VII

[ TEMATY ]

teologia

teolog

Bożena Sztajner/Niedziela

Pytanie czytelnika: Na czym polega prawdziwa radość? Co znaczy, że jest ona owocem Ducha Świętego?
CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: aparat fotograficzny papieża Franciszka sprzedany za 6,5 mln euro

2025-11-22 16:26

Adobe Stock

Aparat fotograficzny, zdjęcie poglądowe

Aparat fotograficzny, zdjęcie poglądowe

Aparat fotograficzny papieża Franciszka (2013-2025) zmienił właściciela za rekordową kwotę: specjalnie wyprodukowany dla zwierzchnika Kościoła katolickiego aparat Leica M-A osiągnął w sobotę na aukcji w Wiedniu cenę 6,5 miliona euro. Szacowana wartość wynosiła od 60 000 do 70 000 euro.

Licytacja w wiedeńskim hotelu Imperial podczas 47. aukcji Leitz Photographica Auction była transmitowana na żywo w internecie. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Nie wiadomo, czy Franciszek sam korzystał z aparatu.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: Akcja Katolicka to wspólnota ludzi odważnych, którzy nie chcą wyręczać się innymi

„Akcja Katolicka to wspólnota ludzi odważnych, którzy nie chcą wyręczać się innymi” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk. Z okazji święta patronalnego Akcji Katolickiej, jego słowo zostało odczytanie podczas dorocznych obchodów, jakie miały miejsce 22 listopada w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata jest okazją do modlitwy w wymiarze diecezjalnym, podsumowania działalności i powierzenia Panu Bogu konkretnych zadań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję