Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek wsparcia w Krakowie

W naszej rzeczywistości zauważam przykre zjawisko, jakim jest samotność osób starszych. Dotyczy to zarówno ludzi mieszkających z rodziną, jak i samotnych, skazanych na swoje „cztery ściany”. Często brak im odwagi, by opuścić swoje bezpieczne mieszkanie i tworzyć przynajmniej przez kilka godzin wspólnotę z innymi.
Właśnie takim osobom mieszkającym w Krakowie i na terenie miejskiej gminy Kraków proponuję Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych prowadzony przez Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, czyli Siostry Sercanki.
Św. Józef Pelczar, zakładając w 1894 r. to zgromadzenie, zlecił mu m.in. opiekę nad ludźmi chorymi i starszymi. Jest to głównie pomoc pielęgniarska w szpitalach i państwowych domach opieki.
Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych znajduje się w Krakowie przy pl. gen. Sikorskiego 14/2, istnieje od 1 grudnia 2008 r. Jest to nowe dzieło zgromadzenia. Prowadzą go Siostry Sercanki we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Aby korzystać z zajęć w naszym Ośrodku, wymagana jest decyzja MOPS-u. Przeznaczony jest dla 20 osób. Ośrodek czynny jest cały rok: od poniedziałku do piątku w godz. 10-16, w tym czasie osoby starsze i samotne mają więc możliwość przebywania razem, pod opieką sióstr.
W Ośrodku Wsparcia prowadzone są różne formy aktywizacji osób starszych i samotnych, z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości oraz zainteresowań. Terapia zajęciowa w naszym ośrodku ma szeroki zakres: szydełkowanie, wyszywanie, roboty na drutach, szycie rękawic kuchennych i fartuszków, a także zajęcia plastyczne: malowanie kartek okolicznościowych, laurek, wykonywanie i zdobienie odlewów gipsowych, takich jak: kompozycje kwiatowe, flakony, figurki Dzieciątka Jezus i symbole wielkanocne, oraz wykonywanie kwiatów z bibuły.
Głównym punktem zajęć artystycznych jest muzyka. Podopieczni wykazują wielkie zamiłowanie do śpiewu, podczas którego wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia rytmiczne, taneczne i ruchowe. Muzykoterapia i ćwiczenia ogólnousprawniające zapewniają utrzymanie sprawności fizycznej naszych seniorów.
W ramach zajęć kulinarnych przygotowywane są wypieki i desery na różne okazje świąteczne i imieninowe.
W ośrodku ma miejsce także terapia przez literaturę. Lektura dobrych książek i czasopism oraz ciekawe filmy dostarczają nowych tematów do rozmów, refleksji i nowego spojrzenia na własne problemy.
Wspólna modlitwa, czytanie i rozważanie Pisma Świętego rozwijają życie duchowe i umacniają serdeczną więź pomiędzy seniorami i siostrami.
Ośrodek Wsparcia Zgromadzenia NSJ w Krakowie

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekanalne spotkanie synodalne

2025-12-07 00:01

Marzena Cyfert

Dekanalne spotkanie synodalne w Jutrzynie

Dekanalne spotkanie synodalne w Jutrzynie

W diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie odbyło się dekanalne czuwanie w intencji Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył bp Maciej Małyga, a po modlitwie poprowadził spotkanie w świetlicy.

W czuwaniu wzięły udział parafie z: Jutrzyny, Wiązowa, Kucharzowic, Owczarów, Witowic i Brożca.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Dla bł. ks. Lichtenberga jedynym wodzem był Chrystus

2025-12-06 19:51

ks. Łukasz Romańczuk

abp Józef Kupny

abp Józef Kupny

W parafii związanej duchowo z bł. ks. Bernardem Lichtenbergiem odbyły się centralne uroczystości jubileuszowe z okazji 150. rocznicy chrztu i urodzin błogosławionego oraz 190-lecia ukończenia budowy świątyni. To wyjątkowy czas modlitwy i wdzięczności dla parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie za dziedzictwo, które pozostawił po sobie kapłan – męczennik czasu nazizmu. Centralnym obchodom przewodniczył abp Józef Kupny.

Wprowadzając w uroczystość, ks. Leszek Woźny, proboszcz parafii, podkreślił ogrom duchowego zaangażowania wspólnoty w ostatnich miesiącach. - Od dziewięciu miesięcy nasza wspólnota modliła się za wstawiennictwem bł. Bernarda o potrzebne łaski dla nas, dla naszej wspólnoty w Oławie. Prosiliśmy o nową wiarę, moralność w naszej parafii, archidiecezji i całej Ojczyźnie. Pamiętaliśmy w naszej modlitwie o trwającym synodzie.Kapłan dziękował także za konkretne owoce jubileuszu – zarówno duchowe, jak i materialne: - Mocno wierzę, że bł. Bernard, który zakładał nowe wspólnoty i budował kościoły, pomógł także nam wykonać remont elewacji naszego kościoła. Wierzę, że to jego wstawiennictwo doprowadziło nas do tego dzieła, wartego prawie półtora miliona - podkreślił ks. Woźny, przypominając o wydarzeniach towarzyszących jak: m.in. pielgrzymka do grobu błogosławionego w Berlinie oraz turniej piłkarski Liturgicznej Służby Ołtarza z udziałem ponad 300 młodych z archidiecezji wrocławskiej. Odbywały się również prezentacje, warsztaty historyczne i koncert adwentowy Oławskiej Orkiestry Kameralnej. -My, Oławianie i parafianie kościoła, w którym błogosławiony przyjął swoją Chrzest, pierwszą Komunię Świętą, i odprawił Mszę świętą prymicyjną jesteśmy zobowiązani do zachowania dziedzictwa, które nam przekazał. Niech nasza modlitwa będzie wielkim dziękczynieniem za świadectwo jego życia.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski w II niedzielę Adwentu: daj Bogu szansę

2025-12-07 15:00

Wspólna modlitwa z udziałem abp. Andrzeja Przybylskiego odbyła się wieczorem 6 grudnia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. - Daj Bogu szansę! Może przestań dyskutować, jaki to Bóg powinien być i co o nim sądzi świat. Zafunduj sobie czas przed Najświętszym Sakramentem - zachęcał metropolita katowicki.

Przybyłych do gmachu WŚSD na spotkanie „Przygotuj się na święta” - akcji organizowanej przez katowickich alumnów - przywitał ks. Krzysztof Matuszewski, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Duchowny prosił wszystkich o modlitwę za alumnów oraz o nowe powołania kapłańskie do katowickiego seminarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję