Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 2/2012, str. 7

Henryk Tomczyk

Abp Janusz Bolonek (trzeci od lewej) w otoczeniu: bp. Ireneusza Pękalskiego, abp. Władysława Ziółka i bp. Adama Lepy

Abp Janusz Bolonek (trzeci od lewej) w otoczeniu: bp. Ireneusza Pękalskiego, abp. Władysława Ziółka i bp. Adama Lepy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz abp. Bolonka

50 lat służby Bogu i ludziom

Reklama

W uroczystość Narodzenia Pańskiego za 50 lat kapłaństwa dziękował Bogu pochodzący z archidiecezji łódzkiej abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii. Miejscem świętowania jubileuszu był kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dłutowie (archidiecezja łódzka), w którym abp Bolonek został ochrzczony, a 11 grudnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Kulika.
Dostojny Jubilat przewodniczył uroczystej Sumie pontyfikalnej, koncelebransami byli: metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, ks. prał. Krzysztof Nykiel z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, ks. prał. Ryszard Olszewski, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Obowiązki gospodarza pełnił miejscowy proboszcz ks. kan. Wiesław Koper, który powitał uczestników uroczystości.
Życzenia papieża Benedykta XVI skierowane do dostojnego Jubilata odczytał bp Adam Lepa. Ojciec Święty napisał m.in.: „Czcigodny Bracie - Chrystus, Władca Pasterzy za wstawiennictwem Jasnogórskiej Dziewicy i pełnej majestatu Królowej Twojego narodu, niech swą łaską chroni Cię i umacnia, krzepi nadprzyrodzoną otuchą i stale ubogaca hojnymi darami nieba. Ich zwiastunem i rękojmią oraz świadectwem naszej wzajemnej miłości niech będzie apostolskie błogosławieństwo, którego z serca udzielamy Tobie, Twoim krewnym i współpracownikom”.
W homilii abp Władysław Ziółek przypomniał, że po formacji w łódzkim seminarium duchownym abp Janusz Bolonek przyjął święcenia kapłańskie w dłutowskim kościele parafialnym. Ówczesny ordynariusz łódzki bp Michał Klepacz posłał go na dalsze studia najpierw do Lublina, a następnie do Rzymu, by po latach studiów teologicznych i prawniczych oraz po przygotowaniach w Papieskiej Akademii Kościelnej mógł pełnić zaszczytną służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej.
Eucharystia zgromadziła przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, rodzinę dostojnego Jubilata, kleryków, siostry zakonne, parafian. Reprezentanci poszczególnych środowisk złożyli Księdzu Arcybiskupowi Jubilatowi serdeczne życzenia, a wszyscy zebrani wyśpiewali dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”. Na zakończenie Mszy św. abp Janusz Bolonek serdecznie podziękował za otrzymane życzenia i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Henryk Tomczyk

Światowy Dzień Młodzieży 2013

Kierunek: Rio de Janeiro

Krajowy duszpasterz młodzieży bp Henryk Tomasik zachęca młodych Polaków do duchowego przygotowania się na XXVII Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w Rio de Janeiro w 2013 r. Wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa ŚDM.
Bp Tomasik podkreśla, że każde spotkanie młodych jest pięknym doświadczeniem wspólnoty wiary i Kościoła powszechnego. Wyraża nadzieję, że wśród uczestników brazylijskiego spotkania w 2013 r. nie zabraknie Polaków. - Już teraz zapraszam do duchowego przygotowania się do tego spotkania m.in. przez rozważanie orędzia Benedykta XVI, które zostanie skierowane z okazji najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. Chodzi o to, aby wprowadzać w życie wskazania Ojca Świętego. Zapraszam także na wspólny wyjazd do Brazylii - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.
Według organizatorów, na Światowym Dniu Młodzieży w Rio de Janeiro będzie jeszcze więcej uczestników niż w Madrycie, być może nawet 3 mln. Mówił o tym kard. Raymundo Damasceno Assis - przewodniczący brazylijskiego Episkopatu, podczas ostatniej wizyty w Watykanie.

Powiedzieli

I teolog, i filozof muszą o Bogu myśleć górnie, ale gdy już umęczą się tym odgórnym myśleniem, najlepiej zrobią, gdy zwalą się na kolana i pokornie modlić się będą.
* * *
Na progu świątyni chrześcijańskiej, w obliczu Matki z Dziecięciem, kona cała buta silnych barbarzyńców; świątynia jest miejscem poskramiania „zwierząt”.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Ogłoszono wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w ubiegłym roku. Okazało się, że w Polsce na stałe mieszka o 1,1 mln osób mniej, niż podawano oficjalnie do tej pory. Liczba emigrantów gwałtownie rośnie. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polaków jest 38,3 mln, ale w kraju mieszka 37,2 mln.

CBOS przeprowadził badanie, z którego wynika, że 37 proc. w nim uczestniczących jest zadowolonych z kontynuacji koalicji PO-PSL, a 30 proc. jest niezadowolonych. W 2007 r. z powstania koalicji PO-PSL zadowolonych było 53 proc., niezadowolonych - 16 proc.

Prokuratura wojskowa otrzymała ekspertyzę biegłych w sprawie czarnych skrzynek Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Nie ujawniono, co zawiera ta opinia.

Nowa lista refundacyjna może okazać się niekorzystna w przypadku chorych na astmę, przewlekłą chorobę płuc, cukrzycę oraz pacjentów po przeszczepach, leczących się onkologicznie i psychiatrycznie - ocenia Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Na 12 stycznia przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapowiedzieli protesty w czterech miastach, w których będzie organizowane Euro 2012. Związkowcy żądają podwyżek.

Prawie 7,5 mln osób otrzymujących świadczenia z ZUS może nie dostać podwyżek w marcu - jak co roku. Zakład przyznaje, że nie zdąży z realizacją pomysłu premiera, który w exposé zapowiedział, że chce zastąpić dotychczasowy sposób podnoszenia świadczeń uwzględniający wzrost cen i płac podwyżkami kwotowymi. Świadczenia mają wzrosnąć nie o procentowy wskaźnik, ale o ok. 70 zł.

Sytuacja gospodarcza w kraju będzie się pogarszać - uważa ponad jedna trzecia badanych, ponad połowa przewiduje wzrost bezrobocia i obawia się, że w Polsce będzie rodzić się mniej dzieci niż dotychczas - wynika z grudniowego sondażu CBOS.

Bilans świątecznego weekendu na polskich drogach to 44 zabitych i 408 rannych w 301 wypadkach. W dniach 23-26 grudnia policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierowców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale prawdziwy „turbocud”... Kilka godzin po modlitwie nasza córka poczuła się lepiej

2026-07-16 21:09

[ TEMATY ]

świadectwo

Milejczyce

Vatican Media

Do maleńkiego kościółka w Milejczycach zaczęły napływać setki świadectw ludzi przekonanych, że otrzymali tu niezwykłe łaski. Wśród nich znajduje się poruszająca relacja pani Eweliny.

Pani Ewelina opowiedziała swoją historię portalowi bialystok.se.pl.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV przyznaje polskiej parafii wyjątkowe przywileje

2026-07-26 20:41

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

bp Adam Bałabuch

Krosnowice

ks. Adam Łyczkowski

Stanisław Bałabuch

Uczestnicy jubileuszowych obchodów przy poświęconej figurze św. Jakuba Apostoła.

Uczestnicy jubileuszowych obchodów przy poświęconej figurze św. Jakuba Apostoła.

Siedem wieków historii, pokolenia wiernych i św. Jakub Apostoł, który uczy odwagi pójścia za Chrystusem. Parafia w Krosnowicach rozpoczęła jubileusz, z którym papież Leon XIV związał szczególne przywileje duchowe.

Centralnym wydarzeniem obchodów 700-lecia parafii św. Jakuba Apostoła była uroczysta Suma odpustowa sprawowana 26 lipca. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Bałabuch. W zabytkowej świątyni zgromadzili się parafianie, pielgrzymi, kapłani oraz zaproszeni goście. Uroczystość stała się nie tylko okazją do przypomnienia bogatej historii Krosnowic, ale przede wszystkim początkiem Roku Jubileuszowego. Dzięki przywilejowi udzielonemu przez papieża Leona XIV miejscowy kościół będzie przez najbliższy rok szczególnym miejscem modlitwy, pojednania i uzyskiwania odpustu zupełnego.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła uczestniczka Powstania Warszawskiego Józefa Marciniak ps. „Kropka”

2026-07-27 15:46

[ TEMATY ]

zmarła

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Nie żyje sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego Józefa Marciniak ps. „Kropka”. O jej śmierci poinformowała w niedzielę fundacja „Nie zapomnij o nas”.

Podziel się cytatem Józefa Marciniak w archiwalnej rozmowie z PAP z 2017 r. opowiadała o tym, że w trakcie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką i łączniczką w oddziale por. Czesława Sitarza ps. „Iskra”. - Niosłam pomoc chorym, zasypanym. Najpierw moją komendantką była „Heksa” (Helena Sakowicz-Bordziłowska). Po rozbiciu oddziału zostałam włączona do łączności przy dowództwie kpt. Ruma (Kazimierza Bilskiego) - mówiła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję