Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Chrztu Pańskiego

Dziecko nie jest własnością rodziców

Reklama

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia, podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Sykstyńskiej, Benedykt XVI ochrzcił 13 niemowląt. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że o ile Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie służą przede wszystkim temu, aby otworzyć nam oczy i serce na tajemnicę Boga, który przychodzi, aby być z nami, to święto Chrztu Pańskiego wprowadza nas w codzienność osobistej relacji z Nim. - Chrzest jest jakby pomostem, jaki zbudował On między sobą a nami, drogą, na której jest dla nas osiągalny; jest boską tęczą nad naszym życiem, obietnicą wielkiego „tak” Bogu, bramą nadziei i zarazem znakiem, który wskazuje nam drogę, którą mamy przebyć w czynny sposób i z radością, aby spotkać Go i czuć, że On nas miłuje - dodał Benedykt XVI. Wyjaśnił, że przez chrzest zwracamy Bogu to, co od Niego pochodzi. - Dziecko nie jest własnością rodziców, lecz zostało powierzone przez Stwórcę ich odpowiedzialności dobrowolnie i w sposób stale nowy, aby pomogli mu oni być wolnym dzieckiem Bożym. Tylko wtedy, gdy w rodzicach dojrzeje świadomość tego, będą umieli znaleźć właściwą równowagę między roszczeniem do dysponowania swymi dziećmi, jak gdyby były ich prywatną własnością, kształtując je zgodnie z własnymi przekonaniami i pragnieniami, a postawą anarchistyczną, która wyraża się w pozwoleniu im, aby rosły w całkowitej samodzielności, zaspokajając każde ich pragnienie i dążenie, uważając to za właściwy sposób pielęgnowania ich osobowości - mówił Ojciec Święty.

Opinia obserwatora Stolicy Apostolskiej

Konieczna międzynarodowa pomoc

Oczywiste jest, że bez międzynarodowej pomocy strony konfliktu w Strefie Gazy nie są w stanie wydostać się ze ślepej spirali przemocy. Wspólnota międzynarodowa winna zatem wywiązać się ze swych obowiązków i zdecydować się na czynną interwencję, by powstrzymać rozlew krwi - powiedział obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich urzędach ONZ abp Slivano Tomasi. Zabrał on głos w trakcie IX Sesji Specjalnej Rady ds. Praw Człowieka ONZ. Abp Tomasi podkreślił również, że wspólnota międzynarodowa, interweniując w tej sprawie, musi dążyć do usunięcia zasadniczych przyczyn konfliktu i zaproponować trwałe rozwiązania na większą skalę, tzn. obejmujące cały spór między Izraelem a Palestyńczykami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzym, 17-23 I 2009

Synod Biskupów Syryjskiego Kościoła Katolickiego

Reklama

Papież Benedykt XVI zwołał w Rzymie w dniach 17-23 stycznia Synod Biskupów Syryjskiego Kościoła Katolickiego, aby wybrać nowego patriarchę antiocheńskiego katolików syryjskich. Decyzję w tej sprawie Papież podjął, działając zgodnie z kanonem 72 § 2 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Obradom Synodu przewodniczy prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.
Syryjski Kościół Katolicki jest jednym z ponad 20 katolickich Kościołów wschodnich istniejących obecnie na świecie, a przy tym jednym z sześciu z nich mających rangę patriarchatu i najmniejszym w tej grupie. Liczy ok. 130 tys. wiernych; wraz z katolickimi Kościołami syro-malankarskim i maronickim należy do antiocheńskiej tradycji rytualnej.
Kościół syryjski sięga korzeniami pierwszych wieków chrześcijaństwa, a za swego założyciela uważa św. Piotra. Nie ma patriarchy od 2 lutego 2008 r., gdy w wieku 77 lat ustąpił z urzędu abp Ignace Pierre VIII (Grégoire) Abdel-Ahad.

W sprawie beatyfikacji Jana Pawła II

Więcej niż rok zajmie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ocena dokumentacji zgromadzonej w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II - powiedział dla KAI jego relator, o. Daniel Ols OP. Francuski dominikanin ujawnił, że dokumentacja przekazana w marcu 2008 r. przez postulatora procesu ks. Sławomira Odera została przez niego uzupełniona i tekst jest gotowy do oceny przez komisje historyków i teologów oraz zgromadzenie kardynałów. Według relatora, nie powinno to zająć zbyt wiele czasu, ale na pewno potrwa ponad rok.

Pogrzeb kard. Laghiego

Z udziałem Benedykta XVI odprawiono 13 stycznia w Watykanie Mszę św. pogrzebową za zmarłego w nocy z 10 na 11 stycznia w wieku 86 lat włoskiego kardynała Pio Laghiego. Eucharystii przewodniczył kard. Angelo Sodano, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Benedykt XVI stwierdził, że cała posługa kapłańska kard. Laghiego przebiegła na służbie Stolicy Apostolskiej i przypomniał kolejne etapy jego kariery w dyplomacji watykańskiej, m.in., że był pierwszym nuncjuszem w Waszyngtonie po nawiązaniu przez Stany Zjednoczone normalnych stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Kard. Laghi urodził się 21 maja 1922 r. w Castiglione w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 r., po czym do 1952 r. uzupełniał studia na uczelniach papieskich w Rzymie. W 1952 r. rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, działając w nuncjaturach w Nikaragui, Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Nowy ambasador Francji

Nowy ambasador Francji przy Watykanie - Stanislas de Lefebvre de Laboulaye przybył do Rzymu. Jak informuje katolicki dziennik „La Croix”, wywodzi się on z rodziny gorliwych katolików, ma bogate doświadczenie dyplomatyczne. 26 stycznia de Laboulaye ma złożyć na ręce Benedykta XVI listy uwierzytelniające. W wypowiedzi dla „La Croix” 62-letni dyplomata zaznacza, że objęcie placówki przy Watykanie stanowić będzie ukoronowanie marzeń jego przodków. Jeden z nich był gorliwym katolikiem i reprezentował pod koniec XIX wieku Francję w Petersburgu, jego dziadek był przyjacielem nuncjusza Eugenio Pacellego, późniejszego Piusa XII, zaś ojciec należał do grona doradców kard. Jean-Marie Lustigera.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru
(Rz 8,28).

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie obowiązuje? Prawda czy mit?

2026-03-12 21:04

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

"Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie obowiązuje" – czy słyszałeś kiedyś podobne zdanie? Zapewne tak. Problem w tym, że to nieprawda.

Fragment książki Wiara bez fejków. Między pobożnością a nieporozumieniem ks. Piotr Piekart. Książka do kupienia w naszej księgarni!: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

„Jesteście bardzo ważni dla Pana Jezusa!” – wyjątkowy list abp. Andrzeja Przybylskiego do dzieci

2026-03-12 21:08

[ TEMATY ]

list

abp Andrzej Przybylski

Archidiecezja Katowcka

W ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Odkupienia w 2033 roku abp Andrzej Przybylski w archidiecezji katowickiej ogłosił rok 2026 Rokiem Dzieci. Ponieważ osobiste spotkanie z każdym młodym diecezjaninem jest fizycznie niemożliwe, metropolita wystosował do nich niezwykle ciepły i osobisty list, w którym zaprasza najmłodszych do wielkiej przygody z Bogiem.

Abp Andrzej Przybylski zauważa na wstępie, że w dobie smartfonów i mediów społecznościowych tradycyjne listy wychodzą z mody, jednak to właśnie one pozwalają wyrazić to, czego nie da się zmieścić w krótkiej filmowej rolce czy SMS-ie. Inspiracją do napisania tych słów był czas Bożego Narodzenia, przypominający, że sam Pan Jezus przyszedł na świat jako dziecko i zawsze stawiał najmłodszych za wzór dla dorosłych. Arcybiskup podkreśla z mocą: „Jesteście bardzo ważni dla Pana Jezusa, On Was bardzo kocha!”.
CZYTAJ DALEJ

Austriaccy biskupi wzywają do większej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami

2026-03-13 16:26

[ TEMATY ]

Austria

biskupi

prześladowanie chrześcijan

Adobe Stock

Austriaccy biskupi wzywają do większej solidarności z chrześcijanami prześladowanymi i dyskryminowanymi na całym świecie. Ich apel skierowany jest zarówno do polityków, jak i do osób odpowiedzialnych w Kościele, ludzi innych wyznań i całego społeczeństwa. 13 marca wydali oni oświadczenie na zakończenie wiosennego zgromadzenia plenarnego Konferencji Episkopatu.

Biskupi powołują się na dogłębne analizy, które wykazały, że skala prześladowań i dyskryminacji chrześcijan w wielu krajach wzrosła, a zjawisko to przybiera różne formy i ma różne przyczyny. Odwołują się również do podanej ostatnio przez papieża Leona XIV liczby 380 milionów chrześcijan dotkniętych tym problemem na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję