Reklama

Polska

10-letni Filip, który zwyciężył na festiwalu kolęd w Będzinie, marzy o karierze operowej

10-letni Filip Płażalski, który zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, marzy o karierze operowej. Jak na chłopca, ma wyjątkowo wysoki głos, który wymyka się schematowi – mówi odkrywczyni jego talentu i trenerka wokalna Agnieszka Szpargała.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nic, tylko szlifować dalej ten diamencik" – powiedziała w rozmowie z PAP.

Filip Płażalski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim, jest drugim solistą, który triumfował w historii będzińskiego festiwalu – jednego z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jednego z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. W niedzielę, podczas koncertu galowego, otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W festiwalu brali udział soliści, duety, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i zespoły folklorystyczne. Uczestnicy byli dodatkowo podzieleni na kategorie wiekowe. W każdej z nich jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia. Szpargała ocenia, że poziom tegorocznej imprezy był bardzo wysoki i zarówno Filip, jak i ona sama nie spodziewali się takiego wyróżnienia. Mimo zaproszenia na niedzielny koncert galowy nie wiedzieli, że to Filip otrzyma Grand Prix. Sam Filip mówił, że jest bardzo szczęśliwy i nie wierzył, że to on zdobędzie Grand Prix. Jak podkreślił, to dla niego ważne wyróżnienie.

Reklama

Filip w marcu będzie obchodził 11. urodziny. Chodzi do IV klasy szkoły podstawowej w Drawsku Pomorskim. Lekcje śpiewu pobiera od 1,5 roku. Jest czasem zapraszany na okolicznościowe uroczystości, wystąpił też w programie "Mam talent" telewizji TVN. Podczas festiwalu w Będzinie zaprezentował dwa utwory: "Lulajże, Jezuniu" i "Cichą noc". "Te klasyczne utwory także wykonał klasycznie – mam na myśli śpiew operowy. Od samego początku podobały mu się klimaty klasyczne" – wskazała trenerka śpiewu.

Reklama

"Jeśli mamy na myśli klasyczną klasyfikację głosów, to Filip jest poza schematem, ponieważ jest chłopcem, a ma sopran – jeśli chodzi zarówno o skalę, jak i barwę głosu. Mam tutaj na myśli skalę głosu tego najwyższego sopranu – koloraturowego. Ma wyjątkowe możliwości głosowe, które ciągle są rozwijane" – zaznaczyła Agnieszka Szpargała.

Podziel się cytatem

"Nic tylko szlifować dalej ten diamencik" – mówi trenerka, która sama odkryła talent Filipa – Szpargała jest muzykiem, a zarazem pedagogiem w szkole w Drawsku Pomorskim. Choć nie uczy w niej muzyki, to wcześniej prowadziła zajęcia wokalne dla dzieci. To na nich poznała Filipa i zaproponowała mu prywatne, regularne zajęcia. "Tak się rozbujaliśmy, że teraz jest, co jest" – dodała w zadowoleniem.

Trenerka podkreśla, że Filip ma dużo czasu, by się rozwijać. Choć obecnie najbardziej interesują go klimaty operowe, podobają mu się także wybrane utwory muzyki rozrywkowej. "Chciałby jednak być znanym śpiewakiem operowym” – dodała trenerka.

"Przejdzie mutację jak każdy chłopiec – na pewno zmieni się barwa głosu, ale czy ta skala się pomniejszy, czy dużo, czy mało, czy w ogóle, to się później okaże. W czasie mutacji głos może się obniżyć do oktawy i nawet jeśli obniży się Filipowi maksymalnie o oktawę, to i tak będzie wyciągał bardzo wysokie dźwięki" – zaznaczyła i dodała, że są techniki i ćwiczenia, dzięki którym skala może wrócić na swoje miejsce.

Trenerka śpiewu zaznacza, że Filip ma w sobie wiele samodyscypliny. Poza śpiewem lubi psy, od niedawna ma swojego maltańczyka, chodzi też na zajęcia karate.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

2022-01-18 07:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal kolęd zaprasza

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, mogą już się rejestrować.

Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 27 listopada. Rejestracji można dokonać przez stronę: www.mfkip.pl . Grudniowe eliminacje odbędą się w trzydziestu dwóch miastach na terenie całej Polski, a także na Litwie, Ukrainie, Białorusi i po raz pierwszy we Włoszech (w Rzymie).
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do górników: Jesteście ludźmi nadziei

2025-12-04 17:34

[ TEMATY ]

barbórka

abp Andrzej Przybylski

PAP/Jarek Praszkiewicz

KATOWICE. BARBÓRKA - PRZEMARSZ ORKIESTRY GÓRNICZEJ

KATOWICE. BARBÓRKA - PRZEMARSZ ORKIESTRY GÓRNICZEJ

- Przecież każdy z was, górników, pracuje bardzo ciężko nie dla samej pracy. Nie zjeżdżacie na dół tylko ze względu na samych siebie. Wykonując swoją ciężką pracę dajecie nadzieję - mówił abp Andrzej Przybylski w czasie uroczystości barbórkowych na terenie KWK „Wesoła” w Mysłowicach.

W kopalnianej cechowni zgromadzili się górnicy oraz ich rodziny i pracownicy kopalni. Homilię skierowaną do górniczej braci abp Andrzej Przybylski rozpoczął od przypomnienia, że każda Barbórka to wielkie święto górników, w czasie którego wiele osób przypomina sobie o ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy. - Popłynie dziś z pewnością dużo słów w stronę polskich górników, wiele gratulacji, życzeń, wiele modlitw. Pewnie też dzisiaj będzie sporo obietnic. Będzie też dużo gorących dyskusji nad przyszłością naszego górnictwa. Ale na dzisiejszy dzień sam Pan Bóg kieruje do was jedno bardzo ważne życzenie i jedną bardzo ważną prośbę. Kieruje to życzenie przez słowa proroka Izajasza: „Złóżcie nadzieję w Panu na zawsze, bo Pan jest wiekuistą skałą" - mówił abp Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Wyspy Owcze: Parlament dopuścił aborcję na życzenie

2025-12-05 07:27

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Parlament Wysp Owczych uchwalił w czwartek ustawę aborcyjną, która zezwala na dobrowolne przerywanie ciąży do 12 tygodnia włącznie. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

Za liberalizacją przepisów aborcyjnych głosowało 17 parlamentarzystów, a przeciw było 16. W ostatniej chwili grupa przeciwników próbowała bezskutecznie wnieść poprawkę, aby opóźnić wejście w życie nowych przepisów o pół roku, na 1 stycznia 2027 r. – podał farerski nadawca publiczny KVF
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję