Reklama

Niedziela Częstochowska

Dynamizm miłości Boga

– Jezus Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja! To jest klucz katolickiej wiary i to jest jej serce. Syn Człowieczy przyszedł, aby dokonać naszego zbawienia darem z samego siebie na Kalwarii, aby również zmartwychwstać i wprowadzić nas do nowego życia. To jest nasze osobiste i wspólnotowe wyzwanie wiary: ukrzyżowany Jezus z Nazaretu jest zmartwychwstałym Panem, Chrystusem i Zbawicielem – mówił abp Wacław Depo podczas Sumy wielkanocnej 4 kwietnia na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Suma wielkonocna

O. Michał Bortnik/Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Zmartwychwstania Chrystusa przyszli na Eucharystię, aby w ten sposób potwierdzić, że spotkali Jezusa, który pokonał śmierć, szatana i grzech, zmartwychwstał i żyje oraz otworzył wiernym bramy życia wiecznego. W bazylice jasnogórskiej 4 kwietnia Sumie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

W homilii mówił o wydarzeniach, takie jak Golgota, pusty grób, zlokalizowanych w Jerozolimie. Wierzący jednak rozumieją, że nie mogą się zatrzymać tylko na wspomnieniu historycznym, ale ich zadaniem jest pójdzie w głąb wiary, bo „zmartwychwstanie Jezusa jest przede wszystkim tajemnicą wiary, która ukazała nam dynamizm miłości Boga, objawioną w Jezusie, miłością, która stwarza świat i człowieka na nowo”. – Mocno to podkreślił św. Paweł w Liście do Kolosan, że zmartwychwstanie jest nie jedynie brzmieniem przeszłości, ale dokonuje się dzisiaj, dlatego woła, jeżeli razem z Chrystusem powstaliśmy się z martwych, szukajcie tego, co w górze, bo nasze jest ukryte z Chrystusem w Bogu – powiedział abp Depo. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że źródłem życia dla wierzących jest Bóg i Jego zbawcza miłość. Są oni od sakramentu chrztu złączeni z Chrystusem na życie i śmierć. – Ewangelia jest mocą i mądrością. Ewangelia jest dla nas światłem w dolinach ciemności, bólu i śmierci, jest jednocześnie solą, która ma zachować prawdę i dobro w ludzkich sercach mimo sprzeciwu – powiedział abp Depo.

W uroczystość zmartwychwstania Pana metropolita częstochowski zachęcał zgromadzonych, „byli żywymi świadkami Jezusa przez: radość, nadzieję i miłość jako dar z siebie dla drugich, by nikt z nas nie zginął”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-04-04 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Z udziałem 5,5 tys. uczniów i nauczycieli z ponad 160 placówek na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Jej uczestnicy modlili się o pokój oraz za ukraińskich rówieśników. Mottem spotkania było, tradycyjnie, hasło Dnia Papieskiego – w tym roku: „Blask Prawdy”. Zebrane podczas tegorocznej pielgrzymki środki finansowe zostaną przeznaczone na potrzeby materialne uchodźców – rodzin z Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

2026-01-19 21:40

Materiał prasowy

Z informacji, które zostały udzielone naszej redakcji w związku z artykułem, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" odnośnie do ks. Teodora Sawielewicza, twórcy „Teobańkologii”, przypominamy, że Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała oświadczenie, w którym poinformowano o powołaniu specjalnej komisji.

Jak przekazała Archidiecezja Wrocławska w komunikacie z 16 grudnia 2025 roku, decyzja o utworzeniu Komisji ds. zbadania funkcjonowania fundacji Teobańkologia została podjęta przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego w związku z rozwojem działalności fundacji oraz szeroką skalą jej inicjatyw duszpasterskich i medialnych. Celem komisji jest zbadanie działalności fundacji, zapewnienie jej przejrzystości oraz pogłębienie współpracy pomiędzy fundacją a Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z parą książęcą z Luksemburga. Księżna Stéphanie ubrana na biało

2026-01-23 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Para książęca z Luksemburga

Księżna Stéphanie

Vatican Media

Leon XIV z parą książęcą Luksemburga

Leon XIV z parą książęcą Luksemburga

W piątek, 23 stycznia Ojciec Święty Leon XIV przyjął na audiencji wielkiego księcia Wilhelma oraz wielką księżną Stéphanie z Luksemburga.

To co uderzało to strój księżny, która była ubrana na biało, gdyż na oficjalnych spotkaniach z Papieżem kobiety obowiązuje czarny strój. Dlaczego więc księżna Stéphanie mogła być na spotkaniu z Papieżem w białej sukni z białym welonem? Wynika to z tzw. „przywileju bieli” (privilegio del bianco). Tym przywilejem cieszą się katolickie władczynie zasiadające na tronie (obecnie nie ma żadnej), żony królów katolickich (Letycja z Hiszpanii i Matylda z Belgii), emerytowane królowe (Zofii z Hiszpanii i Paola z Belgii), żona księcia Monako (Jej Najjaśniejsza Wysokość Charlène) i właśnie wielka księżna Luksemburga, Jej Wysokość Stéphanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję