Kard. Pell sprawował pierwszą publiczną Mszę św. w Rzymie
Kard. George Pell odprawił po raz pierwszy Mszę św. z udziałem wiernych w Rzymie. Jak poinformowano były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych oraz były członek Rady Kardynałów odprawił Mszę św. w kaplicy „Domus Australia”, zbudowanego z jego inicjatywy hotelu dla australijskich pielgrzymów.
Eucharystia została odprawiona w 10. rocznicę kanonizacji Mary MacKillop. Żyjąca w latach 1842-1909 australijska zakonnica jest pierwszą świętą na piątym kontynencie.
W Mszy św. uczestniczyli tylko zaproszeni goście, wśród nich nowa ambasador Australii przy Stolicy Apostolskiej, Chiara Porro, a także były premier Australii Tony Abbott, uważany za przyjaciele kard. Pella. Wśród zaproszonych gości była także ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej Callista Gingrich wraz z mężem.
Kard. Pell przyleciał do Rzymu 30 września. W miniony poniedziałek przyjął go na audiencji prywatnej papież Franciszek.
Były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych oraz były członek Rady Kardynałów wyjechał z Watykanu w lipcu 2017, aby w swojej ojczyźnie stanąć przed sądem w związku z toczącym się postępowaniem sądowym o nadużycia seksualne. Po tym, jak w dwóch instancjach zapadł wyrok skazujący, spędził 400 dni w więziennej celi. Na początku kwietnia br. wyszedł na wolność na mocy decyzji Sądu Najwyższego, który stwierdził brak dowodów winy. Orzeczenie ma charakter ostateczny.
"Wiedziałem, że jestem niewinny. Byłem świadomy, że najważniejszy osąd czeka mnie przed obliczem Stwórcy. Miałem ogromne wsparcie rodziny, przyjaciół, mojego biskupa, arcybiskupa Melbourne i Sydney, papieża Franciszka, papieża Benedykta XVI. Nigdy nie byłem całkowicie pewny, czy zostanę oczyszczony z zarzutów w australijskich procesach" - mówi kard. George Pell w rozmowie z Pauliną Guzik.
Kard. George Pell przez lata był twarzą Kościoła katolickiego w Australii. W 2017 roku oskarżono go o molestowanie seksualne. Mimo braku dowodów i przy nagonce medialnej, kardynała skazano na 6 lat więzienia. Przesiedział w nim rok, po czym Sąd Najwyższy jednomyślnym wyrokiem uniewinnił go i oczyścił z wszystkich zarzutów. W Polsce właśnie ukazała się pierwsza część jego "Dziennika Więziennego".
W północno-zachodniej Nigerii porwano kolejnego kapłana. Ksiądz Emmanuel Ezema z plebanii parafii św. Piotra w Rumi, został porwany przez uzbrojonych mężczyzn 2 grudnia, poinformowała diecezja katolicka w Zarii, cytowana przez portale Fides i Vatican News.
Diecezja zaapelowała o modlitwę o jego uwolnienie. Na razie nie wiadomo, czy doszło do kontaktu z porywaczami, ani czy zażądano okupu.
– Poznawszy Chrystusa, nasza patronka pozostała Mu wierna do końca i nie poszła na żaden kompromis z poganami. Nie uległa nawet własnemu ojcu, który zmuszał ją do porzucenia chrześcijaństwa – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Wspólnota parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu przeżywała 4 grudnia doroczny odpust ku czci swojej patronki, połączony z tradycyjnymi obchodami Barbórki. W modlitwie uczestniczyli tarnobrzescy górnicy, przedstawiciele przemysłu siarkowego, władz miasta oraz parafianie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.