Reklama

Kultura

Biblia Polska

We wtorek miała miejsce premiera widowiska Biblia Polska, którego pomysłodawcą i producentem jest stowarzyszenie Muza Dei.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie to miało miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, gdzie organizatorzy zaprosili uczniów z pobliskich szkół. Zaprezentowana na premierze formuła wydarzenia Biblia Polska jest doskonałym sposobem prezentacji dorobku literackiego naszych wieszczów, a także sięgnięciem do głębokich źródeł literackich polskiego patriotyzmu, będących inspiracją dla pokoleń Polaków walczących o Niepodległą.

W koncercie udział wzięli znamienici polscy artyści, dlatego też nie dziwi ogromne zainteresowanie wśród młodzieży, co podkreślają producenci widowiska: „Zainteresowanie projektem Biblia Polska przerosło nasze oczekiwania. Blisko 600 uczniów, czyli wypełniona po brzegi sala, a gdybyśmy zrobili drugi koncert tego samego dnia, też na widowni nie było by wolnego miejsca. Dla wielką sprawą była kilkuminutowa owacja na stojąco jaką publiczność uraczyła artystów po ostatnim utworze. To ogromne wyróżnienie” - powiedział Andrzej Dubiel, prezes stowarzyszenia Muza Dei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Koncert Biblia Polska rozpoczął Paweł Królikowski, przywołując fragmenty poematu mesjanistycznego Zygmunta Krasińskiego „Przedświt”. Następnie trio aktorskie: Dominika Figurska, Dariusz Kowalski i Paweł Królikowski czytali bądź recytowali fragmenty dzieł wybitnych autorów jak: C. K. Norwid, Adam Mickiewicz, Kazimierz Wierzyński, Tadeusz Gajcy, Juliusz Słowacki, Zbigniew Herbert, Adam Asnyk Stanisław Wyspiański. Całość okraszona była muzyka zaaranżowaną przez Marcina Pospieszalskiego. Na warstwę muzyczną składały się takie pieśni jak „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Moja Piosnka”, „Pieśń Kronika”, „Miejcie nadzieję”, „Modlitwa partyzancka”, ale też współczesne utwory jak „Światło, Życie, Solidarność” z repertuaru Full Power Spirit czy „Musicie być mocni” zespołu New Life’m.

Poza aktorami, wśród wykonawców na scenie pojawili się: Agnieszka Musiał, siostry Melosik, Agnieszka Cudzich, Full Power Spirit, Sławomira Giska, chór Strefy Chwały oraz kwartet smyczkowy.

Projekt BIBLIA POLSKA jest wydarzeniem mającym przypomnieć i przywołać te wartości, które tworzą nasz kod kulturowy; wartości i podstawy, na których wyrosły tak wielkie postaci naszej współczesności jak Prymas Tysiąclecia, jak Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, czy bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, nie mówiąc już o św. Janie Pawle II.

Pomysłodawcą projektu i organizatorem koncertu jest stowarzyszenie Muza Dei. Wszystkie bieżące informacje o projekcie znajdują się na kanałach social media #BibliaPolska.

Projekt "Biblia Polska" jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

2018-10-12 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzej Dubiel w kanale PRZEmiana: „Nowa kultura to bycie świadkiem na co dzień”. Powstaje wielkie widowisko o ks. Blachnickim

Gościem najnowszego odcinka na kanale PRZEmiana, prowadzonym przez Annę Koźlik, był Andrzej Dubiel – prezes Fundacji Muza Dei - Centrum Nowej Kultury, pomysłodawca i organizator pierwszego w historii widowiska o ks. Franciszku Blachnickim. Rozmowa rzuca światło na fascynujący życiorys legendarnego duszpasterza, przypomina jego ponadczasowy program i odsłania kulisy powstawania spektaklu, który w 2027 roku zgromadzi tysiące widzów w Gliwicach.

Ksiądz Franciszek Blachnicki to postać nieszablonowa, której wizja zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę. Był wybitnym teologiem, patriotą i założycielem Ruchu Światło-Życie – środowiska, przez które w Polsce do 1989 roku przewinęły się aż dwa miliony osób. Jego życiorys naznaczony był jednak niezwykle dramatycznymi próbami. Jako młody człowiek trafił do obozu w Auschwitz, a następnie do celi śmierci, w której doświadczył cudu ocalenia, a także głębokiego nawrócenia.
CZYTAJ DALEJ

100 lat temu urodził się prof. Jérôme Lejeune. Gorliwy obrońca życia

2026-06-26 12:00

[ TEMATY ]

100. rocznica urodzin

prof. Jérôme Lejeune

Vatican Media

Są rocznice, które świat chce celowo przemilczeć lub zapomnieć. Taką rocznicą jest niewątpliwie setna rocznica urodzin czcigodnego Sługi Bożego Jérôme Lejeune, francuskiego lekarza, genetyka, który odkrył, że dzieci z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom w 21. parze chromosomów (stąd określenie tego zespołu jako „trisomia 21”).

Po tym wstępnym odkryciu zidentyfikował inne zaburzenia chromosomowe zyskując dużą sławę w środowisku naukowym. Jednak w tym właśnie środowisku, był często źle postrzegany – jego „grzech” polegał na tym, że był praktykującym katolikiem, udowadniał, że nauka nie jest sprzeczna z wiarą oraz sprzeciwiał się aborcji eugenicznej. W 1969 r., kiedy otrzymał nagrodę Allen Memorial w San Francisco, wygłosił przemówienie, w którym oficjalnie wezwał swoich kolegów do odrzucenia eugeniki i do obrony życia. Od tego przemówienia był izolowany przez międzynarodową społeczność naukową. W latach 80. XX wieku ograniczono finansowanie jego badań, a jego współpracownicy zostali zwolnieni.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję