Reklama

Niedziela Małopolska

Szukałem... - Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej

Już po raz szósty Stowarzyszenie „Diakonia” Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej wraz Naukowym Kołem Teologicznym WSD AK organizują Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej przeznaczony dla uczniów szkół średnich, klas gimnazjalnych oraz szkół podstawowych.

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

konkurs wiedzy liturgicznej

Materiały promocyjne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea konkursu opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym. Również każdy uczeń bez opiekuna naukowego może sam zgłosić się do konkursu jako uczestnik indywidualny.

W tym toku tematyka koncentrować się będzie na sakramencie chrztu świętego. Problem bramy sakramentów, kluczowy dla świadomego celebrowania liturgii i osobistego przeżywania własnej wiary omówiony będzie m. in. w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, teksty Benedykta XVI oraz Bogusława Nadolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obejrzyj film promujący konkurs

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony w dwóch terminach: 1 grudnia (sobota) w parafiach oraz 3 grudnia (poniedziałek) w szkołach. Wszystkich młodych pasjonatów, którzy uzyskają awans do finału zapraszamy 2 marca 2019 r. (sobota) w mury Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, znajdującego się przy ulicy Podzamcze 8, gdzie poza zmaganiami naukowymi czeka ich także spotkanie z klerykami oraz poczęstunek. Oczywiście dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody takie jak tablety, czytniki książek elektronicznych, dyski zewnętrzne.

Ufamy, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy!

Wszelkie informacje, regulamin, literatura, przykładowe zadania, materiały promocyjne i formularz zgłoszeniowy dostępne na naszej stronie: konkursliturgiczny.pl.

2018-10-10 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do młodych: jeśli chcemy zmieniać świat, zaczynajmy od siebie

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

kard. Stanisław Dziwisz

archidiecezja krakowska

Arch. Krakowska

- W świecie, w którym żyjemy, pojawiają się nowe trendy, nowe wyzwania, nowe zagrożenia, ale też i nowe możliwości – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas 48. pielgrzymki młodych do Kalwarii Zebrzydowskiej na zakończenie wakacji. Hierarcha podkreślał, że od każdej młodej osoby zależy, „jaki będzie wokół nas świat, jakie będą nasze rodziny, nasze środowiska i parafie, nasze społeczeństwo i nasz naród”.

Przy ołtarzu polowym w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, Ruchu Światło-Życie, Rodzin Domowego Kościoła, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Grup Apostolskich i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Tradycyjnie pielgrzymka w ostatnią sobotę wakacji to #rekodziekczynienie za czas rekolekcji letnich, które w tym roku, z racji pandemii, odbyły się w wyjątkowych warunkach i nowych formach, częściowo online.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

[ TEMATY ]

święty

święta

PD-old/pl.wikipedia.org

Franciszek urodził się 7 kwietnia 1506 r. na zamku Xavier w kraju Basków (Hiszpania). Na studiach teologicznych zapoznał się z bł. Piotrem Favre i św. Ignacym Loyolą. Trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne. Współzałożyciele Towarzystwa Jezusowego udali się potem do Rzymu, gdzie św. Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie. 7 kwietnia 1541 r. Święty wyruszył na misje do Indii. Tam w Goa zabrał się energicznie do wygłaszania kazań, katechizacji dzieci i dorosłych, spowiadał, pomagał ubogim. Katechizował również tubylców. Założył dwa kolegia jezuickie. Udał się też do Japonii, gdzie nawrócił ok. 1000 Japończyków. Po powrocie do Indii utworzył nową prowincję zakonną, założył nowicjat zakonu i dom studiów. Umarł w nocy z 2 na 3 grudnia 1552 r. Jego ciało spoczywa w Goa w kościele jezuitów. Pozostawił wiele listów. Do chwały błogosławionych wyniósł go papież Paweł V w 1619 r., a już w trzy lata potem kanonizował Franciszka Ksawerego papież Grzegorz XV. W 1910 r. papież św. Pius X ogłosił św. Franciszka patronem Dzieła Rozkrzewiania Wiary, a w 1927 r. papież Pius XI ogłosił naszego Świętego wraz ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus głównym patronem misji katolickich. Jest patronem Indii i Japonii oraz marynarzy. Orędownik w czasie zarazy i burz.
CZYTAJ DALEJ

„To była nasza droga wiary” – świadectwo “Pielgrzymów nadziei”

2025-12-03 17:10

ks. Łukasz Romańczuk

Krystyna Brudak i Władysława Świętek

Krystyna Brudak i Władysława Świętek

Rok jubileuszowy we wrocławskiej archidiecezji stał się okazją do pogłębienia wiary i duchowej mobilizacji. Wyznaczone zostały tzw. “szlaki nadziei”. Na ten szlak wyruszyły Władysława Świętek, Krystyna Brudak pochodzące z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze oraz Jolanta Mażol z kościoła Najświętszego Imienia Pana Jezusa we Wrocławiu. Odwiedziły one wszystkie miejsca na tych szlakach.

Cel: Wzmocnić wiarę
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję