Reklama

Parafia św. Jakuba w Głusku

Kolędować Małemu...

23 stycznia br. w parafii św. Jakuba Apostoła w Głusku tradycyjnie już odbyło się parafialne spotkanie opłatkowe. Inicjatorem spotkania, które gromadzi wspólnoty parafialne i społeczność lokalną, jest Teresa Stępniak. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez parafię św. Jakuba, Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”, Rady Osiedla Głusk i Abramowice, Radę Duszpasterską, parafialne Kółka Różańcowe, Urząd Gminy Głusk, Przedszkole nr 83, Szkołę Podstawową nr 47, Ochotniczą Straż Pożarną i Centrum Kultury „Głusk”.

Niedziela lubelska 6/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne popołudnie parafialna świątynia wypełniła się wiernymi, którzy uczestniczyli we Mszy św., sprawowanej przez proboszcza, ks. kan. Zbigniewa Pietrzelę oraz ks. Piotra Niedzielę. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowali klerycy z zespołu wokalno-instrumentalnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, którzy w tym dniu zorganizowali w Głusku „niedzielę powołaniową”. Po wspólnej modlitwie niemalże wszyscy udali się do CK „Głusk”. W sali widowiskowej Centrum, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej, rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Najpierw Ksiądz Proboszcz odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu Pańskim oraz pobłogosławił opłatki, którym dzielili się uczestnicy spotkania: mieszkańcy Głuska oraz licznie przybyli goście (wśród których obecni byli m.in.: J. Anasiewicz - wójt Gminy Głusk i jego zastępca, U. Paździor, a także M. Truskowski z Rady Miasta Lublina, J. Mach - przewodnicząca Rady Osiedla Sławin, A. Jaśkowska - wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, E. Janicki - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, W. Wieprzowski - komendant Straży Miejskiej i W. Piekarczyk - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska). Dzieleniu się opłatkiem towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego „Mały Głusk”. Kolejnym punktem spotkania był koncert, przygotowany przez „Mały Głusk”. Młodzi członkowie zespołu przygotowali na ten wieczór jasełka oraz pokaz tańców ludowych, za co zebrali gromkie brawa. Na zakończenie przewidziano wspólne kolędowanie, które prowadzili klerycy. Mimo przejściowych kłopotów z instrumentami i sprzętem nagłaśniającym, uczestnicy chętnie śpiewali najpiękniejsze kolędy aż do późnego wieczora. Po słodkim poczęstunku wszyscy rozeszli się do swoich domów, żałując, że na następne takie spotkanie trzeba będzie poczekać rok.
Parafialne Spotkanie Opłatkowe w Głusku już po raz kolejny pokazało, że mieszkańcy dzielnicy i parafii nie tylko dobrze się czują ze sobą, ale potrafią swoją radością dzielić się z innymi, a dzięki zaangażowaniu w promocję „małej ojczyzny” mogą z powodzeniem stać się wzorem dla innych lokalnych społeczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 26 grudnia obwiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2025-12-23 12:04

Adobe Stock

26 grudnia będziemy w Oktawie Narodzenia Pańskiego, podczas której obowiązuje w piątek wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)
CZYTAJ DALEJ

Betlejem: Bazylika nad Grotą Narodzenia

2025-12-26 15:39

[ TEMATY ]

Betlejem

Vatican Media

Jest na świecie miejsce, w którym tajemnica Bożego Narodzenia przeżywana jest przez cały rok. To Bazylika w Betlejem, zbudowana nad grotą, gdzie rzeczywiście narodził się Zbawiciel. Jej historię i obecną postać przybliża watykańskim mediom były Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton OFM

Nad Grotą Narodzenia wzniesiono pierwszą wielką bazylikę o pięciu nawach z ośmiokątnym prezbiterium. Najnowsze wykopaliska sugerują, że pierwotna budowla była tylko nieznacznie krótsza i równie szeroka jak obecna. Jej struktura, być może uszkodzona przez pożar (prawdopodobnie podczas powstania samarytańskiego w 529 r. po Chr.), została następnie odbudowana. Tradycja - nie w pełni potwierdzona przez archeologię - głosi, że cesarz Justynian (VI wiek) zburzył starą świątynię, aby wznieść nową, większą i piękniejszą.
CZYTAJ DALEJ

Lublin. Święta w areszcie

2025-12-27 08:43

Archiwum ks. G. Drausa

Świętowanie Bożego Narodzenia w Areszcie Śledczym w Lublinie rozpoczęto spotkaniem opłatkowym. 

Uczestniczyli w nim osadzeni, a także goście, m.in. rektor KUL ks. Mirosław Kalinowski i bp Adam Bab, który zachęcał wszystkich do poszukiwania prawdy. Opłatkiem ze studentami i więźniami podzielił się dyrektor aresztu mjr Marek Krok. W spotkaniu uczestniczyli zarówno osadzeni uczący się w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym, jak też studenci z wolności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję