Reklama

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2003

Okażmy serce

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to nazwa ogólnopolskiej akcji zapoczątkowanej przez Caritas w 1996 r. Jej celem - poza niesieniem wymiernej, materialnej pomocy - jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci, na ich prawo do miłości rodziców, do troski ze strony otoczenia, do wychowania w systemie spójnych, uporządkowanych zasad moralnych.

Niedziela toruńska 48/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oczywiście, problem niesienia pomocy dzieciom nie pojawia się tylko raz do roku, w okresie świąt Bożego Narodzenia - podkreśla mój rozmówca, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. Daniel Adamowicz. - W Toruniu, Grudziądzu, Brodnicy, Działdowie i innych miejscach działają uruchomione przez nas całoroczne świetlice terapeutyczne, które dają dzieciom możliwość bezpiecznego spędzenia czasu po zajęciach szkolnych. Pod opieką i przy pomocy kwalifikowanych wychowawców mogą one tam odrobić lekcje, rozwijać swoje zainteresowania, uczestniczyć w grach i zabawach, a także skorzystać ze skromnego posiłku. W ramach tegorocznej akcji letniej ok. 2700 dzieci wyjechało na zorganizowane przez nas tygodniowe kolonie, gdzie oprócz standardowych atrakcji zapewniliśmy im również możliwość skorzystania z porad psychologów i pedagogów. Duże nadzieje wiążemy też z tworzeniem i działalnością Szkolnych Kół Caritas, które winny stać się środowiskami kształtowania młodych ludzi wolnych od agresji, zdolnych do przezwyciężania skłonności do egoizmu, potrafiących bezinteresownie służyć bliźniemu.
W bożonarodzeniowej akcji odwołujemy się do symbolu świecy wigilijnej - kontynuuje ks. Daniel. - Według danych Caritas Polska co roku sprzedawanych jest ok. 4 mln takich świec. Ich blask na wigilijnym stole uwrażliwia rzeszę Polaków na potrzeby bliźnich, a zysk ze sprzedaży jest obracany przez Caritas na całoroczne przedsięwzięcia adresowane do dzieci i młodzieży. Cena świec jest taka sama jak przed rokiem - ci, którzy zechcą wesprzeć nas w tej akcji, zapłacą 10 zł za dużą świecę i 4 zł za małą.
Ale Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to nie tylko sprzedaż świec - zaznacza Dyrektor Caritas. - Wzorem lat ubiegłych, 28 listopada odbędzie się - tym razem w auli UMK - inauguracja akcji, w której wezmą udział przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas. Chcemy, aby to spotkanie przybrało postać giełdy pomysłów. Każde koło otrzyma do dyspozycji przestrzeń, na której będzie mogło zaprezentować podejmowane przez siebie akcje i formy działalności, a przez zapoznanie się z wystawami innych kół - czerpać inspirację do dalszych działań.
Coraz większą popularnością cieszą się zbiórki żywności. W tym roku pragniemy zorganizować je w trojakiej formie: w sklepach, szkołach i parafiach. Zbiórki w sklepach obejmą między innymi Grudziądz (30 listopada) i Toruń (5-6 grudnia), a dary w nich pozyskane trafią do potrzebujących w postaci paczek świątecznych za pośrednictwem Caritas. Zbiórka żywności w parafiach, do której zorganizowania gorąco zachęcam księży proboszczów, będzie miała miejsce 7 grudnia. Podobna akcja, tyle że 5 grudnia, czyli w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja, odbędzie się w szkołach. Zakładamy, że dary zgromadzone w parafiach i szkołach, w tych samych środowiskach zostaną rozdzielone między potrzebujących. Wspomnę jeszcze tylko - dodaje ks. Daniel - że zachętą do uczestnictwa w zbiórce będą specjalne woreczki z napisem „Zostań świętym Mikołajem”, kolportowane w pierwszym tygodniu grudnia jako dodatek do prasy.
Niezależnie od efektów tych zbiórek Caritas Diecezji Toruńskiej dysponuje znacznymi zapasami żywności, pozyskanymi od darczyńców w ramach wielomiesięcznych przygotowań do grudniowej akcji. W ubiegłym roku rozdaliśmy w ten sposób około 10 tys. siedmiokilogramowych paczek, które pomogły godnie przeżyć święta 6 tys. rodzin z naszej diecezji.
A 19 grudnia tradycyjnie już zapraszam do kościoła św. Katarzyny w Toruniu na finał Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - mówi ks. Adamowicz. - Wystąpią Halina Frąckowiak, Alicja Majewska i Zbigniew Wodecki, którym akompaniować będzie Włodzimierz Korcz. Tego wieczoru dokonam podsumowania rocznej pracy toruńskiej Caritas oraz wręczę doroczne nagrody i wyróżnienia „Cor Bonum”. Pragnę w tym miejscu zaapelować do Czytelników Głosu z Torunia o nadsyłanie do 10 grudnia propozycji instytucji i osób zasługujących na uhonorowanie. Przypomnę, że nagrody przyznajemy w kategoriach: „instytucja”, „firma”, „darczyńca indywidualny” i „społeczny wolontariusz”. Wszystko wskazuje też na to - mówi na zakończenie naszej rozmowy Dyrektor toruńskiej Caritas - że tego wieczoru poznamy również nazwiska pierwszych studentów - stypendystów „Funduszu dla Janka Muzykanta”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję