Reklama

Kolonie w Oratorium

Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej „Oratorium” przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach to Stowarzyszenie, które skupia ok. 500 dzieci i młodzieży. Podstawowym zadaniem „Oratorium” jest praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży oparta na systemie prewencyjnym św. Jana Bosko. „Oratorium” zajmuje się dziećmi i młodzieżą trudną, z rodzin patologicznych i zagrożonych nałogami, a także rozciąga opiekę duszpasterską i wychowawczą nad niepełnosprawnymi.

Niedziela łódzka 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie posiada rozległą bazę lokalową (kawiarnia, sala sportowa, sala teatralna, pracownia plastyczna, czytelnia, sale do spotkań w grupach), dzięki czemu jest w stanie realizować różnorodne zadania w zakresie dydaktyczno-pedagogicznym. Także kadra pracująca w „Oratorium” - wolontariusze, to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, mogące się poszczycić osiągnięciami na płaszczyźnie pedagogicznej (nauczyciele, pedagodzy, katecheci). Jednym ze sposobów realizacji zadań, jakie stawia sobie Stowarzyszenie, są różne formy wypoczynku dla dzieci, młodzieży i studentów, połączone z realizacją programów wychowawczych i rekreacyjno-sportowych.
Stowarzyszenie „Oratorium” posiada Ośrodek Kolonijny w Woli Pszczółeckiej k. Szczercowa, w którym organizuje corocznie kolonie letnie dla dzieci i młodzieży. Obecnie ośrodek podlega gruntownej modernizacji, łamane są bariery architektoniczne z myślą o niepełnosprawnych. Ośrodek Kolonijny w Woli Pszczółeckiej ma zabudowania stałe, z bieżącą ciepłą i zimną wodą, dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym i sanitarnym. Jadalnia znajduje się na miejscu, są place zabaw dla dzieci, boiska sportowe i dostęp do wody.
Stowarzyszenie „Oratorium” modernizuje i przygotowuje Ośrodek Kolonijny w Woli Pszczółeckiej z myślą o kontynuacji corocznie organizowanego wypoczynku letniego dla dzieci. Kadra wychowawców, która pracuje wolontaryjnie, przeszkolona fachowo na kursach przygotowawczych do kolonii, rekrutuje się spośród nauczycieli, studentów, kleryków, sióstr zakonnych, a także personelu medycznego.
Uczestników kolonii zgłaszają: Wydział Infrastruktury Urzędu Miasta Pabianice, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, pedagodzy szkolni w porozumieniu z katechetą lub proboszczem parafii, na terenie której znajduje się szkoła, ośrodki pomocy społecznej, świetlice środowiskowo-terapeutyczne.
Program kolonijny realizowany jest w ciągu 13 dni. Dzieci przebywają w zabudowaniach stałych, korzystają na miejscu z 4 posiłków, zajęć rekreacyjnych i wychowawczo-edukacyjnych, realizowanych najczęściej w formie zabawowej, pod opieką wychowawców.
Preferowanymi metodami pracy na koloniach są: konkursy (muzyczne, plastyczne, recytatorskie, pantomimiczne), quizy o tematyce ekologicznej, przyrodniczej, krajoznawczej, humanistycznej, montaże poetyckie, zajęcia rekreacyjno-sportowe, prelekcje tematyczne z dyskusją i dziecięcym przedstawieniem, ekologiczne olimpiady sportowe, zwiad ekologiczny po lesie - walka ze śmieciem, nauka piosenki ekologicznej, aktywny udział (zbiorowy śpiew, przygotowanie modlitwy) we Mszy św. pod gołym niebem w otoczeniu przyrody.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: wystawiono na sprzedaż historyczny gmach, w którym mieszkał ks. Wojtyła

2026-03-25 07:18

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. Karol Wojtyła

Biały Kruk/archiwum

Ks. Karol Wojtyła

Ks. Karol Wojtyła

W Rzymie wystawiono na sprzedaż za 30 mln euro XVII-wieczną kamienicę, w której mieszkał podczas studiów młody ksiądz Karol Wojtyła - podały stołeczne media. To dawna siedziba Papieskiego Kolegium Belgijskiego; gmach znajduje się niedaleko Kwirynału, w centrum Wiecznego Miasta.

Jak odnotował portal Roma Today, w stolicy Włoch pojawiło się następujące ogłoszenie agencji zajmującej się sprzedażą luksusowych i zabytkowych nieruchomości: „historyczny pałac z kościołem i prywatnym ogrodem na sprzedaż”.
CZYTAJ DALEJ

Przed EDK

2026-03-25 20:05

Biuro Prasowe AK

– Może to jest noc po to, żeby pomyśleć, z kim mnie Jezus chce jakoś duchowo zgromadzić, pojednać, usunąć między nami wrogość – mówił kard. Grzegorz Ryś w czasie Mszy św. dla uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej sprawowanej w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju.

– Można powiedzieć, że część z nas idzie w ciemność, aby o poranku dojść do celu. Będziemy się wspólnie modlić o błogosławieństwa dla Was, abyście szczęśliwie dotarli do swojego celu, w intencji nas wszystkich, abyśmy idąc przez ten świat, przez to życie również doszli do tego poranka zmartwychwstania – mówił na początku Mszy św. ks. Grzegorz Odrzywołek, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Nowym Ruczaju, który powitał kard. Grzegorza Rysia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję