Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Łatwo nie będzie

To będzie nowa i trudna rzeczywistość – tak o rozpoczętym roku katechetycznym mówił ks. dr Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Niedziela Plus 37/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Ewa Biedroń

Odprawa katechetyczna w Krakowie

Odprawa katechetyczna w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po zmianach wprowadzonych przez MEN w szkołach jest teraz jedna godzina lekcji religii, zamiast dotychczasowych dwóch. Niektóre samorządy zdecydowały o sfinansowaniu drugiej godziny – dotyczy to zwłaszcza klas, w których uczniowie przygotowują się do sakramentów świętych.

W diecezji tarnowskiej odbyły się odprawy katechetyczne, które są przygotowaniem do nowego roku szkolnego. Nauczyciele religii spotkali się z bp. Andrzejem Jeżem w Tarnowie i Nowym Sączu. Były wymiana doświadczeń, modlitwa i wykład gościa z Olsztyna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rola nauczyciela religii

– Każda zmiana jest także wyzwaniem. Nowy rok szkolny zapoczątkuje nową drogę – powiedziała prof. Anna Zellma z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członek Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole. Profesor podkreśliła, że bardzo ważna jest współpraca nauczycieli religii: – Pracujemy dla jednej sprawy. Ważne, żeby się nie dzielić, a sytuacje związane z redukcją godzin rodziły napięcia wśród nauczycieli religii, ponieważ wiązało się to z zatrudnieniem, zwłaszcza w środowiskach szkolnych, gdzie było kilku nauczycieli religii. Warto wymieniać się dobrymi pomysłami, wspierać się na tej drodze.

Reklama

Kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Katechetyki na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie zachęcała nauczycieli religii, aby nie rezygnowali z takich form aktywności jak wolontariat szkolny, w ramach kół Caritas, konkursy religijne, kółka biblijne czy przygotowywanie inscenizacji z udziałem uczniów. – Mój apel jest taki, żeby wykorzystać w miarę swoich możliwości tę jedną godzinę. Ksiądz Jan Twardowski powiedział, że jak Pan Bóg zamyka drzwi, to otwiera okno. W tym momencie, kiedy jest taka sytuacja, należy wykorzystać to, co mamy, angażować się bardziej i nie tracić ducha. To, co mamy w sobie jako nauczyciele, wychowawcy, jesteśmy w stanie ofiarować naszym uczniom.

O roli katechetów mówił również w homilii – w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu – biskup tarnowski Andrzej Jeż: – Każda, każdy z was ma w sobie tę siłę bycia mistrzem dla dzieci, młodzieży, dla innych osób, aby wprowadzać na nowo ponadczasową rzeczywistość Boga, piękna bycia człowiekiem – podkreślił.

Zmiany

Ksiądz dr Andrzej Jasnos przypomniał, że zmiany, które wprowadził MEN, są niezgodne z Konstytucją RP, co orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zauważył: – Te zmiany są wprowadzane w wielkim chaosie. Nie ma tutaj okresu przejściowego, trudno więc mówić o przygotowaniu podstawy programowej. Treści religijne będziemy się starali przekazywać w pełni na tyle, na ile będzie to możliwe. Przygotowanie sakramentalne, które odbywa się również w parafii, będzie wzmocnione o te treści, które były do tej pory przekazywane w szkole. W związku ze zmianami część nauczycieli lekcji religii straciło pracę. – 381 osób zostało bez żadnej godziny. To nauczyciele, którzy dostali wypowiedzenia z pracy lub wiedząc, że nie będą mieć godzin religii, podjęli nauczanie innego przedmiotu. Prawie 100 osób skorzystało z przywileju emerytalnego, ale tak naprawdę skorzystało z niego pod przymusem – dodał ks. Jasnos. W niektórych szkołach będą dwie godziny lekcji religii. Zostaną one sfinansowane przez samorządy. Te szkoły jednak będą sprawdzane przez Kuratorium Oświaty w Krakowie – chodzi o to, czy druga godzina religii nie jest finansowana z subwencji oświatowej, którą gminy otrzymują z budżetu państwa.

2025-09-09 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten wizerunek zna cały kraj

Mam nadzieję, że napisana przeze mnie ikona przyczyniła się do rozpowszechniania męczeństwa Rodziny Ulmów i kiedyś doczekamy ich kanonizacji – stwierdza Rafał Krużel.

To pochodzący z Mielca ikonopisarz, autor „viralowej” ikony Rodziny Ulmów. Bezpośrednio po ich beatyfikacji w 2023 r. ikona ta stała się na tyle popularna, że zapisała się w świadomości katolików jako drugi oficjalny wizerunek błogosławionych.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Pomoc z jałmużny kapłańskiej dotarła do Zaporoża

2026-01-23 15:01

Caritas AK

W trakcie wyładowywania żywności - ks. Łukasz Ślusarczyk i br. Franciszek Grzelka

W trakcie wyładowywania żywności - ks. Łukasz Ślusarczyk i br. Franciszek Grzelka

- Zawieźliśmy do Zaporoża ostatnią część jałmużny kapłańskiej, dary zebrane w Orszaku Dobra oraz żywność z innych darowizn przekazaną przez Punkt Socjalny. Przed nami dojechała nasza ciężarówka prowadzona przez br. Wiesława, którą przewieźliśmy 14 ton żywności, zakupionej głównie z jałmużny kapłańskiej – pisze dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Łukasz Ślusarczyk.

Wraz z ks. Gracjanem Hebdą z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, przełożonym albertynów br. Franciszkiem Grzelką oraz braćmi Trynitarzami poprowadzili do Zaporoża 4 busy z żywnością.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję