Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pierwsi pielgrzymi u Matki

13 sierpnia na Jasną Górę dotarła pierwsza część diecezjalnej pieszej pielgrzymki. Po pięciu – a dla dwóch grup po sześciu – dniach wędrowania stanięcie u stóp Czarnej Madonny oznaczało spełnienie hasła, pod którym wędrowali, czyli „W nadziei z Maryją”.

Niedziela sosnowiecka 34/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Organizatorzy Pielgrzymki

Msza św. w Złotym Potoku

Msza św. w Złotym Potoku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta już XXXIV Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęła się 9 sierpnia Mszą św. sprawowaną w olkuskiej bazylice św. Andrzeja pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego. – Kiedy Bóg mówi „posłuchaj i spójrz”, to znaczy, że chce stworzyć w twoim życiu nową rzeczywistość, a przez ciebie – nową rzeczywistość wokół ciebie – powiedział biskup sosnowiecki podczas inauguracyjnej Eucharystii i dodał: – Bóg chce na nowo cię poślubić, choć jesteś grzesznikiem. On jest wierny nawet wtedy, gdy my zawodzimy. (…) Bóg ma moc przywrócić ci czystość i uczynić cię nowym stworzeniem.

Biskup był także obecny na całej trasie pielgrzymki, gdzie spotykał się z wiernymi, sprawował sakramenty i głosił konferencje w różnych grupach. – Wspólne przeżycia rodzą zaufanie i bliskość. Ludzie czują, że to nie jest gest PR-owski, ale rzeczywista obecność pasterza, który naprawdę zna i czuje zapach swoich owieczek – powiedział bp Ważny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nadzieja

Reklama

– Pielgrzymowanie to nie tylko droga fizyczna, ale przede wszystkim duchowe przeżycie, które uczy nas wiary w ruchu. (…) Będziemy oczami Maryi przyglądać się Kościołowi – ale nie jako odległej instytucji, lecz wspólnocie, w której wszystkie relacje – zarówno te piękne i przyjemne, jak i trudne, będące wyzwaniem, a czasami nawet pełne zranień – są częścią drogi do pełnej wspólnoty, jaką mamy stworzyć dzięki Duchowi Świętemu i żyć w niej wiecznie – powiedział w pielgrzymkowej konferencji ks. Paweł Krawczyk. W naszej diecezji jest on koordynatorem rozpoczynającej się niebawem peregrynacji Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i właśnie maryjne aspekty naszej wiary i wydarzenia z życia Matki Chrystusa stanowiły sedno wygłaszanych przez niego codziennych rozważań.

– Tworzymy wspólnotę, która chce iść razem, która doświadcza wzajemności. Patrząc na Maryję, uczymy się postawy, uczymy się, jak, jako wspólnota Kościoła, żyć Ewangelią. Maryja nie tylko uczestniczyła w historii zbawienia – Ona ją nosiła, dzieliła się nią, karmiła, a potem razem z Apostołami rodziła Kościół przez modlitwę, obecność, wierność i nadzieję – przypomniał ks. Krawczyk.

Wdzięczność

Każdy pielgrzymi krok jest modlitwą, ale też walką – ze swoimi słabościami, z upałem, chorobą, niewygodami. Nad sprawnym przebiegiem pielgrzymki czuwał zastęp osób dbających o to, by wędrowanie mogło przebiegać owocnie i bezpiecznie, na czele z księżmi dyrektorami Pawłem Traczem i Grzegorzem Woszczkiem.

Życzliwość dla pielgrzymów okazały Koła Gospodyń Wiejskich powiatu olkuskiego, które zastawiły stoły podczas postoju w Kluczach, a także Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która sprawdziła się jako partner pielgrzymki. Partnerem Pielgrzymki było też województwo małopolskie, a olkuski (a także wieloletni pielgrzym) poseł Łukasz Kmita przygotował poczęstunek dla pielgrzymów na jednym z postojów.

2025-08-20 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biegiem na Jasną Górę

Niedziela łódzka 31/2024, str. III

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Julia Saganiak/Niedziela

Biegli również w intencji województwa łódzkiego

Biegli również w intencji województwa łódzkiego

Blisko 40 osób pobiegło do Matki Bożej w ramach VIII Biegowej Pielgrzymki z Łodzi na Jasną Górę.

Bóg nie wycofuje się ze swojego dobrodziejstwa, zbawczego działania, miłosierdzia. Jeśli chcemy się do Niego zbliżyć, to będzie działał w naszym życiu. Myślę, że jest to Dobra Nowina także na naszą pielgrzymkę. Biegniemy w różnych intencjach i mamy zapewnienie, że On będzie działał, przychodził ze swoją łaską i uzdrowieniem. Możemy pokładać nadzieję w Jego imieniu – mówił w homilii ks. Adam Pawlak w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi, gdzie rozpoczynała się pielgrzymka.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce zebranie Konferencji Episkopatu. O czym będą debatować biskupi?

Parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym, katecheza parafialna, a także recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia – to główne tematy 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca br. w Łomży.

Sekretarz Generalny KEP bp Marek Marczak poinformował, że głównym tematem czerwcowego Zebrania Plenarnego będzie parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Bp Glapiak: Armia Krajowa to duch odwagi, poświęcenia i miłości

2026-06-02 20:43

pl.wikipedia.org

Żołnierze AK podczas akcji „Burza” w Lublinie, lipiec 1944

Żołnierze AK podczas akcji „Burza” w Lublinie, lipiec 1944

„Armia Krajowa to nie tylko historia - to duch, który może żyć w nas. Duch odwagi, poświęcenia i miłości. Niech ich przykład będzie dla nas przypomnieniem, że wolność rodzi się w sercu, które jest gotowe służyć” - mówił bp Jan Glapiak w Kościele pw. św. Barbary w Luboniu-Żabikowie. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 82. rocznicy zamordowania gen. Henryka Kowalówki, komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowej.

W homilii biskup wskazał na uczciwość jako na
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję