Reklama

Niedziela plus

Katowice

Wierszem i prozą

Do 5 marca trwają zgłoszenia do XI edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” im. Wandy Półtawskiej.

Niedziela Plus 7/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

Katowice

Archiwum IPN Katowice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs recytatorski skierowany jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Stanowi formę oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei: „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”.

Osoby, które zgłoszą swój udział w konkursie, będą miały za zadanie wybrać i przygotować recytację dwóch utworów: jednego wiersza i jednego fragmentu prozy w oparciu o zamieszczone na stronie organizatora publikacje. W etapie półfinałowym komisje konkursowe wyłonią finalistów, którzy wezmą udział w gali finałowej. Ta zaplanowana jest na 9 kwietnia br. w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd do Niemiec wraz z odwiedzeniem Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w dniach 23-26 maja br.

Organizatorami konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs został objęty honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

W ubiegłorocznej edycji do konkursu przystąpiło prawie trzystu recytatorów. Zaprezentowali oni poezję oraz prozę opartą na wspomnieniach i twórczości więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück.

Szczegółowe informacje na: facebook.com/wkregupoezjiiprozy .

Oprac. za: radioem.pl

2025-02-11 14:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: biskup Grzegorz Olszowski zakażony koronawirusem

[ TEMATY ]

biskup

Katowice

koronawirus

archidiecezjakatowicka.pl

"Chorobę przechodzi bezobjawowo jeden z biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej, bp Grzegorz Olszowski. W konsekwencji sanepid nakazał zastosowanie dozoru sanitarnego także wobec osób, które miały z nim bezpośredni kontakt.

Zaistniałą sytuację i jej rozwój nadzoruje i monitoruje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Jej decyzją kwarantanną zostali objęci także Metropolita katowicki, Biskupi pomocniczy, Arcybiskup Senior i inni"- podaje w przesłanym KAI komunikacie rzecznik metropolity katowickiego.
CZYTAJ DALEJ

Z powodu niskich temperatur zamkniętych jest kilkaset szkół

2026-02-02 11:31

[ TEMATY ]

szkoła

zostały zamknięte

silny mróz

Adobe Stock

Z powodu niskich temperatur zamkniętych w całej Polsce jest ponad 270 szkół, w tym na Mazowszu 175 – poinformowała szefowa MEN Barbara Nowacka. Poprosiła dyrektorów placówek o rozważenie czasowego zawieszenia zajęć lub przejścia na naukę zdalną tam, gdzie temperatura spadła poniżej minus 15 st. C.

W poniedziałek najniższą temperaturę w kraju zanotowano nad ranem w Suwałkach, gdzie było minus 27,7 st. Celsjusza. W Warszawie o tej samej porze termometry wskazały minus 18,6 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Bp P. Kleszcz: Nie konserwowani, ale konsekrowani!

2026-02-02 16:56

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Łódzkiej

Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Łódzkiej

Nie bądźcie konserwowani, ale bądźcie konsekrowani. Bądźcie tymi, którzy w takiej świeżości oddajecie Panu Bogu to, co macie najcenniejszego - skarb waszego życia, czyli swoje serce dla Pana Jezusa. - mówił bp Kleszcz.

Ojcowie, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego oraz wierni świeccy modlili się w poniedziałek 2 lutego w łódzkiej katedrze. Mszy świętej w Dniu Życia Konsekrowanego obchodzonego od lat w święto Ofiarowania Pańskiego przewodniczył ojciec biskup Piotr Kleszcz OFM Conv. Obecni byli bp Zbigniew Wołkowicz - administrator Archidiecezji Łódzkiej oraz bp Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję