Reklama

Niedziela Lubelska

Wreszcie żyć

Potrzeba ludzi z pasją nieobojętności na człowieka znajdującego się w trudnej sytuacji – powiedział bp Adam Bab.

Niedziela lubelska 20/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Podczas sympozjum można było usłyszeć świadectwa wielu osób

Podczas sympozjum można było usłyszeć świadectwa wielu osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Dwanaście Kroków zorganizowała ogólnopolskie sympozjum nt. Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” odpowiedzią na współczesne trudności psychiczne i duchowe. Całodniowe spotkanie w „Domu Nadziei” Caritas w Lublinie zgromadziło psychologów, terapeutów, pedagogów oraz liderów, którzy w swojej codziennej pracy odwołują się do chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, jak i osoby szukające wsparcia psychicznego i duchowego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. prof. Romuald Jaworski, Jacek Racięcki i Rafał Porzeziński. Goście podzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu prowadzenia grup wsparcia, a także zaprezentowali ważne zagadnienia z psychologii i duchowości, jak i problemów współczesnego świata.

Pasja nieobojętności

Reklama

Spotkanie rozpoczęła Kamila Duduś, prezes Fundacji Dwanaście Kroków. Niespełna 5-letnia lubelska organizacja aktywnie działa na płaszczyźnie psychoterapii, stawiając na integralny rozwój człowieka w duchu wartości chrześcijańskich. Osobom potrzebującym wsparcia proponuje drogę uzdrawiania psychicznego i duchowego, przemiany i nawrócenia według cenionej na całym świecie metody „12 kroków”. – Dziękuję za obecność wszystkim, dla których rozwój i życie w pełni jest cenne – powiedziała pani prezes. Otwierając konferencję bp Adam Bab podziękował zgromadzonym za „pasję nieobojętności na człowieka znajdującego się w trudnej sytuacji”. – Z tej pasji wyrosło terapeutyczne dzieło „12 kroków”. Dziś bardzo potrzebna jest pomoc niesiona odpowiedzialnie, z zachowaniem integralnej wizji człowieka, który jest istotą duchowo-psychiczną. Żeby człowiek był sobą w całym swoim bogactwie, żeby mógł się rozwijać i osiągnąć pełnię, trzeba te płaszczyzny rozdzielić, ale nie można ich wrogo do siebie nastawiać – powiedział ksiądz biskup, dziękując tym, którzy podchodzą do człowieka i jego problemów zgodnie z chrześcijańską wizją świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod mocnym aniołem

Idea takiej pomocy realizowana jest przez Poradnię Terapeutyczno-Pomocową „Pod mocnym aniołem”, mieszczącą się przy parafii św. Michała Archanioła w Lublinie. Dyżurują w niej psycholodzy i psychoterapeuci, udzielając porad i prowadząc warsztaty dla osób dbających o integralny rozwój, jak i znajdujących się w różnych kryzysach psychicznych i duchowych. Warsztaty „Wreszcie żyć” to program terapeutyczno-rozwojowy prowadzący do uporządkowania życia wewnętrznego, zarówno w jego aspekcie psychicznym, jak i duchowym. Wykorzystuje metodę pracy w oparciu o „12 kroków”, znaną m.in. z terapii osób, które zmagają się z różnymi uzależnieniami. Autorem warsztatów jest niemiecki pastor Hegle Seekamp, a inicjatorem na gruncie polskim ks. prof. Romuald Jaworski. Program opiera się na chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, integruje elementy pracy psychologicznej i duchowej. Roczny kurs obejmuje pracę indywidualną i grupową.

Odnaleźć sens

Podczas sympozjum można było usłyszeć świadectwa osób prowadzących warsztaty i ich uczestników. Jedną z nich była Alicja Karczewska, z zawodu bibliotekarka i przewodnik turystyczny, zaangażowana w działalność Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. – Na warsztaty trafiłam przez „Sychar”. Jestem osobą rozwiedzioną, miałam ogromne trudności z wybaczeniem mężowi. Kiedyś podczas Mszy św. z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie kapłan powiedział, że w kościele znajduje się kobieta, która modli się o powrót męża i do niej skierowane są słowa Modlitwy Pańskiej „przebacz nam nasze winy…”. Nie bez trudu, ale odniosłam je do siebie. Wkrótce trafiłam na warsztaty. Ukończyłam je z poczuciem wielkiej wewnętrznej wolności: nic nie muszę, ale wiele mogę; poprawiły się także relacje w mojej rodzinie. Zaangażowałam się w organizację warsztatów i wyraźnie widzę, że ich uczestnicy odnajdują sens swojego życia, nawet w wyjątkowo trudnych sytuacjach, a także odnajdują Boga, dzięki któremu każde życie ma sens – dzieliła się Alicja Karczewska.

Więcej na www.12krowkow.net

2024-05-14 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik do harcerzy: prawdziwa wielkość to zapominanie o sobie

[ TEMATY ]

harcerze

Lublin

abp Stanisław Budzik

BOŻENA SZTAJNER

Prawdziwa wielkość człowieka nie polega na zażartej walce o pierwsze miejsce, tylko na zapomnieniu o sobie, na podjęciu służby na rzecz drugiego człowieka, wspólnoty i ojczyzny - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył w lubelskiej archikatedrze Eucharystii z okazji 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego. To właśnie w Lublinie w 1918 r. powstała pierwsza ogólnopolska organizacja harcerska.

W homilii metropolita lubelski mówił o Chrystusowym wezwaniu do wzajemnej służby. Zauważył, że współcześni ludzie żyją w poczuciu wzajemnej konkurencji. - Gołym okiem widać jak zażarta walka toczy się w społeczeństwie. Walka po pierwsze miejsca w gospodarce i polityce, w sporcie, nauce i sztuce w środkach masowego przekazu – wymieniał hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.
CZYTAJ DALEJ

Czy księża na kazaniach powinni mówić o polityce?

2026-05-22 15:00

[ TEMATY ]

książka

Ksiądz Boguś Kowalski

Karol Porwich/Niedziela

Po sukcesie pierwszej książki "Świątek, piątek i niedziela", w której ksiądz Boguś poruszył wiele kwestii nurtujących katolików, ale rzecz jasna nie wyjaśnił wszystkiego. Okazuje się, że nadal ma dużo do powiedzenia, a mówi o tym tak, że inni nadal chcą go słuchać. Dlatego w drugim tomie razem z Michałem Łopacińskim zabiera nas w kolejną podróż z tą właśnie intencją – by dalej wyjaśniać.

Oto praktyczny przewodnik po sprawach zarówno oczywistych, jak i zaskakujących, pokazujący, że „życie duchowe jest jak rajd samochodowy”, w którym czasami trzeba ostro zaciągnąć hamulec i „pójść bokiem”, a czasem wrzucić wyższy bieg i wcisnąć gaz do deski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję