Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Kultura się liczy

Koncerty, wykłady i spektakle – w Bydgoszczy trwa 42. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznym wydarzeniom przyświecają słowa: „Dramatem współczesnej kultury jest brak życia duchowego”, które św. Jan Paweł II wypowiedział do młodych podczas spotkania na lotnisku w Madrycie 3 maja 2003 r. W świetle obecnego przedstawiania kultury przez środowiska liberalne i lewicowe w zupełnie inny, irracjonalny sposób wydaje się, że słowa te nie straciły nic na aktualności.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zainaugurowała 4 listopada uroczysta Msza św. w katedrze, której przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Po Eucharystii zostały wręczone statuetki „za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” za rok 2023. Uroczystości towarzyszył koncert w wykonaniu Chóru Exsultate Deo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z wielu wydarzeń, które zostały zaplanowane w ramach obchodów tygodnia, był spektakl teatralny Pokonać piekło w wykonaniu aktorów teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. To opowieść o życiu dwóch polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W parafii Bożego Ciała natomiast w 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kilara miał miejsce koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego „Virtuoso”.

Reklama

Dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy dokumentalne w reżyserii Andrzeja Machnowskiego: o szczególnym dla Polaków miejscu, które znajduje się w pobliżu Via Dolorosa, Golgoty i Bożego Grobu w Ziemi Świętej – pt. Serce Polski w Jerozolimie oraz dokument pt. Emisariusz Kardynała – niezwykła historia żołnierza Wehrmachtu, który w czasie II wojny światowej uratował przed zniszczeniem relikwie św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry; podoficer Thelen podjął się ryzykownej misji przewiezienia relikwii z Gniezna do Inowrocławia i przez niemal 50 lat ukrywał czyn, który w 1941 r. mógł go kosztować życie.

Uchwałami Sejmu i Senatu rok 2023 zadedykowano m.in. Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin oraz Janowi Matejce w 130. rocznicę śmierci. Z tych okazji w wybranych bydgoskich szkołach odbywały się spotkania i wystawy, aby przybliżyć znaczenie tych postaci dla kultury. W tym roku przypada również 100. rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego, zasłużonego dla Bydgoszczy animatora życia muzycznego. W Domu Polskim podczas prelekcji dr Stefan Pastuszewski przypomniał uczestnikom postać i działalność tego wybitnego organizatora życia muzycznego, twórcy Filharmonii Pomorskiej.

Specjalną ofertą dla młodzieży było spotkanie z bp. Włodarczykiem poświęcone refleksji nad wyzwaniami, które stawia współczesność, zawarte w tytule debaty: „Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość”.

Jak zawsze w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej nie zabrakło odniesień do ważnych rocznic, a zwłaszcza do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które zostały wzbogacone licznymi koncertami i pieśniami patriotycznymi, m.in. koncertem patriotycznym „Polska – Ziemia Ojczysta” w wykonaniu zespołu Centralnej Diakonii Ruchu Światło-Życie.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to cykliczne religijno-kulturalne wydarzenie organizowane od połowy lat 70. XX wieku przez osoby duchowne i świeckie. Przedsięwzięcie składa się z cyklu koncertów, wykładów, spektakli, wystaw, spotkań w szkołach i instytucjach kulturalnych oraz nabożeństw w kościołach. Tygodniom Kultury Chrześcijańskiej towarzyszą sesje naukowe, w których uczestniczą specjalnie zapraszani wybitni przedstawiciele polskiego Kościoła, kultury i nauki.

Wydarzenia w diecezji bydgoskiej potrwają do 14 listopada. /I.C.

2023-11-07 09:28

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tyrawa: aby człowiek mógł czynić dobro, musi się poświęcić

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Bydgoszcz

bp Jan Tyrawa

Katarzyna Cegielska

Bp Jan Tyrawa podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja w Bydgoszczy

Bp Jan Tyrawa podczas uroczystości 25-lecia Radia Maryja w Bydgoszczy

„Człowiek, aby mógł czynić dobro, musi się poświęcić, musi ofiarować swoje życie” - powiedział biskup bydgoski Jan Tyrawa. W Bazylice Mniejszej św. Wincentego á Paulo w Bydgoszczy dziękowano 8 grudnia za 25 lat istnienia Radia Maryja.

Oto pełny tekst jego homilii:
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zapalono światła na choince na placu Świętego Piotra

2025-12-15 18:02

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie zapalone zostały w poniedziałek światła na choince i odsłonięto stojącą obok szopkę. Świerk pochodzi z okolic Bolzano w Trydencie-Górnej Adydze na północy Włoch, a szopkę przygotowała diecezja Nocera Inferiore-Sarno w Kampanii na południu kraju.

25-metrowy świerk czerwony przywieziony został z Val d’Ultimo w prowincji Bolzano i waży 8 ton. W styczniu, gdy drzewo zostanie zabrane z placu, będzie wykorzystane zgodnie z zasadą troski o środowisko - zapewnili ofiarodawcy.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Dominik Kozak

2025-12-16 14:25

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

sulechów

Adobe Stock

16 grudnia, w wieku 45 lat i 20. roku kapłaństwa zmarł ks. Dominik Kozak, wikariusz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie.

Ks. Dominik Kozak urodził się 21 lipca 1980 r. w Zielonej Górze. W latach 1987-1995 uczył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Zielonej Górze, a następnie w Liceum Zawodowym przy Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję