Reklama

Niedziela Podlaska

Lednica 2023

Dobiegła końca Lednica 2000. Coroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży nad Jeziorem Lednickim zgromadziło ponad 20 tys. młodych ludzi z całej Polski, także z naszej diecezji.

Niedziela podlaska 25/2023, str. I

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Archiwum autora

Przy Bramie Rybie

Przy Bramie Rybie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne hasło: „Idź za Barankiem” symbolizowało centralne znacznie Eucharystii w chrześcijaństwie. Kulminacyjnym momentem spotkania było nocne przejście przez Bramę Rybę.

Pomocą w podążaniu za Chrystusem były w tym roku dwie nowe inicjatywy: Pole Talentów i Pole Dialogu. Dzień wypełniły warsztaty – wśród nich warsztaty: Podejmowania Decyzji, Pro Life, Jak Ewangelizować w Internecie? Nie zabrakło śpiewów i tańców, możliwości spowiedzi pod gołym niebem, a na zakończenie Mszy św. przyjęto akt wyboru Chrystusa na swojego Pana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz Pola Spowiedzi, które było zawsze, powstało w tym roku Pole Dialogu. Była tam możliwość porozmawiania z księdzem czy siostrą zakonną, ale też z osobami świeckimi, moderatorami wspólnot i psychologami, jeśli ktoś miał poważniejsze problemy i potrzebował porady. Pole Dialogu, czy jak je nazywamy Pole Rozmów, było otwarte już od rana, kiedy zaczęli napływać młodzi ludzie.

W tym roku na Lednicy pojawiło się też Pole Talentów, czyli kilka punktów, w których młodzież jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania o godz. 17.00 mogła rozwijać swoje talenty i skorzystać ze zorganizowanych warsztatów.

Reklama

Nowością w tym roku były także warsztaty: Liturgiczny – z o. Mikołajem Walczakiem, dominikaninem; Rękodzielniczy – gdzie siostry dominikanki pokazały młodym, jak zrobić własnoręcznie różaniec, warsztat Podejmowania Decyzji z o. Krzysztofem Dzieńkowskim, jezuitą, oraz warsztat Jak Ewangelizować w Internecie?, który poprowadził ks. Teodor Sawielewicz. Poza tym był także warsztat Pro Life z moderatorką Katarzyną Kubis, warsztat Niebo gwiaździste nade mną prowadzony przez astrofizyka prof. Sebastiana Kubisa oraz warsztat 100 pytań do… (Q&A) – z br. Tomaszem Łakomczykiem OFMCap.

Podczas spotkania lednickiego zaproszeni goście poprowadzili także „wykłady w duetach”. Prof. Sebastian Kubis i kapucyn br. Tomasz Łakomczyk opowiedzieli, czy w sposób naukowy da się wytłumaczyć fenomen Eucharystii. Prezenter telewizyjny Tomasz Wolny i franciszkanin o. Leonard Bielecki podzielili się swoim doświadczeniem Eucharystii, a drogę za Barankiem wskazały wspólnoty Małych Sióstr i Małych Bracia Baranka. W Godzinę Miłosierdzia wprowadziły s. Gaudia Skass ISMM i s. Eliza ZSJM.

Błogosławieństwo młodym przekazał tradycyjnie Ojciec Święty, a w tym roku także swoje pozdrowienia skierowali rodzice błogosławionego Carla Acutisa, który patronuje tegorocznej Lednicy.

Dziękujemy młodzieży, która z różnych części naszej diecezji postanowiła wspólnie udać się na Lednickie Pola. W tym roku po raz pierwszy nasza grupa uczestniczyła nie tylko jako obserwatorzy i uczestnicy, ale jako tancerze. Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie serca oraz dzielenie się talentami wobec 20 tys. młodych ludzi przybyłych z różnych części Polski i świata.

2023-06-14 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek pozdrowił uczestników spotkania lednickiego

[ TEMATY ]

Franciszek

Lednica 2000

Lednica 2000/Facebook

Niech refleksja nad tajemnicą Eucharystii pomoże wszystkim na nowo wybrać Chrystusa i przyjąć Go do swojego serca powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie pozdrawiając pielgrzymów polskich i kierując swoje słowa do młodych uczestników sobotniego spotkania na Polach Lednickich.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
CZYTAJ DALEJ

Czy rozpoznaję potrzebujących oraz potrzeby Kościoła i czasów, w których żyję?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 20-21.

Sobota, 24 stycznia. Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz ojca od cudów

2026-01-24 21:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

o. Melchior Królik

o. Melchior Królik

Ojciec Melchior Królik od 66 lat służy Maryi jako kapłan w Zakonie Paulinów. 24 stycznia obchodził swoją rocznicę święceń prezbiteratu, które otrzymał z rąk bp. Karola Wojtyły. Był m.in. definitorem i sekretarzem generalnym zakonu. Przez lata prowadził kronikę jasnogórskiego klasztoru i paulińskiego zakonu. Jest odpowiedzialny za stan zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej, zbiera także materiały dokumentacyjne dotyczące cudów i łask otrzymywanych za wstawiennictwem Maryi. Od prawie 60 lat jest związany z Warszawską Pielgrzymką Pieszą.

– Zawsze Matka Boża była przy mnie, przez całe moje życie. Jako kilkuletni chłopiec zostałem ocalony od hitlerowskich kul i często mówię, że cud życia zawdzięczam Maryi. Gdy obchodziłem 50. rocznicę święceń kapłańskich, napisałem na obrazku:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję