Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czas łaski trwa

Czas łaski się nie kończy, a święty z Wilamowic, abp Bilczewski, wciąż czeka, będzie czekał i zapraszał, aby nas wspierać, kiedy będziemy go wzywać – powiedział bp Roman Pindel na zakończenie diecezjalnych obchodów Roku Jubileuszowego poświęconego św. Józefowi Bilczewskiemu.

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wilamowice

Marian Szpak

Na moditwie w Wilamowicach nie zabrakło regionalnych akcentów

Na moditwie w Wilamowicach nie zabrakło regionalnych akcentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię wieńczącą rok różnorakich inicjatyw upamiętniających postać świętego wilamowianina w 100. rocznicę jego śmierci pasterz diecezji celebrował w Wilamowicach 26 marca. Modlitwę transmitowała TVP Polonia.

W homilii bp Pindel dziękował za święte życie i dzieło Józefa Bilczewskiego, począwszy od narodzin, aż po beatyfikację i kanonizację. Podkreślił znaczenie rodzinnych Wilamowic w życiu religijnym lwowskiego arcybiskupa. Zauważył, że w ciągu roku jubileuszowego w sanktuarium wilamowskim działo się bardzo dużo zarówno w zewnętrznym, jak i duchowym, wewnętrznym wymiarze. – Można powiedzieć, że św. Józef Bilczewski napracował się także w tym roku swojego jubileuszu, co by potwierdzało opinie, że był niezwykle pracowity w swoim życiu, że w pewien sposób zmarł z wyczerpania organizmu. W tym zaś roku znów napracował się, bo wierzymy, że łaska jest od Boga, której hojnie udziela, zwłaszcza gdy człowiek prosi, wzywając także sprawdzonych świętych – mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Regionalnym akcentem podczas liturgii była jedna z próśb modlitwy wiernych odczytana w języku – etnolekcie wilamowskim, charakterystycznym dla Wilamowic, które zostały założone w XIII wieku przez kolonistów z Flandrii, Holandii i Fryzji.

Dziękując za ustanowienie roku jubileuszowego, przedstawiciel parafii wyraził nadzieję, że zaowocuje on lepszym chrześcijańskim życiem wiernych. Z kolei kustosz wilamowskiego sanktuarium poinformował, że ostaniem akcentem jubileuszu 100. rocznicy śmierci lwowskiego arcybiskupa będzie wprowadzenie relikwii tego świętego do świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie, zaplanowane na 10 czerwca. – Zajmie on należne miejsce w panteonie zasłużonych Polaków oraz wielkich ludzi Kościoła równocześnie. Podczas tej Mszy św. biskup ordynariusz zawierzy Opatrzności Bożej całą diecezję za wstawiennictwem świętego arcybiskupa – podsumował ks. Morawa.

Kalendarium obchodów roku poświęconego św. Józefowi Bilczewskiemu obejmowało prawie trzydzieści wydarzeń. Składały się na nie m.in. pielgrzymki wspólnot i stowarzyszeń życia religijnego, święcenia diakonatu, diecezjalne dożynki, procesja Bożego Ciała. Poza ustalonym z góry porządkiem do Wilamowic przyjeżdżało wiele pielgrzymek parafialnych i indywidualnych pątników.

2023-04-03 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogotowie modlitewne w Wilamowicach

[ TEMATY ]

dzień skupienia

św. Józef Bilczewski

Wilamowice

Kazimierz Chrapek

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Życie i nauczanie abp. Józefa Bilczewskiego poznawali uczestnicy dnia skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci Czcicieli Matki Bożej Bolesnej, który odbył się w Wilamowicach.

Sanktuarium wypełniło się 28 maja licznymi wiernymi z diecezji, Polski i Czech. – Modlą się tutaj przyjaciele Jezusa i Maryi, inteligencja Pana Boga, niezawodne pogotowie modlitewne, które jest na dobre i na złe, by ratować modlitwą zatwardziałych grzeszników. Pewien ksiądz zadzwonił do mnie o godz. 23, prosząc o modlitwę za umierającego, który nie chciał przyjąć kapłana. Wspólnota od razu zmobilizowała się modlitewnie. Po trzech dniach ksiądz zadzwonił, że ten człowiek przed śmiercią przyjął w pełnej świadomości sakramenty – mówi diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik.
CZYTAJ DALEJ

Znalezione na kościelnym strychu

2026-07-22 13:31

mat. pras

Odnaleziony portatyl w Pakosławsku

Odnaleziony portatyl w Pakosławsku

Kościoły na Dolnym Śląsku mają swoją, często trudną historię. W wyniku wojny wiele z nich zostało zniszczonych, później odbudowanych. Od tego czasu kolejne pokolenia dbały o ich piękno. Zdarzały się także takie sytuacje, że wiele pięknych i ważnych dla danej wspólnoty rzeczy zostało wyniesionych na strych, z czasem o nich zapomniano, a po latach zostały “odnalezione i przypomniane” lokalnej społeczności wiernych.

W ostatnim czasie takimi znaleziskami pochwalili się proboszczowie z Pakosławska i Lutyni. Na strychach tamtejszych świątyń odnaleziono konkretne przedmioty. W Pakosławsku, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Tobiasz Matkowski natrafił na zabytkowy portatyl z relikwiami męczenników. Z kolei w Lutyni, ks. Janusz Betkowski odnalazł gipsowe figury Apostołów.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV modlił się w sanktuarium Trójcy Świętej w Vallepietra

2026-07-22 13:37

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po modlitwie o pokój w opactwie na Monte Cassino Papież Leon XIV odwiedził kolejne miejsce o wielowiekowej tradycji pielgrzymkowej. W środowy poranek udał się do Sanktuarium Najświętszej Trójcy w Vallepietra, gdzie modlił się przed czczonym od stuleci freskiem Trójcy Świętej i spotkał się z wiernymi.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej na swoim kanale Telegram, Leon XIV przybył rano do Sanktuarium Najświętszej Trójcy w Vallepietra. Papież zatrzymał się na modlitwie przed znajdującym się w grocie średniowiecznym freskiem Trójcy Świętej, będącym od wieków celem pielgrzymek wiernych z Lacjum, Abruzji i innych regionów Włoch. Następnie pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów oraz wspólnotę zakonną opiekującą się sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję