Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

@JasnaGóraNews w nowej siedzibie

Z udziałem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów i przeora Jasnej Góry odbyło się poświęcenie nowych pomieszczeń Biura Prasowego @JasnaGóraNews. Znajduje się ono teraz niemal w samym środku sanktuarium, naprzeciwko Centrum Informacji. Pracę w nowej odsłonie rozpoczęło 1 maja.

– Papież Franciszek w czasie swojej pielgrzymki na Jasnej Górze powiedział, że tu doświadczył wzroku Matki. Wszystkie media jasnogórskie są narzędziem, przy którego pomocy wierni mogą dostrzec wzrok Matki – podkreślił podczas poświęcenia o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podziękował tym, którzy podjęli jego propozycję pracy w nowej odsłonie biura prasowego, i wyraził przekonanie, że „będziemy mogli współpracować dla chwały Maryi i tego miejsca, służąc też pielgrzymom w medialnym przekazie informacji”.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews pozostaje w ścisłej współpracy z Radiem Jasna Góra, dla którego tworzy wiadomości z wydarzeń w sanktuarium. Stale współpracuje także m.in. z: Radiem Watykańskim, Katolicką Agencją Informacyjną, Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, Tygodnikiem Katolickim Niedziela.

Odprawa przewodników warszawskiej pielgrzymki

Reklama

Trwają intensywne przygotowania do prowadzonej przez paulinów 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Na Jasnej Górze odbyło się spotkanie przewodników grup. Zakonnicy czynią wszystko, by jak najwięcej osób mogło wyruszyć w drogę. Każda z planowanych 22 grup może liczyć 300 pątników, nie wliczając osób zaszczepionych.

– Stosujemy się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego – przypomniał kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik. Dodał również, że trwają starania, by stworzyć takie warunki, aby jak najwięcej osób mogło wyruszyć w drogę. Chętnych nie brakuje. Udział zadeklarowało już 2,2 tys. osób.

Każda z grup będzie organizacyjnie samodzielna. Będzie miała np. własne służby porządkowe i medyczne. Niektóre z nich, jak np. „ósemka”, wyruszą nie z Warszawy, ale z Piaseczna, skąd pochodzi większość pielgrzymów.

Większość przewodników ma już za sobą objazdy tras i wiele uzgodnień. – Jesteśmy przygotowani, by wyruszyć, i bardzo na ten moment czekamy – deklarują paulini i inni kapłani, którzy prowadzą grupy w ramach warszawskiej kompanii.

Tegoroczna pielgrzymka będzie się odbywać pod hasłem: „Józef, mąż Maryi”.

Jasnogórski flesz

Reklama

Rozpoczęło się parafialne piesze i rowerowe pielgrzymowanie. W czerwcu i na początku lipca na Jasną Górę przybywają przede wszystkim pątnicy ze Śląska. W ubiegłym roku ze względu na pandemię byli to głównie reprezentanci parafii lub sztafety; część wiernych dojeżdżała samochodami, by uczestniczyć we wspólnej Mszy św. Teraz, przez złagodzenie obostrzeń, powraca forma nieco liczniejszych grup parafialnych, tak jak zezwalają aktualne przepisy. – Prosimy o ducha wiary eucharystycznej dla wszystkich parafian – podkreślił ks. Patryk Gawłowski, wikariusz z parafii Znalezienia Krzyża Świętego i św. Katarzyny w Rusinowicach w diecezji gliwickiej, skąd przyszło ponad 70 osób.

Dotarła też m.in. 16. pielgrzymka rowerowa z parafii św. Jana Chrzciciela z Zakrzewa k. Radomia. – Ten czas jest trudny, ale są ludzie, dla których sprawy wiary i wspólnoty są fundamentalne. Jesteśmy, by Matce zawierzyć wszystko – mówili cykliści. W najbliższym czasie odbędą się:

• 1-2 lipca – Pielgrzymka Nauczycieli;

• 2-3 lipca – Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła;

• 2-4 lipca – Pielgrzymka Kawalerii Konnej;

• 4 lipca – Pielgrzymka Kresowian.

2021-06-22 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żadne świadectwo nie jest za małe. Wrocławski Marsz dla Życia zgromadził rodziny i wspólnoty

2026-05-10 21:43

Marzena Cyfert

Wrocławski Marsz dla Życia

Wrocławski Marsz dla Życia

Około tysiąc osób przeszło przez centrum Wrocławia w Marszu dla Życia i Rodziny, odbywającym się pod hasłem: „Czas obronić małżeństwo! Czas ochronić życie!”. Wydarzeniu towarzyszyły świadectwa rodzin, osób nawróconych i organizacji pomagających kobietom, dzieciom oraz małżeństwom w kryzysie.

O bliźniaczej ciąży i problemach z nią związanych mówiła Wanda, podkreślając, że życie zawsze jest w rękach Boga. Jedno z jej dzieci przeżyło sepsę, operację serca, operację oczu i inne zabiegi. Dziś dziecko jest zupełnie zdrowe. – Dziewczynka miała mieć uszkodzone płuca, miała nie widzieć. A dzisiaj widzi, dobrze się rozwija, wygrywa konkursy. Pan Bóg jest wielki, On jest dawcą życia, wie komu i kiedy je dać. Daje też nadzieję i siłę, by trwać nawet w trudnych sytuacjach – podkreślała Wanda.
CZYTAJ DALEJ

Nepal: Samolot pasażerski zapalił się podczas lądowania

2026-05-11 10:08

[ TEMATY ]

Nepal

samolot

PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA

Samolot linii Turkish Airlines, na pokładzie którego znajdowało się 277 pasażerów oraz 11 członków załogi, zapalił się w poniedziałek rano podczas lądowania na lotnisku w stolicy Nepalu, Katmandu - poinformował rzecznik nepalskiego urzędu lotnictwa cywilnego. Nikt nie został ranny.

- Wszyscy pasażerowie są bezpieczni i zdrowi, a akcja ratunkowa została zakończona. Obecnie badamy przyczyny incydentu – powiedział rzecznik urzędu Gyanendra Bhul w rozmowie z agencją AFP. Dodał, że jedyny pas startowy lotniska był zamknięty przez prawie dwie godziny.
CZYTAJ DALEJ

Współtwórca marki kosmetycznej, doradca gwiazd Hollywood... przyjmie święcenia kapłańskie

2026-05-11 14:13

[ TEMATY ]

świadectwo

święcenia kapłańskie

Roman Catholic Diocese of Fresno

Scott Borba

Scott Borba

Współtwórca marki kosmetycznej Beauty, doradca w sprawach urody gwiazd Hollywood sprzedał swą fortunę i pięć lat temu wstąpił do seminarium duchownego. W sobotę 23 maja 53-letni Scott-Vincent Borba przyjmie święcenia kapłańskie w diecezji Fresno w Kalifornii.

Pracował dla największych firm kosmetycznych: Neutrogena, Joico, Murad i Hard Candy. W 2004 roku współzałożył własną, która dziś osiąga roczne zyski oscylujące wokół miliarda dolarów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję