Reklama

Niedziela Przemyska

Blisko dziecka

Kontynuując na łamach Niedzieli Przemyskiej prezentację działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej, zapraszamy do świetlicy socjoterapeutycznej w Łańcucie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówka Caritas przy ul. Farnej 22 funkcjonuje od kwietnia 2017 r. (pon.-pt., 11.00-19.00) i obejmuje swoją pieczą dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat. Obecnie ze świetlicy korzysta 60 podopiecznych. Świetlica jest placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego, w której dzięki zatrudnionej kadrze pedagogicznej, systematycznie i profesjonalnie realizowane są różnego rodzaju działania wpisane w harmonogram dnia. W godzinach od 11.00 do 15.00 nauczyciele pomagają podopiecznym odrabiać zadania domowe. Jest to też czas na konsultacje dla rodziców z wychowawcami oraz wedle potrzeb: prace w terenie, m.in. konsultacje i rozmowy z pedagogami szkolnymi, dyrekcją szkół, do których uczęszczają uczniowie. Po odrobieniu prac domowych podopieczni otrzymują darmowy, ciepły posiłek. Następnie realizowane są m.in.: zajęcia indywidualne i grupowe z języka angielskiego, matematyki i informatyki, zajęcia z psychologiem i terapeutą zajęciowym integrujące dzieci i młodzież poprzez różnorodne gry i zabawy edukacyjne. Raz w tygodniu odbywają się także zajęcia na basenie MOSiR w Łańcucie pod okiem doświadczonego trenera pływania, zajęcia z robotyki w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz nauka gry na gitarze.

Reklama

W celu realizacji funkcji wychowawczej i profilaktycznej, dla podopiecznych świetlicy organizowane są zajęcia socjoterapeutyczne z psychologiem i terapeutą zajęciowym. Zajęcia te są konkretną formą pomocy adresowaną do uczniów borykających się z problemami osobistymi i trudnościami życiowymi. Mają na celu uczyć młodzież odpowiednich postaw, zachowań, radzenia sobie ze stresem, nadpobudliwością, agresją, nieśmiałością czy wycofaniem. Ich zadaniem jest także podnoszenie wśród podopiecznych poczucia własnej wartości i samooceny. W placówce systematycznie prowadzone są także zajęcia z zakresu promocji zdrowia – dotyczące m.in. negatywnych skutków palenia papierosów, picia alkoholu czy korzystania z narkotyków. Podopieczni uczeni są także nawyków zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Te ważne zagadnienia podejmowane są w ramach codziennych zajęć z wychowawcami, jak również w ramach spotkań z zaproszonymi gośćmi: policjantami, strażakami, lekarzem, trenerem osobistym czy dietetykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ciągu roku pracownicy i uczniowie organizują i biorą udział m.in. w: spotkaniu opłatkowym, warsztatach rękodzieła wielkanocnego dla dzieci i młodzieży z całego powiatu łańcuckiego, spartakiadzie osób z niepełnosprawnością, nabożeństwach okolicznościowych, pikniku rodzinnym w Wysokiej, zawodach sportowych, półkoloniach i koloniach czy różnego rodzaju konkursach plastycznych, muzycznych i recytatorskich.

W odpowiedzialnej i wymiernej realizacji zadań wychowawczych pracownicy świetlicy aktywnie współpracują z lokalnym środowiskiem: miejscowymi szkołami, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łańcucie, asystentami rodzin podopiecznych, miejscową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Państwową Strażą Pożarną, Komendą Powiatową Policji w Łańcucie, parafią farną, Niepublicznym Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym Caritas w Wysokiej czy Miejską Biblioteką. Dzięki obecności mieszczącego się w tym samym budynku Domu Dziennego Pobytu dla seniorów, dzieci i młodzież ze świetlicy bardzo często współorganizują z osobami starszymi spotkania międzypokoleniowe tj.: jasełka, dzień seniora, konkursy, warsztaty, wspólne pikniki czy wycieczki. Bliska obecność osób starszych i wspólne podejmowane zadania stanowią nieodzowną wartość dodaną w pracy wychowawczej.

2020-02-18 10:26

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia częstochowskich bezdomnych

W Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Warszawie i innych miastach Polski dzięki akcji charytatywnej Caritas Polska, tradycyjnie już w dniach 23-24 grudnia br. odbywają się spotkania wigilijne osób bezdomnych, potrzebujących i samotnych.

W Częstochowie pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, wieczerzę dla osób bezdomnych zorganizował Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W sali parafialnej przy Katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie zgromadziło się ponad 200 osób. Na wstępie powitał wszystkich zgromadzonych w sali parafialnej ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritas. Wśród powitanych byli, m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, firmy Selgros, Fundacji Świętego Barnaby, Rycerze Kolumba.
CZYTAJ DALEJ

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję