Reklama

Niedziela Legnicka

Podobna do Matki

Koskowice były miejscem kolejnego dnia skupienia dla kobiet, który odbył się 26 października br. Wydarzenie przygotowało Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet im św. Rity, pod hasłem „Podobna do Matki”

Niedziela legnicka 45/2019, str. 6

[ TEMATY ]

dzień skupienia

kobiety

Ks. Piotr Nowosielski

Punktem centralnym dnia skupienia była Eucharystia

Punktem centralnym dnia skupienia była Eucharystia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy zanurzać się w Maryi, szczególnie w tajemnicę Zwiastowania i wsłuchać się w Jej słowa: „Oto ja służebnica Pańska”. Będziemy starali się odzyskać radość, która nie jest tylko cnotą ale i owocem Ducha Świętego, dlatego zachęcam do zasłuchania i rozmodlenia – mówił ks. Mariusz Habiniak, gospodarz miejsca i zarazem diecezjalny duszpasterz kobiet, witając wszystkich uczestników.

– Pierwsze nasze spotkanie przeżywane było przed rokiem pod hasłem „Całaś piękna jest uBogacona”. Szukałyśmy wtedy swego wewnętrznego piękna jako wzoru kobiecości, stawiając sobie za wzór Miriam – Matkę Boga. W drugim, wielkopostnym spotkaniu, rozważałyśmy moc spotkania ze Zmartwychwstałym, który jest miłością. Przyglądałyśmy się wtedy naszym relacjom z Bogiem, z samą sobą, z naszymi bliskimi. Dziś ponownie chcemy przyglądać się Jej, Matce Bożej, szukając tego, w czym możemy być do Niej podobne – mówiła o tym wydarzeniu Katarzyna Filip, koordynatorka dnia skupienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień skupienia rozpoczęto od możliwości skorzystania z sakramentu pokuty. Tutaj swoją pomocą służyli przybyli kapłani: ks. Czesław Komuszyna, ks. Wilhelm Ogaza i ks. Piotr Olszówka. Ponadto uczestniczki miały okazję uczestniczyć w modlitwie różańcowej z uwielbieniem prowadzonym przez Zespół „Nazaret” z Lubina. Punktem centralnym była Msza św., której przewodniczył diecezjalny duszpasterz kobiet.

Reklama

– Dziś zbieramy się, by spojrzeć na Maryję, ale też po to, by Ją naśladować. Z jednej strony jest to dzień radości, ale jest też mowa o bólu, cierpieniu, zmaganiu z cierpieniem, słabością i zmaganiem z naszą ludzką naturą. Ten dzień skupienia powinien być dla nas czasem radości, do której zbliżamy się przez wyrzeczenia i pokutę. Pokuta to exodus – wyjście, które powinno dokonywać się w życiu każdego chrześcijanina. To wychodzenie z niewoli grzechu i wchodzenie w tę wolność, ku której wyswobodził nas Jezus Chrystus. Prawdziwa radość, której doświadczyła Maryja, rodzi się z poczucia dobra. Im większe dobro, tym większa radość. Największym dobrem jest Bóg, dlatego bycie bliżej Boga rodzi radość. Dzień skupienia to czas, żeby trochę bardziej się zasłuchać, a po powrocie do domów dzielić się tym doświadczeniem, które dziś tutaj zdobędziecie. Oby każda z was, każdy z nas, podjął swoje życiowe powołanie i zechciał je wypełniać, upodabniając się do Maryi – mówił w homilii ks. Mariusz Habiniak.

Liturgia przygotowana była z udziałem pielgrzymów, a oprawę muzyczną przygotował organista katedralny Daniel Dziuda wraz z zespołem muzycznym „Cantus Mirabilis”.

Na zakończenie Mszy św. miało miejsce poświęcenie figury św. Rity, która jest patronką duszpasterstwa. Figura została ufundowana przez p. Elżbietę z Legnicy.

Uczestniczki dnia skupienia mogły też wysłuchać dwóch konferencji. Jedną z nich wygłosił ojciec duchowny legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Krzysztof Wiśniewski, a drugą Aleksandra Kożuszek, z wykształcenia muzykolog, a z powołania – określona została jako ta, która niesie pomoc i daje nadzieję. Jest autorką książki „Radość odzyskana”, która opowiada o jej własnych życiowych doświadczeniach, związanych z przejściem chorób psychicznych, a zarazem o tym, jak z Bożą pomocą można przemienić różne problemy w konkretne dobro. Słowo „chorób” nie jest użyte przypadkowo, gdyż – jak sama mówiła – doświadczyła ich chyba wszystkich, jakie są. Przeżywała stany euforii i depresji, miała różne urojenia, halucynacje, doświadczała panicznego lęku. Na szczęście – jak stwierdziła – trafiła na leczenie do bardzo dobrego miejsca, do kliniki krakowskiej, w której współpraca z lekarzami, terapeutami, przebywanie w klimacie życzliwości, prawdziwej chęci pomocy, a przede wszystkim olbrzymie wsparcie swojej rodziny i swojego męża, połączone z otwarciem się na działanie Bożego Miłosierdzia, przyniosły uzdrowienie. Dziś, chociaż dalej korzysta z okresowego wsparcia farmakologicznego, sama jest terapeutką, trenerem i pomaga osobom dotkniętym chorobami psychicznymi w wychodzeniu z tego stanu. Jej osobiste doświadczenie, radość życia, droga dojrzałości w wierze, wywołały wielkie zainteresowanie uczestników.

Słowa podziękowań należą się organizatorom, wśród których są m.in.: siostry magdalenki – będące inicjatorkami tych dni, które do Koskowic przybyły wraz ze swoją Matką Generalną S. M. Wiesławą Kopij – panie: Dorota Zarzycka, Jolanta Urbańska, Katarzyna Filip, mieszkańcy parafii w Koskowicach i wszyscy, którzy przygotowali uczestniczkom dzień pełen przeżyć.

2019-11-05 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia dla duchowieństwa

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Bożena Sztajner/Niedziela

Ostatni z trzech zaplanowanych przed Wielkim Postem dni skupienia dla duchowieństwa diecezji świdnickiej odbył się 21 lutego w Świdnicy pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Myślą przewodnią tych dni były słowa zaczerpnięte z programu duszpasterskiego na rok 2014/2015: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz „Miłość Matki”, jako wartość Orędzia Fatimskiego w czasie Peregrynacji Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił List apostolski o kapłanach i ich tożsamości

2025-12-22 12:17

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Leon XIV

Karol Porwich/Niedziela

Odnowa Kościoła w dużej mierze zależy od posługi kapłańskiej - przypomina Leon XIV w ogłoszonym dziś Liście apostolskim z okazji 60-lecia soborowych dekretów o kapłaństwie i formacji kapłańskiej. Cytując św. Jana Marię Vianneya podkreśla, że „’Kapłaństwo to miłość serca Jezusowego’ . Miłość tak silna, że rozprasza chmury przyzwyczajenia, zniechęcenia i samotności, miłość całkowita, która jest nam w pełni dana w Eucharystii. Miłość eucharystyczna, miłość kapłańska”.

List apostolski nosi tytuł “Una fedeltà che genera”. Są to pierwsze słowa dokumentu, w których Papież wskazuje, że „wierność, która rodzi przyszłość, jest tym, do czego kapłani są powołani również dzisiaj”. Leon XIV zauważa, że rocznica dekretów Optatam Totius oraz Presbyterorum ordinis stanowią okazję do ponownego rozważenia tożsamości i funkcji kapłańskiej posługi w świetle tego, czego Pan dziś wymaga od Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Bóg blisko ludzi

2025-12-22 19:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu można już oglądać „żywą szopkę”, która na trwałe wpisała się w świąteczny krajobraz miasta. Tradycyjnie przygotowywana jest ona przy diecezjalnym Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Trześniowskiej.

Tegoroczna inauguracja „żywej szopki” odbyła się 22 grudnia wieczorem. Wśród obecnych znaleźli się: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, ks. Bogusław Pitucha – dyrektor Caritas, wicestarosta sandomierski Grażyna Szklarska, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bolewski, a także mieszkańcy schroniska oraz podopieczni placówek Caritas. Przy śpiewie kolęd, który prowadziła Wspólnota „Przyjaciele Oblubieńca”, figurka Dzieciątka Jezus została przeniesiona do szopki przez dzieci wcielające się w role Maryi, Józefa oraz aniołów. Następnie Biskup Sandomierski odmówił modlitwę, po czym przybyli na koniach Trzej Królowie i oddali pokłon Dzieciątku. Inaugurując żywą szopkę, bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił jej sens.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję