Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Amazonia w ogniu

Od kilku tygodni las tropikalny Amazonii stoi w płomieniach. Ogień nie jest rzadkością w tym rejonie, ale od początku roku zanotowano o ponad trzy czwarte więcej pożarów niż w 2018 r. Zdjęcia płonącej Amazonii wykonane przez sondę Suomi NPP zaprezentowała NASA. Pokazują one dym unoszący się nad kilkoma stanami Brazylii. Według NASA, pożary Puszczy Amazońskiej zdarzają się o tej porze roku z powodu wysokich temperatur i niskiej wilgotności powietrza. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna ich część jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne. Dymy z pożarów w stanie Amazonas dotarły do oddalonego o prawie 3 tys. km Sao Paulo; zadymione są także inne miasta, położone bliżej Amazonii.

Problem wywołuje niepokój na całym świecie. W płomieniach stanęły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za płuca Ziemi i jedną z najważniejszych barier chroniących przed zmianami globalnego klimatu. – Brazylia nie ma wystarczających środków, aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii – powiedział prezydent tego kraju Jair Bolsonaro. – Amazonia jest większa od Europy. Jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z apelem w sprawie płonących lasów Amazonii wystąpili biskupi Ameryki Łacińskiej, zgromadzeni w stolicy Peru – Limie. Wezwali oni rządy Brazylii i Boliwii oraz wspólnotę międzynarodową do podjęcia poważnych kroków w celu ratowania płuc świata – płonących lasów Amazonii. To sprawa o globalnym zasięgu. Gdy cierpi Amazonia, cierpi cały świat – ostrzegli członkowie Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM).

Wojciech Dudkiewicz

Ofensywa Kremla

Kolejna ofensywa rosyjskiej dyplomacji w Europie została, przynajmniej chwilowo, zatrzymana. Rosja chce przywrócenia jej do grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata, z której została usunięta po aneksji Krymu w 2014 r. Ofensywą kierował prezydent Władimir Putin, który odbył w tej sprawie rozmowy z zachodnimi przywódcami, był też we Francji i w Finlandii. Za powrotem do formatu G8 opowiedział się prezydent USA Donald Trump, przeciwko są m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Twarde stanowisko przyjął w tej sprawie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak stwierdził, powrót do formatu G8 będzie możliwy, gdy Rosja zwróci Krym, wstrzyma działania wojenne w Donbasie i uwolni ukraińskich więźniów politycznych. Od marca 2014 r. nic się nie zmieniło. Krym jest okupowany, a Donbas wciąż cierpi z powodu wojny.

wd

Indie do trybunału

Reklama

Pakistan zapowiedział skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie postępowania Indii względem Kaszmiru. Jak zapowiedział szef pakistańskiego MSZ Shah Mehmood Qureshi, sprawa ma się koncentrować na łamaniu praw człowieka, czego mają się w tym regionie dopuszczać Indie. Na początku sierpnia kraj ten zniósł specjalny status autonomiczny stanowi Dżammu i Kaszmir. W regionie doszło do demonstracji, sytuacja wciąż jest napięta. Pakistan zareagował m.in. wydaleniem ambasadora Indii ze swojego terytorium oraz ograniczeniem wymiany handlowej z Indiami. Decyzja trybunału miałaby jedynie charakter doradczy. Jeżeli jednak oba zainteresowane państwa wcześniej się na to zgodzą, werdykt stanie się obowiązujący. Stanowisko Indii w tej sprawie nie jest jak dotąd znane. Ich władze zaprzeczają, jakoby w Kaszmirze naruszały prawa człowieka.

jk

Legalna koka

Sąd w stolicy Meksyku przyznał dwóm osobom, których tożsamości nie ujawniono, prawo do posiadania i zażywania kokainy. Zgodnie z wyrokiem, para może zażywać nie więcej niż 500 mg kokainy na dobę. Nie może jednak pod jej wpływem pracować, prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Osobom tym zakazano sprzedawania kokainy oraz nakłaniania innych do zażywania i przyjmowania jej w miejscach publicznych i w obecności dzieci. Sąd stwierdził, że rekreacyjne zażywanie kokainy ma pozytywne skutki – „rozładowuje napięcie, zwiększa percepcję oraz pragnienie przeżywania nowych doświadczeń” – i nakazał państwowej agencji umożliwienie wspomnianej parze legalnego zakupu tej substancji. Agencja oceniła, że nie ma takich uprawnień, w związku z tym wykonanie wyroku zostało wstrzymane. Sprawę musi rozpatrzyć sąd wyższej instancji.

jk

Waśnie w rodzinie

Korea Płd. zapowiedziała zerwanie umowy o wymianie informacji wywiadowczych z Japonią. Chodzi głównie o informacje o zagrożeniu stwarzanym przez Koreę Płn. i przeprowadzane przez nią próby rakietowe. Powodem jest spór dotyczący rekompensat dla przymusowych robotników z Korei Płd. wykorzystywanych przez Japonię w czasie okupacji kraju w latach 1910-45 i wynikający z niego spór gospodarczy. Zdaniem Seulu, skutkiem orzeczenia Sądu Najwyższego Korei Płd., który w ub.r. nakazał japońskim firmom wypłatę odszkodowań przymusowym robotnikom, są ograniczenia eksportu z Japonii do Korei Płd. Rozczarowanie decyzją Korei Płd. wyraziły USA; obydwa kraje są ich bliskimi sojusznikami.

jk

2019-08-27 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zalany kościół w Mysłowicach

2026-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Kościół

Mysłowice

Parafia NSPJ Mysłowice/FB

Jak informuje portal TVP3 Katowice w sobotę rano (7.02) doszło do zalania kościoła przy ul. Starokościelnej w Mysłowicach. Na miejsce zostały wezwane zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki OSP Mysłowice Janów, OSP Kosztowy i OSP Dziećkowice.

Przyczyny nie są jeszcze ustalone, ale prawdopodobnie doszło do wycieku wody z systemu przeciwpożarowego. Nie wiadomo jeszcze, ile czasu kościół pozostanie niedostępny dla wiernych, nabożeństwa przeniesiono do kaplicy.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Święto osób konsekrowanych w legnickiej katedrze

2026-02-08 06:22

ks. Waldemar Wesołowski

W homilii podkreślił, że jest to okazja do złożenia dziękczynienia Bogu i ludziom za dar wielu form życia konsekrowanego w Kościele.

– Kościół byłby niekompletny, nie odzwierciedlałby całego Nowego Testamentu, gdyby zabrakło osób żyjących radami ewangelicznymi. Dlatego dziś dziękujemy także tym, którzy odpowiedzieli na boże wezwanie. Bogu i ludziom wyrażam dziś wdzięczność – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję