Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa. Sakrament święceń naznacza ich pieczęcią („charakterem”), której nikt nie może usunąć. Upodabnia ich ona do Chrystusa, który stał się „diakonem”, to znaczy sługą wszystkich
Bp Henryk Wejman, ks. Andrzej Krzystek oraz diakoni (nowi diakoni: drugi od lewej – Miłosz Paszkiewicz, trzeci od lewej – Robert Bałuka, czwarty od lewej – Mariusz Just
W sobotę 25 maja 2019 r. podczas Mszy św. w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie bp prof. Henryk Wejman udzielił święceń w stopniu diakona trzem alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie: Robertowi Bałuce pochodzącemu z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie, Mariuszowi Justowi z parafii pw. św. Jacka w Stepnicy oraz Miłoszowi Paszkiewiczowi z parafii pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą (diecezja zielonogórsko-gorzowska).
Do święceń diakonatu alumni przygotowywali się bezpośrednio przez uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach.
Nowo wyświęceni diakoni podejmą w najbliższym czasie posługę w parafiach naszej diecezji i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Na koniec liturgii diakon Robert w imieniu nowo wyświęconych diakonów wypowiedział słowa wdzięczności skierowane przed wszystkimi do Boga, następnie do biskupów, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii.
Obecnie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługuje sześciu diakonów przygotowujących się do święceń kapłańskich – trzech z nich otrzyma je 29 czerwca br. – oraz czterech diakonów stałych.
Nowi diakoni to: Krzysztof Dzierżak
z parafii w Piotrawinie
(archidiecezja lubelska),
Paweł Surowiec z parafii św. Michała
w Ostrowcu Świętokrzyskim,
Bartłomiej Wilk z parafii w Grębowie,
Tomasz Zych z parafii
Skotniki Sandomierskie
3 czerwca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie czterech alumnów sandomierskiego seminarium z rąk bp. Edwarda Frankowskiego przyjęło święcenia diakonatu
Dziś Kościół powierza wam służbę ubogim. Zostaniecie napełnieni Duchem Świętym, abyście ją wypełniali w wierności i miłości. Idźcie z postawą służby, z miłością i troskliwością o najsłabszych oraz dyspozycyjnością dla Kościoła i ludzi – mówił bp Edward Frankowski. W Mszy św. w intencji kandydatów do kapłaństwa modlili się przełożeni, wychowawcy, alumni sandomierskiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, siostry zakonne oraz rodziny i ich przyjaciele. Po Ewangelii ks. Jan Biedroń, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, poprosił biskupa o udzielenie sakramentu diakonatu. Ksiądz Rektor, przedstawiając kandydatów, zaświadczył o ich odpowiednim przygotowaniu na urząd diakona.
Watykan podtrzymuje stanowisko w sprawie niemieckich wytycznych dotyczących błogosławieństw par nieregularnych - informuje Vatican News. Kardynał Víctor Manuel Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, wyjaśnił, że nowa wersja dokumentu „Błogosławieństwo daje siłę miłości” nie uzyskała aprobaty Stolicy Apostolskiej, a wcześniejsze zastrzeżenia Dykasterii pozostają w mocy.
List kardynała Víctora Manuela Fernándeza z 18 listopada 2024 r., dotyczący projektu vademecum biskupów niemieckich w sprawie błogosławieństw dla związków pozamałżeńskich, pozostaje wiążącą odpowiedzią także wobec tekstu zatytułowanego „Błogosławieństwo daje siłę miłości”. Dokument ten został ostatecznie zatwierdzony w kwietniu 2025 r. przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) oraz Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK).
Radosna, utalentowana, oddana innym – i całkowicie oddana Bogu. Helena Kmieć staje się dla współczesnego Kościoła symbolem świętości „z sąsiedztwa”, która zachwyca prostotą i autentycznością. Zapraszamy do lektury fragmentu książki „Wzór na świętość według Helenki Kmieć”, który pozwala lepiej zrozumieć wewnętrzną drogę kandydatki na ołtarze i inspiruje do zrobienia własnego kroku w stronę Boga.
Małe słowa wiele znaczą! Pewnie zastanawiacie się, co może oznaczać to niepozorne słówko „do”. W życiu Helenki słowo „do” pojawiało się bardzo często. Używała go, gdy chciała iść DO kościoła. Gdy wybierała się DO szkoły i DO przyjaciół. Pojechała DO Zambii i Boliwii, by tam pomagać dzieciom. Ważnego przyimka DO Helenka używała zawsze wtedy, gdy podejmowała jakieś świadome działanie z myślą o drugim człowieku bądź o Bogu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.