Reklama

Niedziela Lubelska

Pod Bożym parasolem

Niedziela lubelska 23/2019, str. 3, 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ministranci

lektorzy

Archiwum LSO

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – Przed nami doroczna pielgrzymka ministrantów i lektorów do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy…

Reklama

KS. MARCIN GRZESIAK: – Archidiecezjalna pielgrzymka liturgicznej służby ołtarza do Wąwolnicy organizowana jest wiosną już od kilkunastu lat. W ostatnim czasie zainteresowanie pielgrzymką wzrasta; w tym roku spodziewamy się nawet 2,5 tys. osób. Wśród nich po raz pierwszy obecne będą schole liturgiczne z naszych parafii, które zaprosiliśmy do wspólnej modlitwy i zabawy. Gdy ministranci organizują piękną asystę przy ołtarzu, dziewczęta ze scholi ubogacają śpiewem liturgię, służą innym swoim talentem muzycznym. Schole ze swoją działalnością wpisują się w liturgiczną służbę ołtarza, dlatego wspólnie chcemy dziękować Bogu za rok pracy i prosić o błogosławieństwo na kolejny.
Nasze spotkanie rozpocznie się o godz. 9.45 na miejscu objawień w Kęble; tam pomodlimy się i wyruszymy pieszo do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Towarzyszyć nam będą liczni goście, wśród nich abp Stanisław Budzik i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie w bazylice Metropolita Lubelski przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. z ustanowieniem ceremoniarzy. Od października 2018 r. do czerwca br. ponad 80 starszych ministrantów i lektorów uczestniczyło w kursie i zdobyło przygotowanie oraz formację do pełnienia funkcji ceremoniarza w swojej parafii. Po Liturgii i wspólnym posiłku przygotowanym przez Agencję Mienia Wojskowego rozpocznie się festyn rekreacyjny na wąwolnickich błoniach. Do wieczora młodzież będzie mogła bezpłatnie korzystać z licznych atrakcji sportowych (np. ścianka wspinaczkowa, tyrolka); zaplanowano także promocję służb mundurowych i pokaz sprzętu bojowego. Jednym z punktów pielgrzymki będzie konferencja ekologiczna uwrażliwiająca dzieci i młodzież na potrzebę poszanowania przyrody oraz prezentacja encykliki papieża Franciszka „Laudato sii”, przygotowana we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Każdy uczestnik pielgrzymki z pewnością znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam ministrantów, lektorów i członków parafialnych scholek wraz opiekunami: kapłanami, rodzicami, katechetami…

– Połączenie modlitwy i zabawy to dobry pomysł?

Reklama

– Pan Bóg powinien być obecny we wszystkich sytuacjach życia. Modlitwa i spotkanie z żywym Bogiem to dla dzieci i młodzieży chwile bardzo ważne; podobnie jak sport i rozrywka. W czasie pielgrzymki jest więc czas na wspólną Eucharystię, na przypomnienie prawd Bożych, na ukazanie cudowniej interwencji Matki Bożej w Kęble, ale też na bardzo potrzebną w rozwoju przyjaźń z rówieśnikami i dobrą zabawę. Program pielgrzymki jest więc odpowiedzią na oczekiwania młodych ludzi. Modlitwa, sport, rekreacja i zabawa łączą się ze sobą i uzupełniają; nad tym wszystkim rozpostarty jest Boży parasol. Pielgrzymka pokazuje, że dzieci i młodzież pod opieką rodziców i kapłanów potrafią pięknie ze sobą spędzać czas, że odpoczynek i zabawa pod Bożym parasolem jest wspaniałym, wartościowym i radosnym spotkaniem. Wielka w tym zasługa duszpasterzy, którzy z wielkim zaangażowaniem pracują z dziećmi w parafiach i z nimi uczestniczą w pielgrzymce. To ofiarni, krystaliczni kapłani, którzy dla powierzonych im wiernych są dobrymi pasterzami i cenionymi przez rodziców wychowawcami. W dobie różnorakich ataków nasza pielgrzymka pokazuje, że Kościół jest zaangażowany w wychowanie dzieci oraz młodzieży i czyni to profesjonalnie. Często spotykam się z wdzięcznością rodziców, którzy podkreślają, że formacja ich dzieci w Kościele i służba przy ołtarzu pomagają im w wychowaniu synów na dobrych ludzi i zaangażowanych chrześcijan.

– Jaki jest profil ministranta w naszej archidiecezji?

– We wszystkich parafiach naszej archidiecezji służbę przy ołtarzu pełni niemal 5 tys. chłopców i młodych mężczyzn. Ci, którzy podejmują służbę przy ołtarzu, wyróżniają się wśród rówieśników tym, że starają się pielęgnować w swoim życiu wartości, które są zakorzenione w Bogu, że idą przez życie drogą przyjaźni z Chrystusem. Obserwuję uczestników kursu na ceremoniarza i widzę, że mają w życiu ideały, ku którym dążą, że rozwijają cnoty rycerskie i starają się być odpowiedzialni, słowni, kulturalni, pomocni. To cechy, które są potrzebne w codziennym życiu każdemu człowiekowi. W świecie smartfonów i gier komputerowych trudno czasem powiedzieć dziękuję, proszę, przepraszam, wyjść poza siebie i zauważyć drugiego człowieka, wyciągnąć ku niemu pomocną dłoń. W formacji liturgicznej kładziemy nacisk na te wartości, a wychowanie procentuje na wszystkich płaszczyznach życia. Dzisiejsi ministranci kiedyś staną się mężczyznami, założą rodziny lub pójdą drogą powołania kapłańskiego. Wartości zdobyte przez lata służby przy ołtarzu z pewnością zaprocentują w przyszłości. Wychowując ministranta czy lektora stawiamy na zachowania, które są potrzebne w społeczeństwie, które dają dobre relacje z drugim człowiekiem. Ministrant, który jest odpowiedzialny i zdobywa wartości, modli się i w codziennym życiu stawia na Pana Boga, stara się być kulturalnym człowiekiem, chętnym do pomocy bliźniemu, wyrasta na dojrzałego chrześcijanina, wpatrzonego w Chrystusa optymistę, który w różnych życiowych sytuacjach powtarza z nadzieją słowa Jezusa: „Nie bójcie się, Jam zwyciężył świat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-06-04 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka pielgrzymka tarnowska

37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła niedzielnym popołudniem, 25 sierpnia przed jasnogórski Szczyt. W tym roku pielgrzymowało w niej aż 8 tys. 130 pątników - to najliczniejsza dziś grupa pielgrzymkowa, a całym sezonie druga co do wielkości (po Pielgrzymce Krakowskiej, liczącej 8 tys. 500 osób). Pielgrzymka Tarnowska pochwalić się może także większą niż w ubiegłym roku liczbą pielgrzymów - aż o tysiąc osób.

W całej pielgrzymce szło aż 164 księży, 50 kleryków i 44 siostry zakonnych. Razem z pątnikami wędrował w tym roku bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. Ks. biskup, razem z ordynariuszem tarnowskim bpem Andrzejem Jeżem, wprowadzili całą pielgrzymkę na Jasną Górę. „Dziękujemy za każdą pielgrzymkę, pielgrzymów przybywa, ponad 8 tys., cieszy, że są to przede wszystkim bardzo młodzi ludzie - mówi bp Andrzej Jeż - W kontekście naszego 5. Synodu Diecezji Tarnowskiej koncentrowaliśmy się na znaczeniu Kościoła w naszym codziennym życiu i myślę, że te rekolekcje bardzo zmieniły spojrzenie na Kościół, zwłaszcza wśród młodych ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję