Reklama

Książka

Stali u granic

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wkrótce po podpisaniu traktatu ryskiego w marcu 1921 r. władze sowieckie rozpoczęły kwestionowanie granicy z Polską, pokazując, że nie wytyczono jej zgodnie z zasadą samostanowienia narodów. Sowieci wspierali i inspirowali bandy zbrojne mniejszości narodowych w Polsce oraz grup przerzucanych z ZSRR, a polskie formacje graniczne były wobec narastającej fali przestępczości granicznej i napadów dywersyjnych bezsilne. Taki był powód powołania w 1924 r. Korpusu Obrony Pogranicza – specjalnej formacji wojskowej działającej głównie „na kierunku wschodnim”.

KOP – wyposażony w uprawnienia wywiadowcze i kontrwywiadowcze, ale także np. w artylerię i kawalerię – skutecznie, przez 15 lat, bronił Polski przed sowiecką dywersją, obcymi bojówkami i zwalczał przemyt na granicach. Na książkę „U polskich stali granic” składają się głównie prace poświęcone KOP, a przygotowane na konferencję naukową pod takim właśnie tytułem, która odbyła się w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-04-03 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów/ Prokurator: wniosek o tymczasowy areszt dla patomorfolog ws. szczątków na posesji

2026-06-13 17:14

PAP/Darek Delmanowicz

Patomorfolog Magdalena H., była właścicielka działki w Lutoryżu, na której znaleziono ludzkie szczątki, została przesłuchana – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prok. Krzysztof Ciechanowski. Prokurator skierował wniosek do sądu o jej tymczasowy areszt - dodał.

W Lutoryż pod Rzeszowem podczas wykonywania prac ziemnych na działce ujawniono odpady medyczne, w tym szczątki ludzkich płodów. W piątek Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie informowała o zatrzymaniu 57-letniej patomorfolog Magdaleny H., która była poprzednią właścicielką posesji.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Eucharystia jest świętem obecności Boga pośród nas

2026-06-12 21:05

[ TEMATY ]

Eucharystia

kard. Konrad Krajewski

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Konrad Krajewski

Kard. Konrad Krajewski

Mszą Świętą sprawowaną w Archikatedrze Łódzkiej rozpoczęło się tegoroczne, siódme już Święto Eucharystii w Archidiecezji Łódzkiej. Liturgii przewodniczył Kard. Konrad Krajewski, który w homilii przypomniał, że Eucharystia pozostaje największą tajemnicą wiary i najpełniejszym znakiem obecności Boga pośród swojego ludu.

Święto Eucharystii jest obchodzone w Archidiecezji Łódzkiej jako pamiątka wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi oraz celebracji z 13 czerwca 1987 roku, podczas której po raz pierwszy w historii papieskich liturgii Komunię Świętą przyjęło 1500 dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Apoloniusz Tajner ponownie prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

2026-06-13 13:55

[ TEMATY ]

sport

Adobe.Stock

Apoloniusz Tajner został wybrany na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego podczas odbywającego się w Krakowie Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego. Zastąpił na tym stanowisku Adama Małysza, który pełnił tę funkcję przez cztery lata.

Tajner był jedynym kandydatem. Za jego wyborem głosowało 75 spośród 81 delegatów, jedna osoba nie oddała głosu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję