Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja sandomierska w żałobie

Odszedł bp Wacław Świerzawski

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 7 października 2017 r. odszedł do Pana bp Wacław Świerzawski. Wieloletni pasterz diecezji sandomierskiej zmarł w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa i po ponad 25 latach posługi biskupiej. „Okazał się on bowiem Pasterzem prawym i wiernym, godnym imienia Apostoła Jezusa Chrystusa. Publicznie wyrażamy mu więc wyrazy podziękowania i z głębi serca udzielamy apostolskiego błogosławieństwa jako rękojmi łaski płynącej z nieba, prosząc jednocześnie o wzajemną modlitwę” – napisał Ojciec Święty Franciszek w przesłanym do Jubilata liście na 25-lecie jego posługi biskupiej.

Bp Wacław Józef Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie na Kresach Wschodnich, w archidiecezji lwowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 grudnia 1949 r. z rąk metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował i wykładał na wielu uniwersytetach. Z urzędu rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie dnia 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II powołał do Sandomierza i mianował biskupem diecezji sandomierskiej. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Po ponad 10 latach posługi pasterskiej – 7 października 2002 r. papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na emeryturze Biskup Senior zamieszkał w Zawichoście w Domu Modlitwy Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej. Dokładnie 15 lat po odejściu na emeryturę Pan Bóg powołał go do siebie.

Ks. Adam Stachowicz

Poznań, 16-19 X 2017

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody – to główny temat Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska, które odbędą się w dniach 16-19 października br. w Poznaniu.

W czasie targów POL-ECO SYSTEM zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z udziałem m.in. kierownictwa Ministerstwa Środowiska, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Środowiska.

Podczas dyskusji poruszone zostaną takie tematy, jak: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), polityka surowcowa państwa, geotermia, budownictwo drewniane, ekomobilność, ekoinnowacje, leśne gospodarstwa węglowe czy gospodarka łowiecka.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ, ang. „circular economy”) to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Zakłada także ich powtórne wykorzystanie.

Reklama

Ministerstwo Środowiska wspiera transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożono pilotażowy projekt, w którym bierze udział 5 gmin. – Polska chce dawać przykład i być liderem tego procesu. Jest to szansa na dynamiczny rozwój kraju, szczególnie pod względem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego – powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i dodał: – Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. Dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody jest także celem gospodarki obiegu zamkniętego.

Artur Stelmasiak

Krótko

• Orkan Ksawery nawiedził Polskę. Strażacy interweniowali prawie 10 tys. razy, rannych zostało 39 osób, w tym 8 strażaków. Dwie osoby straciły życie. Większość interwencji strażaków dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej pracy mieli w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim.

• Rada Ministrów zaakceptowała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta ponad 2 mln rodzin.

• Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• Wniosek o utworzenie Śląskiej Partii Regionalnej trafił do sądu. Głównymi ideami ruchu mają być najszerzej rozumiana samorządność i działania na rzecz regionu. Inicjatorzy odżegnują się od separatyzmu.

• Telewizja Polska razem z węgierską telewizją publiczną chcą uruchomić kanał anglojęzyczny. Nowy kanał ma zacząć nadawać w 100. rocznicę niepodległości Polski.

• Specjalny zespół, który ma się zająć podobną do warszawskiej „aferą wyłudzeń kamienic w Krakowie”, powołał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Nie wyklucza on, że sprawą powinna się zainteresować także sejmowa komisja weryfikacyjna.

• NSA oddalił wnioski prezydent stolicy ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Przedstawiciele komisji weryfikacyjnej uważają, że oznacza to, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisją, czego dotychczas unikała.

2017-10-11 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję