Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sierpniowa miesięcznica

Zbiórka na pomniki smoleńskie

Podczas sierpniowej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęto zbieranie pieniędzy na budowę pomników: ofiar tragedii smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Organizatorzy chcą, by pomniki stanęły na Krakowskim Przedmieściu w 8. rocznicę tragicznego lotu do Smoleńska. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na budowę pomników, powołana zostanie też komisja konkursowa. – Uważamy, że te pomniki powinny stanąć przy Krakowskim Przedmieściu, które było miejscem gromadzenia się Polaków tuż po smoleńskiej tragedii. Nie musimy szukać innego miejsca w Warszawie – mówił Jacek Sasin, poseł PiS, który jest odpowiedzialny za reprezentowanie komitetu w mediach.

Do tej pory władze miasta stanowczo sprzeciwiały się budowie pomnika przy Krakowskim Przedmieściu, stosując różne metody i argumentację. Podczas miesięcznicy 10 sierpnia odniósł się do tego prezes PiS Jarosław Kaczyński, który powiedział, że znajdzie sposób, aby ominąć decyzje prezydent Warszawy. – Musimy odrzucić te pseudoprawne i psuedonormatywne działania. Jeśli będzie trzeba tę rację umocnić poprzez akty normatywne i ustawy, to z całą pewnością to uczynimy – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezes PiS przypomniał, co działo się na Krakowskim Przedmieściu kilka lat temu, gdy władze Warszawy nakazywały wyrzucanie płonących zniczy i usuwanie świeżych kwiatów sprzed Pałacu Prezydenckiego. – Dziś ci, którzy działali wtedy, znów podnoszą głowę. Próbują doprowadzić do likwidacji pomników. Oni nie dadzą rady, my damy radę – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Kwestujący na rzecz pomników sprzedają oryginalne i trudne do podrobienia cegiełki o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 500 zł i 1000 zł. Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone przez Komitet Społeczny konto bankowe, nr: 35 1540 1287 2216 5879 7578 0001.

Artur Stelmasiak

Uznanie dla polskiego rządu

Prestiżowa nagroda za program „Rodzina 500 plus”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska 12 sierpnia br. odebrała w imieniu rządu polskiego Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC) w uznaniu za wybitne osiągnięcia w zakresie polityki prorodzinnej, w szczególności za realizację programu „Rodzina 500 plus”. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas VIII Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Rydze. Odbierając nagrodę, min. Rafalska przedstawiła główne działania prowadzone w Polsce w ramach polityki rodzinnej i podkreśliła, że w kontekście jednego z najpoważniejszych wyzwań, jakim jest starzenie się społeczeństwa, objęcie szczególną troską rodziny wychowujące dzieci ma kluczowe znaczenie.

– Rząd polski dokonał zasadniczego zwrotu w polityce społecznej, wprowadzając program „Rodzina 500 plus”– finansowego wsparcia rodzin w kosztach rodzicielstwa oraz stworzenia warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie – zaznaczyła min. Rafalska.

Red.

Krótko

Reklama

• Trybunał Konstytucyjny na niejawnym posiedzeniu i niejednogłośnie ocenił, że nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest w kilkunastu punktach niezgodna z ustawą zasadniczą. Już wiadomo, że decyzja ta nie zostanie opublikowana, bo Trybunał działał na podstawie ustawy, która nie obowiązuje, i w ramach trybu, który nie może być w tej sytuacji zastosowany.

• Agenci CBA weszli do Urzędu Miasta w Gdańsku i zabezpieczyli dokumentację ws. okoliczności zmiany miejscowego planu zagospodarowania jednej z dzielnic Gdańska, gdzie prezydent tego miasta Paweł Adamowicz, wraz z rodziną, na preferencyjnych warunkach kupił trzy mieszkania.

• W Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w mistrzowskim stylu zdobyły złoty medal igrzysk olimpijskich w dwójce podwójnej. – Chrystus nad nami czuwał – powiedziały nasze złote medalistki.

• W szpitalu w Białogardzie zmarła podczas dyżuru 44-letnia lekarz anestezjolog. Cztery doby przebywała w pracy. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia, bo lekarz nie był związany ze szpitalem umową o pracę. Przypadek stał się przyczynkiem do dyskusji na temat czasu pracy lekarzy.

• Policja apeluje do Polaków o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą. Od czerwca utonęły w całej Polsce 182 osoby. Najwięcej w czerwcu.

• W apelu o abstynencję przygotowanym przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości czytamy: „Zrezygnujmy z napojów alkoholowych! Niech będzie to dar naszej miłości do Boga i bliźnich. Pokażmy innym, że jesteśmy wolni i miłosierni, że potrafimy żyć szczęśliwie bez alkoholu”. W Polsce ok. miliona osób jest uzależnionych od alkoholu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-08-17 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję