Reklama

Nominacja papieska

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Tadeusz Lityński nowym biskupem zielonogórsko-gorzowskim

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem tej diecezji. Zastąpił bp. Stefana Regmunta, który złożył rezygnację z urzędu ze względu na stan zdrowia. Poniżej komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Stefana Regmunta z posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 pkt 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował biskupem zielonogórsko-gorzowskim dotychczasowego biskupa pomocniczego tej diecezji Tadeusza Lityńskiego.

Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce
Warszawa, 23 listopada 2015 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierajmy bramy Panu, który puka do drzwi

Reklama

Do otwarcia bram Panu, który puka do drzwi naszych serc, zachęcił Ojciec Święty 18 listopada br. podczas audiencji generalnej. Nawiązując do niedawno zakończonego synodu biskupów i bliskiej już perspektywy Jubileuszu Miłosierdzia, Papież zachęcił Kościół, by pomimo trudnych czasów wyszedł na spotkanie pielgrzymującym synom i córkom. Zauważył, że są takie miejsca na świecie, gdzie bram nie zamyka się na klucz, ale jest też wiele takich, gdzie normą stały się bramy opancerzone. Zaznaczył, że w życiu rodzinnym, politycznym i społecznym konieczne są otwartość i zaufanie. Dotyczy to również Kościoła, bo „Kościół niegościnny, podobnie jak rodzina zamknięta w sobie, zawstydza Ewangelię i wyjaławia świat”.
Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie właściwego administrowania progami, przejściami, granicami, które powinny strzec, ale nie odpychać. Następnie zauważył, że my sami jesteśmy strażnikami i sługami Bramy Boga, którą jest Jezus, i wskazał, że Kościół jest dozorcą domu Pana, ale nie panem tego domu. Na zakończenie swej katechezy Papież zachęcił: – Niech rodziny chrześcijańskie uczynią z progu swego domu mały znak wspaniałej bramy miłosierdzia i gościnności Boga. Właśnie w ten sposób powinien być rozpoznawany Kościół w każdym zakątku ziemi: jako strażnik Boga, który puka, jako gościnność Boga, który nie zamyka ci bramy przed nosem, pod pretekstem, że nie jesteś domownikiem.

RV

Zadania dla związkowców Solidarności

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Od 35 lat wasz związek angażuje się na rzecz świata pracy, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej, jak również na rzecz obrony podstawowych praw osoby i społeczeństw. Bądźcie wierni temu zaangażowaniu, aby interesy polityczne albo ekonomiczne nie były ważniejsze od wartości, które stanowią istotę ludzkiej solidarności. Zawierzam was i wszystkich członków związku opiece waszego patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, i z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

RV
Audiencja generalna, 18 listopada 2015 r.

Kiążka Biblioteki „Niedzieli” w Bibliotece im. Josepha Ratzingera

Biblioteka im. Josepha Ratzingera w Collegium Teutonicum, znajdującym się między Bazyliką św. Piotra a Aulą Pawła VI w Watykanie, 18 listopada br. rozpoczęła swoją działalność. Zgromadzono tam tysiące dzieł teologicznych autorstwa kardynała, których egzemplarze w większości podarował on sam, już jako papież Benedykt XVI. Są tam także książki fundacji jego imienia i Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana). W zbiorach znalazła się książka wydana przez Bibliotekę „Niedzieli” pt. „Święty Jan Paweł II. Droga na ołtarze”.
Gdy w 2012 r. powstała idea zebrania wszystkich dzieł obecnego Papieża seniora, pomysłodawcy wybrali miejsce szczególnie mu bliskie. Właśnie w Collegium Teutonicum przez wiele lat kard. Ratzinger spędzał czas na modlitwie i studiowaniu w ciszy. Dzięki wsparciu wielu dobroczyńców udało się dostosować aule do przyjęcia tysięcy woluminów. O bibliotece obszernie pisaliśmy w poprzednim numerze „Niedzieli”. RV

2015-11-25 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok: inauguracja całodobowej adoracji w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

2026-02-15 18:48

[ TEMATY ]

sanktuarium Miłosierdzia Bożego

fot. © Robert Ostrowski/Archidiecezja białostocka

„Od dziś Bóg będzie tu przemawiał do waszych serc przez 24 godziny na dobę” - powiedział abp Józef Guzdek podczas Mszy św. inaugurującej całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Uroczystość odbyła się w 51. rocznicę śmierci bł. ks. Michała Sopoćki oraz w 10. rocznicę ogłoszenia go Patronem Białegostoku - Miasta Miłosierdzia.

W homilii metropolita białostocki nawiązał do liturgii słowa, która ukazuje Boga jako Tego, który poucza człowieka i wskazuje mu drogę życia, szanując jednocześnie jego wolność. Przywołał fragment z Księgi Mądrości Syracha o wyborze między posłuszeństwem przykazaniom a pójściem własną drogą. Przypomniał również słowa Mojżesza o „życiu i śmierci, błogosławieństwie i przekleństwie”, podkreślając, że Dekalog jest drogowskazem, a decyzja należy do człowieka.
CZYTAJ DALEJ

W Bazylice św. Piotra ujawniono pęknięcia stropu. Czy to zagraża świątyni?

2026-02-16 15:13

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Bazylika św. Piotra

pęknięcia

fundamenty

szkody

ks. Adrian Put

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra i jej fundamenty są kompleksowo i stale monitorowane z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii cyfrowej. Celem tego monitoringu jest umożliwienie szybkiej reakcji na wszelkie zagrażające zmiany i ochrona drugiej co do wielkości, największej świątyni chrześcijańskiej przed potencjalnymi szkodami spowodowanymi trzęsieniami ziemi i czynnikami środowiskowymi. Podjęte inicjatywy w tym kierunku, do tej pory w dużej mierze tajne, zostały dzisiaj zaprezentowane na konferencji prasowej w Watykanie.

Włoska firma paliwowo-energetyczna Eni zajęła się technicznymi aspektami projektu, który został w dużej mierze ukończony w 2025 roku. Według Eni, nie pobierała ona opłat od Watykanu za swoje usługi.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ws. postępowania sądowego dotyczącego biskupa tarnowskiego

2026-02-16 19:03

[ TEMATY ]

komunikat

diecezja tarnowska

diecezjatarnow.pl

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję