Reklama

Bazylika mniejsza w Radecznicy

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 67

Archiwum sanktuarium w Radecznicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce mamy 131 bazylik mniejszych, na świecie istnieje ich ok. 1,5 tysiąca. 6 września br. sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej (woj. lubelskie) otrzymało ten tytuł i dołączyło do świątyń szczególnie związanych z Kościołem rzymskim oraz z Ojcem Świętym. Uroczystej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podnoszący sanktuarium do godności bazyliki mniejszej odczytał w języku łacińskim ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu.

Słowo powitania i kazanie wygłosił biskup diecezjalny Marian Rojek. Przypomniał słowa św. Jakuba Apostoła, że słowo Boże jest jak lustro. – My się w to słowo wsłuchujemy, stajemy przed nim, i ono do nas dociera. Jak w zwierciadle dostrzegamy w nim, co Bóg chce nam przekazać, co jest prawdziwe, konieczne i wartościowe. W słowie Bożym odbija się nasze życie i postępowanie, takie, jakie rzeczywiście jest, jakie widzi nasze dobrze ukształtowane sumienie, nad którym pracuje Duch Święty poprzez nauczanie Kościoła – mówił bp Rojek. Podczas Liturgii został też konsekrowany nowy ołtarz wotywny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Ta bazylika, klasztor, parafia będą związane z Papieżem w Rzymie. To znak specjalnej komunii z Ojcem Świętym. Musimy być z tego dumni, ale też jeszcze bardziej żyć życiem chrześcijańskim. Codziennie prowadzona jest modlitwa za papieża i Kościół powszechny, ale także nasze życie musi uhonorować ten tytuł – podkreślił w rozmowie z „Niedzielą” abp Celestino Migliore. Jak przypomniał Arcybiskup Nuncjusz, św. Antoni był patronem ubogich i potrzebujących. – Jest to również orędzie papieża Franciszka, dlatego ważne jest dzisiaj dla nas wspomnienie tego świętego – dodał.

Dla Jadwigi z Trzeszczan, która przybyła na uroczystości, bazylika św. Antoniego jest miejscem wyjątkowym. Podczas odpustu ku czci patrona tego miejsca doznała cudownego uzdrowienia, o co – jak sama zaznaczyła – nawet wówczas nie prosiła. 6 września w Radecznicy dziękowała Bogu przez wstawiennictwo św. Antoniego. Dzięki niemu odkryła, że w życiu Pan Bóg powinien być najważniejszy, i taka myśl winna przyświecać człowiekowi. Ciągle trzeba o Nim pamiętać, a wtedy wszystkie sprawy na pewno dobrze się ułożą.

Ojcowie bernardyni, opiekunowie bazyliki, są wdzięczni za decyzję papieża Franciszka i zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by „lubelska Częstochowa” była miejs cem otwartym na Boże Miłosierdzie, z którego ludzie będą wracać odmienieni.

2015-09-08 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa - Zamek Królewski. Ks. prał. Jan Gargasewicz odebrał statuetkę Osobowości Roku

2026-05-09 19:12

[ TEMATY ]

Warszawa

Wałbrzych

ks. Jan Gargasewicz

osobowość roku

Archiwum prywatne

Ks. prał. Jan Gargasewicz podczas gali finałowej plebiscytu „Osobowość Roku 2025” na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał statuetkę i dyplom za zwycięstwo w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

Ks. prał. Jan Gargasewicz podczas gali finałowej plebiscytu „Osobowość Roku 2025” na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał statuetkę i dyplom za zwycięstwo w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

To nie tylko osobisty sukces kapłana, ale także wyróżnienie dla całej wspólnoty parafialnej i dzieł miłosierdzia prowadzonych na wałbrzyskim Podzamczu. Ks. prał. Jan Gargasewicz odebrał 9 maja na Zamku Królewskim w Warszawie statuetkę i tytuł „Osobowość Roku 2025” w kategorii działalność społeczna i charytatywna.

Uroczysta gala ogólnopolskiego finału plebiscytu Polska Press odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli laureaci z całej Polski, wyróżnieni za działalność społeczną, kulturalną, naukową i samorządową. W kategorii działalność społeczna i charytatywna zwyciężył proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu oraz dyrektor NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: policja apeluje o uwagę na drodze do osób idących do sanktuarium - zginął pielgrzym

2026-05-09 17:33

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Portugalska policja zaapelowała w sobotę do licznie zmierzających do sanktuarium w Fatimie pątników o uwagę na drodze. Apel ma związek z piątkową śmiercią pielgrzyma, który zginął pod kołami pociągu. Do tragicznego zdarzenia doszło na jednym z przejazdów kolejowych w Coimbrze, na środkowym zachodzie kraju. Ofiara śmiertelna to 66-letni mężczyzna, który udawał się w grupie blisko 70 osób do sanktuarium fatimskiego wraz z około 70 osobami z północnej Portugalii. Według lokalnych mediów w tragicznym zdarzeniu zginął działacz sportowy z miejscowości Vila do Conde.

Od tygodnia w kierunku sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się liczne pielgrzymki piesze, aby dotrzeć tam na 12 maja, kiedy to rozpoczną się uroczystości 109. rocznicy objawień maryjnych. Liczni pątnicy zmierzają do Fatimy także od strony Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

„Moje kochane dziecko ‘Niedziela’”. Historia tygodnika i duchowe źródła odbudowy Polski w biografii Zofii Kossak

2026-05-09 20:58

[ TEMATY ]

biografia

Zofia Kossak

Materiał prasowy

„Moje kochane dziecko ‘Niedziela’” – tak o tygodniku pisała Zofia Kossak w liście wysłanym 25 grudnia 1946 r. z Londynu do Zofii Dragat-Strońskiej. To krótkie, a zarazem niezwykle osobiste wyznanie przywołuje szczególną więź, jaka łączyła wybitną pisarkę z katolickim pismem, które współtworzyła. Widziała w nim nie tylko tygodnik, lecz także misję i narzędzie duchowej odbudowy Polski.

Historię tej niezwykłej relacji przypomina Czesław Ryszka w najnowszej książce „Historia i świętość. Zofia Kossak biografia ilustrowana”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Bogato ilustrowane, oparte na źródłach opracowanie ukazuje życie pisarki jako spójną całość, w której twórczość literacka splata się z głęboką wiarą, odpowiedzialnością moralną i zaangażowaniem w odrodzenie życia religijnego w powojennej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję