Reklama

Sport

DME w szachach - Polki na czele z kompletem zwycięstw i coraz większą przewagą

Polki pokonały ekipę Gruzji 3:1, odnosząc szóste zwycięstwo z rzędu w drużynowych mistrzostwach Europy w szachach w Batumi. Na trzy rundy przed zakończeniem imprezy prowadzą z przewagą już trzech punktów nad konkurentkami. Biało-czerwoni natomiast pokonali Szwecję 3,5:0,5.

[ TEMATY ]

szachy

Polki

Gruzja

Mistrzostwa Europy

Materiały prasowe Biura Prasowego Międzynarodowej Federacji Szachowej

Alina Kaszlińska

Alina Kaszlińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niepokonana kobieca reprezentacja Polski, rozstawiona w turnieju z „dwójką”, powiększyła przewagę nad pozostałymi ekipami i jest coraz bliżej zdobycia złotego medalu. Jedyny w historii mistrzowski tytuł szachistki znad Wisły zdobyły 20 lat temu w Goeteborgu.

Po zwycięstwach nad Włochami 3:1, Anglią 2,5:1,5, Armenią 3:1, broniącą tytułu Bułgarią 2,5:1,5 oraz Niemcami 2,5:1,5, w piątek podopieczne arcymistrza Marcina Dziuby w spektakularny sposób przedłużyły serię zwycięstw w spotkaniu z grającą z numerem 1 drużyną gospodarzy, w którym każda z ich rywalek legitymowała się wyższym indywidualnym rankingiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ekipie biało-czerwonych zwycięstwo na pierwszej szachownicy odniosła jej liderka Alina Kaszlinska, która pokonała legitymującą się najwyższym rankingiem spośród wszystkich uczestniczek Nanę Dzagnidze. Wygrała także na drugiej Aleksandra Malcewska z Nino Baciaszwili. Remisami zakończyły swoje pojedynki Oliwia Kiołbasa z Lelą Jawachiszwili oraz Monika Soćko z Meri Arabidze. Żadna z tej czwórki reprezentantek Polski nie doznała dotychczas porażki w Batumi.

W klasyfikacji po sześciu dniach Polki pozostają na prowadzeniu jako jedyny w całym turnieju zespół z kompletem zwycięstw. Mają 12 pkt i wyprzedzają Niemcy, Ukrainę i Rumunię – po 9 oraz Gruzję, Azerbejdżan, Francję i Węgry - po 8.

Reklama

Piątek był także udanym dniem dla startującej w turnieju open męskiej drużyny biało-czerwonych (numer 13), która wygrała swój drugi mecz w mistrzostwach. W szóstej rundzie podopieczni trenera Kamila Mitonia wysoko pokonali Szwecję (25), tracąc w czterech partiach zaledwie pół punktu.

Pierwsze zwycięstwo w turnieju, po czterech uprzednich remisach, na pierwszej szachownicy odniósł Radosław Wojtaszek, wygrywając z Jung Min Seo. Drugą z rzędu wygraną na trzeciej odnotował aktualny mistrz Polski Paweł Teclaf, który pokonał Edvina Trosta, a pierwszy pełny punkt w mistrzostwach zapisał debiutujący w iprezie tej rangi Jakub Kosakowski w partii z Miltonem Pantzarem. Zremisował natomiast Szymon Gumularz z Erikiem Blomqvistem na trzeciej.

Po sześciu rundach prowadzi Ukraina - 11 pkt, przed Holandią - 10 i Azerbejdżanem - 9. Polska z dorobkiem sześciu punktów (po dwa zwycięstwa, remisy i porażki) awansowała z 27. na 17. lokatę.

- Świetnie, z impetem weszliśmy w turniej kobiet, zwłaszcza że los przydzielił nam bardzo silne drużyny już w początkowej fazie zawodów. Mimo to wygraliśmy wszystkie mecze. To napawa nas optymizmem przed drugą częścią mistrzostw Europy. U panów postawiliśmy na młody skład, z debiutantami, który ma zbierać doświadczenie. Pierwsze zwycięstwa mają już za sobą Jan Malek i Jakub Kosakowski. W przyszłości wygrają dla nas jeszcze wiele partii - skomentował prezes Polskiego Związku Szachowego i kierownik ekipy w Batumi, arcymistrz Radosław Jedynak.

W turnieju open startuje 40 ekip, a w rywalizacji teamów kobiecych - 36.

Mistrzostwa rozgrywane na dystansie dziewięciu rund systemem szwajcarskim potrwają do wtorku. Sobota będzie jedynym dniem przerwy w turnieju. (PAP)

cegl/ krys/

2025-10-10 20:12

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy mecz mistrzostw Europy. Polki przegrały z Niemkami

[ TEMATY ]

piłka nożna

Szwajcaria

Polki

Mistrzostwa Europy

Niemki

PAP/EPA

Mecz Polska-Niemcy podczas Mistrzostw Europy

Mecz Polska-Niemcy podczas Mistrzostw Europy

Piłkarki reprezentacji Polski przegrały z Niemkami 0:2 (0:0) w meczu pierwszej kolejki fazy grupowej rozgrywanych w Szwajcarii mistrzostw Europy. Biało-czerwone debiutują w tej imprezie.

Na ten mecz reprezentacja Polski czekała od siedmiu miesięcy, gdy 3 grudnia 2024 roku zapewniła sobie awans na Euro 2025, wygrywając dwumecz z Austrią. W historycznym, pierwszym spotkaniu na dużym turnieju biało-czerwone mierzyły się z utytułowaną reprezentacją Niemiec, która osiem razy wygrywała mistrzostwa Europy.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie do Słowa Bożego: Post, dyscyplina i prostota nie są ucieczką od świata. Są formą wolności

2025-11-23 21:00

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Wikipedia

Babilon nie tylko podbija, ale także „programuje” elity. Daniel i trzej towarzysze trafiają na dwór, uczą się języka, literatury, dworskich manier. To polityka asymilacji - nowe imiona, nowa szkoła, nowy stół. Młodzi przyjmują naukę, ale stawiają granicę przy „skażeniu” (hebr. gaʾal) królewskim pokarmem. Chodzi o więcej niż przepisy czystości. Pokarm z królewskiego stołu oznaczał udział w kulcie obcych bóstw i w lojalności wobec króla jako „pana życia”. Odmowa jest więc teologicznym „nie”. Chcemy być lojalni wobec króla, ale nie kosztem przymierza.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Fernández: małżeństwo jest możliwe jedynie między mężczyzną i kobietą

2025-11-25 21:13

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

„Małżeństwo, ze względu na swój wszechobejmujący charakter i poszanowanie godności, może być zawarte tylko pomiędzy dwojgiem ludzi: mężczyzną i kobietą” - powiedział kard. Víctor Manuel Fernández, podczas watykańskiej prezentacji noty doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary „Jedno ciało. Pochwała monogamii”. Wyjaśnił, że dokument „pragnie zgłębić wartość i piękno monogamii jako wyłącznego związku pomiędzy mężczyzną i kobietą”.

Przyznał, że początkowo nota miała nosić tytuł „My dwoje”, aby wskazać „decyzję o należeniu do siebie nawzajem, ich dwojgu w sposób wolny połączonych wobec świata”. Prefekt Dykasterii zauważył, że o ile Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza, iż „istotnymi właściwościami małżeństwa są jedność i nierozerwalność”, to nota skupia się „jedynie na jedności” jako „wspólnocie życia, przyjaźni małżeńskiej, wzajemnej pomocy, całkowitym dzieleniu się ze sobą”. „Miłość małżeńska to głęboka więź emocjonalna, zakorzeniona w woli, która wybiera innego jako jedność z samym sobą” - stwierdził argentyński purpurat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję