Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież blisko cierpiących za wiarę

Audiencja dla Sudanki skazanej na śmierć

Papież Franciszek 24 lipca br. przyjął w Domu św. Marty w Watykanie Sudankę Meriam Yahia Ibrahim Ishak, skazaną w jej kraju na śmierć za porzucenie islamu, a następnie zwolnioną, pod naciskiem światowej opinii publicznej. Przybyła ona do Rzymu z mężem i dwojgiem małych dzieci. W audiencji wzięli udział także wiceminister spraw zagranicznych Włoch Lapo Pistelli i sekretarz Papieża – egipski kapłan koptyjski ks. Joannis Lahzi Gaid, który był tłumaczem. Dzielna kobieta podziękowała Ojcu Świętemu za okazane jej wsparcie, on zaś wyraził wdzięczność za jej świadectwo. Poinformował o tym po spotkaniu dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ. Oświadczył, że w bardzo spokojnej i serdecznej rozmowie mówiono także o przyszłości Sudanki. Dodał, że ten gest Ojca Świętego to wyraz jego bliskości „ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu swej wiary, przeżywanych trudności lub ograniczeń – tym samym ma znaczenie symboliczne”.

Modlitwa „Anioł Pański”

Nigdy więcej wojny!

Z dramatycznym apelem o pokój na świecie zwrócił się papież Franciszek 27 lipca br. podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Orędzie o zakończenie przemocy Ojciec Święty skierował szczególnie do krajów Bliskiego Wschodu, Iraku i Ukrainy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papież nawiązał do 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, która spowodowała miliony ofiar i ogromne zniszczenia. Przypomniał słowa papieża Benedykta XV, który nazwał ten konflikt „bezsensowną rzezią”. – Apeluję, aby nie powtarzać błędów z przeszłości. Należy pamiętać i uczyć się z historii, i dać pierwszeństwo pokojowi poprzez cierpliwy i odważny dialog – powiedział papież Franciszek, apelując o zakończenie przemocy na Bliskim Wschodzie, w Iraku i na Ukrainie.

Papież prosił, aby łączyć się z nim na modlitwie, by Bóg udzielił tym narodom oraz tym, którzy sprawują władzę, mądrości i siły potrzebnych do kontynuowania drogi pokoju, dążąc do dialogu i negocjacji z mocą pojednania. – W centrum każdej decyzji nie należy stawiać osobistych interesów, ale dobro wspólne i szacunek dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że wszystko traci się przez wojnę, a nic się nie traci przez pokój! Bracia i siostry: nigdy wojny, nigdy więcej wojny! – apelował Ojciec Święty, wyrażając szczególną troskę o dzieci, którym wojna zabiera godność i przyszłość.

Polski Papieski Instytut Kościelny

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa 16 lipca br. zatwierdziła kandydaturę ks. dr. Adama Sycza na rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. 22 lipca ks. Sycz przejął od ks. dr. Bogusława Kośmidra funkcję rektora Instytutu na 6-letnią kadencję.

Ks. dr Adam Sycz ma 40 lat i jest kapłanem archidiecezji przemyskiej. W Sekretariacie KEP przez ostatnie 6 lat (2008-14) pełnił funkcję sekretarza przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika i – przez kilka miesięcy – jego następcy abp. Stanisława Gądeckiego.

Reklama

Polski Papieski Instytut Kościelny przy via Pietro Cavallini w Rzymie to instytucja kościelna pozostająca w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej, poddana władzy i nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski. Jest domem dla księży studentów, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia kościelne do Rzymu.

Telefon papieża w sprawie dramatu chrześcijan

Papież Franciszek zadzwonił 20 lipca br. do katolickiego patriarchy Antiochii obrządku syryjskiego Ignacego Józefa III Younana, aby zapewnić go, że uważnie i z troską śledzi dramat chrześcijan wypędzonych i zagrożonych w irackim mieście Mosul. Rozmowa trwała 9 minut.

Ignacy Józef III w obliczu – jak to określił – „czystki religijnej w prowincji Niniwa” poprosił Papieża o „zwiększenie wysiłków wraz z możnymi tego świata”. Dodał, że w tej sytuacji „milczenie tzw. cywilizowanego świata jest hańbą”.

Papież na obiedzie z pracownikami Watykanu

Papież Franciszek 25 lipca br. niespodziewanie przyszedł na obiad na stołówkę dla pracowników Watykanu. Tak jak wszyscy stanął w kolejce i odebrał posiłek – dorsza i makaron. Następnie usiadł przy jednym ze stołów wraz z innymi osobami. Komentując to wydarzenie, portal „Il Sismografo” cytuje dyrektora stołówki, który nazwał Papieża „najpokorniejszym pracownikiem”. – Sceny, gesty, zdjęcia z pewnością nie mogą być uważane za pasujące do tradycji Piotrowej, ale papież Franciszek przyzwyczaił wszystkich do tego, że zaskakuje i do śmiania się z „nowości bergogliańskich”. To kolejna niespodzianka Franciszka – pisze „Il Sismografo”.

* * *

Wielkim zagrożeniem współczesnego świata jest indywidualistyczny smutek płynący ze skąpego serca.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-07-29 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wciąż niepewny los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją

2026-08-14 19:19

[ TEMATY ]

aborcja

surogatka

henriethaan/pixabay.com

Wciąż niepewny jest los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją. Chłopiec urodził się na dwa tygodnie przed terminem, tuż po tym jak sąd w Teksasie wydał wyrok gwarantujący mu opiekę medyczną i leczenie wady serca. Gabriel przebywa pod opieką w szpitalu dziecięcym w Dallas. Surogatka, która odmówiła aborcji dziecka, której na wieść o uleczalnej wadzie serca chłopca, domagali się jego biologiczni rodzice, nie mogła zobaczyć dziecka po urodzeniu. Walka o jego przyszłość wciąż trwa.

Postawa amerykańskiej surogatki, która rozpoczęła walkę o życie dziecka wbrew oczekiwaniom jego biologicznych rodziców, wywołała debatę o granicach praw rodzicielskich i macierzyństwie zastępczym, która wyszła daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. Pochodząca z Alaski McKenna West, która jest pielęgniarką i samotnie wychowuje dwoje dzieci oświadczyła: „Każde życie ma znaczenie. Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do zakończenia życia dziecka, które nosi w swym łonie, w tym ja”.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: procesja maryjna po rzece Pad odwołana – za niski poziom wody

2026-08-14 16:36

[ TEMATY ]

rzeka

procesja maryjna

Pad

Joanna Popławska/Niedziela

Włoska diecezja Cremony odwołała tradycyjną procesję na rzece Pad w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Najdłuższa rzeka Włoch ma krytycznie niski poziom wody, odsłonięte są piaszczyste i żwirowe brzegi. Znana procesja łodzią nie jest zatem możliwa.

Przy wystarczającym poziomie wody uroczysta procesja odbywa się corocznie 15 sierpnia. Po Mszy św. w katedrze w Cremonie, figura Matki Bożej z Brancere jest niesiona do rzeki. Jest uważana za królową i patronkę Padu. Stamtąd podróżuje statkiem, w asyście licznych łodzi, do Brancere, towarzyszą jej modlitwy i błogosławieństwa. W miejscu docelowym wspomina się ludzi, którzy stracili życie w rzece lub w powodzi.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: śladami św. Jana Pawła II do grobu św. Stanisława Kostki

2026-08-15 19:47

Vatican Media

Karol Wojtyła wielokrotnie modlił się przy grobie św. Stanisława Kostki

Karol Wojtyła wielokrotnie modlił się przy grobie św. Stanisława Kostki

„Gotowe jest serce moje, Boże” - miał według tradycji powiedzieć przed śmiercią Stanisław Kostka, osiemnastoletni nowicjusz jezuicki, gdy umierał 15 sierpnia 1568 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W roku 300. rocznicy jego kanonizacji przez Benedykta XIII warto przypomnieć, jak mocno ten święty wpisał się także w życie Karola Wojtyły, który cenił sobie wizyty przy jego relikwiach w kościele Sant’Andrea al Quirinale, arcydziele sztuki barokowej Gian Lorenza Berniniego.

Z parafii św. Stanisława Kostki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję