Reklama

Duchowość

Na drodze neokatechumenatu

Tradycją jest, że sosnowiecka wspólnota neokatechumenalna zawsze uroczyście kończy rok swojej formacji. Tak było i tym razem. 28 czerwca biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. dla wszystkich diecezjalnych wspólnot neokatechumenalnych. Z racji, że w sosnowieckiej parafii pw. św. Floriana neokatechumenat zrzesza najwięcej sióstr i braci, uroczysta Eucharystia sprawowana była właśnie tam.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że kochać Boga i bliźniego to podstawowy obowiązek chrześcijanina. Wyjaśnił, że ta miłość drugiego oznacza pragnienie jego dobra, co w pierwszym rzędzie znaczy przybliżenie go do Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie na świecie jest ponad 20 tys. wspólnot neokatechumenalnych. Ponieważ wśród członków wspólnot liczną grupę stanowią rodziny wielodzietne, a dzieci również korzystają z formacji rodziców, można stwierdzić, że w Drogę Neokatechumenalną na świecie zaangażowanych jest ponad milion osób. W Polsce istnieje ponad tysiąc wspólnot neokatechumenalnych (w 37 diecezjach i blisko 400 parafiach), co oznacza, że w Drogę Neokatechumenalną zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób.
W naszej diecezji w Drogę Neokatechumenalną zaangażowanych jest ponad 200 osób. Dla nich wszystkich neokatechumenat stał się szansą na odkrycie istoty swojej wiary. Obecnie wspólnoty neokatechumenalne istnieją w następujących parafiach diecezji sosnowieckiej: trzy wspólnoty przy parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, po jednej w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu, św. Wojciecha w Jaworznie i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce.

Działo się…

Reklama

Dziękczynienie za miniony rok formacji stało się okazją do podsumowania, którego dokonał Piotr Skowron: – W okresie od października 2013 r. do czerwca 2014 r. wspólnoty prowadziły trzy cykle katechez: w parafii św. Floriana w Sosnowcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Oprócz katechez w maju br. wspólnoty neokatechumenalne prowadziły na osiedlu Środula tzw. Misję na Placach. Każde ze spotkań rozpoczynały wieczorne Nieszpory, w trakcie których głoszona była Dobra Nowina o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Poza tym bracia ze wspólnot włączali się również w ewangelizację uliczną podczas Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej w Dąbrowie Górniczej, pod koniec września 2013 r.
1 lutego 2014 r. w Watykanie miało miejsce spotkanie wspólnot neokatechumenalnych z papieżem Franciszkiem. W spotkaniu uczestniczyło ok. 10 tys. osób z całego świata. Z naszej diecezji w spotkaniu tym uczestniczyło jedno małżeństwo z pierwszej wspólnoty św. Floriana w Sosnowcu oraz ks. Włodzimierz Skoczny. Z kolei 17 maja 2014 r. w hali Torwaru w Warszawie odbyło się spotkanie powołaniowe prowadzone przez inicjatora Drogi Neokatechumenalnej – Kiko Argüello, które zgromadziło ok. 13 tys. młodych i rodzin z Drogi Neokatechumenalnej ze wszystkich diecezji w Polsce oraz z innych krajów Europy. Z naszej diecezji uczestniczyło w tym spotkaniu ok. 40 osób, z czego na misję zgłosiły się dwie rodziny z drugiej wspólnoty w parafii św. Floriana oraz jedna dziewczyna z trzeciej wspólnoty – do klasztoru klauzurowego. Przede wszystkim jednak, w trakcie całego roku każda wspólnota neokatechumenalna spotykała się co tydzień podczas Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystii. Te spotkania, które odbywają się każdego tygodnia, są podstawowym miejscem, w którym realizowana jest Droga Neokatechumenalna, której celem jest doprowadzenie jej uczestników do bliskiej relacji z Jezusem Chrystusem – powiedział Piotr Skowron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Neokatechumenat dla parafii

Droga Neokatechumenalna jest pewną posługą, narzędziem, które ma służyć parafii. Tak jak w Kościele pierwotnym istniała instytucja katechumenatu, tak Droga Neokatechumenalna jest jednym z darów Ducha Świętego.
A co mogą wnieść wspólnoty neokatechumenalne w życie parafii? Coraz pilniejszym zadaniem dla Kościoła jest przejście od duszpasterstwa sakramentów do duszpasterstwa ewangelizacji. Z badań statystycznych wynika, że w przeciętnej zagłębiowskiej parafii w Mszy św. niedzielnej uczestniczy od 20 do 30 procent wiernych. Księża docierają z posługą Słowa i Eucharystii tylko do części wiernych. A co z pozostałymi, którzy są obojętni religijnie albo określają się jako niewierzący? Do nich nie trafia duszpasterstwo sakramentalne, bo za takowe trudno uznać tradycyjny chrzest, ślub czy pogrzeb. Potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjne i misyjne, aby dotrzeć do oddalonych od Kościoła. Duszpasterstwo sakramentalne ogarnia tych, którzy wierzą i chcą swoją wiarę umocnić i pogłębić. Duszpasterstwo ewangelizacyjne zaś chce budzić wiarę w obojętnych i niewierzących. Temu właśnie służy Droga Neokatechumenalna.

Na całym świecie

Drogę Neokatechumenalną założył w 1962 r. młody człowiek, dobrze zapowiadający się malarz, Kiko Argüello, który zgromadził ludzi poranionych, mówiąc im, że Bóg ich kocha. Kiko Argüello nie tylko doświadczył Jezusa w ubogich, ale postanowił żyć razem z najuboższymi. Zrozumiał podstawową prawdę, która mówi, że Jezus żył, umarł i zmartwychwstał, by powrócić znowu, gdyż śmierć nie ma nad Nim już władzy. Wokół Kiko Argüello zrodziła się wspólnota złożona z żebraków, prostytutek, złodziei, kryminalistów i analfabetów. Kiko Argüello nie moralizował, nie czynił im wyrzutów, ale głosił słowa Ewangelii. Śpiew psalmów, modlitwa i konkretne świadectwo solidarności przemieniały takich ludzi. Z czasem Droga Neokatechumenalna zaczęła rozprzestrzeniać się w Madrycie oraz w innych diecezjach Hiszpanii. W Polsce po raz pierwszy katechezy inicjujące Drogę Neokatechumenalną zostały wygłoszone w Lublinie w 1975 r. W ciągu 50 lat neokatechumenat dotarł do większości krajów wszystkich kontynentów.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto wspólnoty parafialnej

Niedziela łódzka 44/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wspólnota

parafia

Henryk Tomczyk

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy erygowania łódzkiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela odbyły się w niedzielę 7 października w świątyni parafialnej przy al. Włókniarzy 187. Mszę św. w intencji wspólnoty parafialnej sprawował abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, w asyście proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza i ks. prał. Jarosława Patera

Przybyłych gości, wśród których byli kapłani, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół i przedszkoli, delegacje z innych parafii, poczty sztandarowe oraz parafianie, powitał ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz. Wyrażając pragnienie, by uroczystości jubileuszowe umocniły rodzinę parafialną w wyznawanej wierze i w podążaniu za Chrystusem, jedynym Zbawicielem świata, prosił abp. Marka Jędraszewskiego o sprawowanie Mszy św. w intencji parafian i pozostałych uczestników liturgii. Święte obrzędy wzbogacił śpiew zespołu „Zawierzenie” ze wspólnoty modlitewnej działającej przy parafii Najświętszego Zbawiciela, a także chóru parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję