Reklama

Budują kościół w Strzyżowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strzyżów jest starą miejscowością, ale parafia rzymskokatolicka została erygowana tu dopiero w 1947 r. Wcześniej miejscowość ta należała do parafii Horodło, a w samym Strzyżowie istniała od dawna parafia Kościoła unickiego, zamieniona przez Rosjan w 1875 r. na prawosławną, która dotrwała do 1944 r. Od początku swego istnienia parafia korzysta ze starej unickiej świątyni zbudowanej w 1817 r., która jest za mała dla obecnej społeczności wierzących i znajduje się w złym stanie technicznym. Podczas wizytacji biskupiej w 2001 r. bp Jan Śrutwa i Rada Parafialna zadecydowali o budowie nowej świątyni wraz z domem parafialnym w nowym miejscu. Decyzja o budowie w innym miejscu została podyktowana tym, że stale zmniejsza się teren przy obecnym kościele na skutek niszczycielskiego działania rzeki Bug. Do budowy nowej świątyni Ksiądz Biskup oddelegował do Strzyżowa ks. Romana Karpowicza, który wraz z dotychczasowym proboszczem ks. kan. Kazimierzem Kiełbanią sprawują opiekę duszpasterską nad parafią. Plac pod budowę kościoła w samym centrum Strzyżowa o powierzchni 1,3 ha podarowała parafii Gmina Horodło. Jest to spore wzniesienie, które trzeba uporządkować i przystosować do budowy. 27 listopada 2002 r. rozpoczęto niwelację terenu. Jest to praca trudna i długotrwała z powodu bardzo twardego gliniastego podłoża. Do tej czynności parafia otrzymała od Cukrowni Strzyżów S.A. ciężki sprzęt, który z powodzeniem radzi sobie w tych trudnych warunkach. Ks. Roman Karpowicz planuje na wiosnę poświęcenie placu, ustawienie pamiątkowego krzyża i zalanie fundamentów. Jednocześnie trwają prace związane z projektem świątyni, które wykonuje architekt Tomasz Dudek.
Stara świątynia strzyżowska służy już 185 lat i na pewno będzie jeszcze przez długi czas pełniła funkcję kościoła parafialnego. Natomiast nowa świątynia budowana wspólnie przez całą parafię stanie się znakiem wiary ludzi żyjących w obecnych trudnych czasach oraz miejscem spotkania z Bogiem, a także pamiątką naszych czasów. Parafii Strzyżów i jej duszpasterzom wypada pogratulować i życzyć: Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 pytań Jezusa: "Czy chcesz stać się zdrowym?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Zmiana wymaga decyzji. Czasem przyzwyczajamy się do swoich słabości. Jezus pyta nie o historię, lecz o wolę.
CZYTAJ DALEJ

Synodalność Kościoła

2026-02-24 20:13

Magdalena Lewandowska

Na konferencji obecna byłą liczna delegacja synodu archidiecezji wrocławskiej.

Na konferencji obecna byłą liczna delegacja synodu archidiecezji wrocławskiej.

Czy Kościół powinien być synodalny? Czym synodalność różni się od demokracji?

Wokół tematów synodalności, relacji Kościoła z państwem i ekumenizmu odbyła się na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu czwarta edycja ogólnopolskiej konferencji naukowej Quaestio Ecclesiae. Wydarzenie, które zgromadziło teologów z różnych uczeni w Polsce, jest inicjatywą naukową Katedry Eklezjologii i Sakramentologii Papieskiego Wydziału Teologicznego. – Cieszę się, że tak wielu prelegentów odpowiedziało na zaproszenie, grono jest naprawdę bardzo zacne. Ciesze się także z dużej delegacji synodu naszej archidiecezji, bo to znaczy, że temat jest aktualny – mówił witając uczestników ks. dr hab. Jacek Froniewski, Kierownik Katedry Eklezjologii i Sakramentologii PWT, kanclerz kurii wrocławskiej. – Konferencja odbywa się już po raz czwarty i to moja wielka radość, że tak pięknie się rozwinęła. A zaczęło się od inicjatywy doktorantów – dodawał.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #7

2026-02-25 13:41

screen YT

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codzienny cykl: "Wielkopostny Kadr z Niedzielą"

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję