Reklama

Antykoncepcja a zdrowie człowieka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 listopada w Instytucie Jana Pawła II w Rzeszowie odbyło się sympozjum nt. Antykoncepcja a zdrowie człowieka, które zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Odpowiedzialnego Rodzicielstwa "Miłość i odpowiedzialność".
W sympozjum wzięło udział 145 osób z diecezji rzeszowskiej i przemyskiej, a wśród nich ginekolodzy, pielęgniarki, doradcy życia rodzinnego, nauczyciele, katecheci, słuchacze Diecezjalnego Studium Rodziny. Wśród zaproszonych gości był obecny ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny, który podziękował organizatorom i uczestnikom spotkania za to, że podjęli tak ważny problem.
Problem przedstawiany był od strony medycznej, psychologicznej oraz etycznej. Dr Szymon Wojtylak, patomorfolog z Gdańska, w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na skutki wypływające ze stosowania wkładki wewnątrzmacicznej w organizmie kobiety. Antykoncepcja zaś jest tą formą działania, która kłóci się z lekarską zasadą: po pierwsze - nie szkodzić - mówił podczas spotkania dr Szymon Wojtylak. Lekarki Maria Szczawińska z Krakowa i Teresa Kramarek z Poznania zaprezentowały temat Metody rozpoznawania płodności w doświadczeniu lekarza.
Od strony moralnej problem antykoncepcji przybliżył moralista - ks. dr Wacław Sopel. Odwołując się do dokumentów Kościoła, zwrócił uwagę na to, że małżeństwo sakramentalne jest tym miejscem, w którym zawsze poczyna się nowe życie, kto zaś sięga po antykoncepcję, ingeruje w cele małżeństwa, którymi są jedność i prokreacja. Ks. Wacław Sopel podkreślił także i to, że po antykoncepcję sięga ten, kto nie chce życia. Bardzo często więc jeśli przy stosowaniu antykoncepcji pocznie się nowe życie - prowadzi to do aborcji. Nie ma tutaj nastawienia na dzielenie się miłością, ale działanie egoistyczne - mówił ks. Sopel.
Na zakończenie miała miejsce dyskusja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: kapłan nazywał Leona XIV i Franciszka "uzurpatorami". Został ekskomunikowany

2026-08-16 20:01

[ TEMATY ]

USA

kapłan

papież Franciszek

Papież Leon XIV

uzurpator

ekskomunikowany

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup San Antonio Gustavo García-Siller ogłosił, że ks. John Mary Foster został uznany przez trybunał kanoniczny za winnego schizmy, objęty ekskomuniką latae sententiae i pozbawiony stanu duchownego. Duchowny publicznie kwestionował prawowitość papieży Franciszka i Leona XIV, nazywając ich „uzurpatorami”.

Orzeczenie trybunału zostało wydane 20 kwietnia, a archidiecezja poinformowała o nim 14 sierpnia. Jednocześnie abp García-Siller zakazał katolikom uczestniczenia we Mszach św. i innych wydarzeniach organizowanych przez Misję Bożego Miłosierdzia (MDM) w Canyon Lake oraz wezwał do zaprzestania finansowego wspierania tej wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trwa od 17 do 25 sierpnia przez dziewięć kolejnych dni, podczas których odmawiamy przypisane na każdy dzień poniższe modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi rzeszowscy zapewniają o modlitwie za zmarłych i poszkodowanych w wypadku na Węgrzech

2026-08-16 15:45

[ TEMATY ]

Rzeszów

biskupi

bp Jan Wątroba

bp Krzysztof Chudzio

PAP

W wypadku polskiego autokaru na Węgrzech zginęło 12 osób

W wypadku polskiego autokaru na Węgrzech zginęło 12 osób

Biskupi z Rzeszowa - bp Jan Wątroba i bp Krzysztof Chudzio opublikowali komunikat, w którym zapewnili o modlitwie za zmarłych i poszkodowanych w wypadku autokaru z pielgrzymami na Węgrzech.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o wypadku polskiego autokaru na Węgrzech, w którym znajdowali się między innymi pielgrzymi z diecezji rzeszowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję