Reklama

Niedziela w Warszawie

Podwójny jubileusz

Już 2 maja w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży rozpoczną się obchody 70. rocznicy objawień

Niedziela warszawska 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

ARTUR STELMASIAK

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody zainaugurowane zostaną w czwartek o godz. 17.30 modlitwą różańcową. Wierni będą się modlić w kaplicy zbudowanej na miejscu cudownych objawień. Następnie będzie tam sprawowana Msza św.

Główne uroczystości zaplanowano na piątek 3 maja - w dniu święta NMP Królowej Polski. Msza św. koncelebrowana rozpocznie się o godz. 11. Głównym celebransem będzie bp Marek Solarczyk, a homilię wygłosi o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry. - Obecnością bp. Marka Solarczyka pragniemy zaakcentować jedność dwóch wspólnot diecezjalnych i zaznaczyć, że do sanktuarium przybywa wielu mieszkańców Pragi, w tym nasi dobroczyńcy i współpracownicy - mówi kustosz sanktuarium o. Tadeusz Suślik SchP i dodaje. - Natomiast poprzez obecność o. Jana Pacha OSPPE chcemy podkreślić rolę ojców paulinów w udokumentowaniu przesłań, jakie otrzymała podczas wizji Władysława Fronczak (Papis).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze objawienia Matki Bożej na Siekierkach miało miejsce 3 maja 1943 r. Dwunastoletnia wówczas Władzia opowiedziała o tym rodzicom. Dorośli poprosili o pomoc lekarzy, ci jednak stwierdzili, że dziecko jest zdrowe. Kolejne widzenia powtarzały się w następnych dniach, miesiącach i latach. Dziewczynce ukazywała się Matka Boża i Pan Jezus. Władzia za namową kapłana zaczęła sporządzać notatki z objawień, zorganizowała też modlitwę dzieci i dorosłych. Ostatnie objawienia miało miejsce 15 września 1949 r.

Reklama

Wierni, którzy przychodzili się modlić razem z dziewczynką, zbudowali małą kapliczkę w miejscu objawień. W 1977 r. odprawiono tam pierwszą Mszę św., a cztery lata później Stefan kard. Wyszyński przekazał to miejsce zakonowi pijarów. 15 marca 1988 r. została ustanowiona parafia pw. NMP Królowej Wyznawców.

W piątek 3 maja, po Mszy św. odpustowej, bp Solarczyk poprowadzi procesję z sanktuarium do kaplicy. Na miejscu objawień odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia.

- W imieniu wspólnoty pijarskiej zapraszam Czytelników „Niedzieli” na Siekierki, by wspólnie uwielbiać Boga za łaski, którymi obdarza nas, nasze parafie i Ojczyznę. Będziemy także prosić Maryję, Nauczycielkę Młodzieży, aby nadal roztaczała matczyny płaszcz opieki nad Warszawą, a zwłaszcza nad dziećmi i młodzieżą - mówi o. Tadeusz Suślik SchP.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja – Zegar Słoneczny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2018, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

pl.wikipedia.org

Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie Petera Paula Rubensa w Prado

Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie Petera Paula Rubensa w Prado

Wśród wielu porównań i obrazów starotestamentowych służących wyrażeniu prawdy o przywileju Niepokalanego Poczęcia Maryi jest „zegar słoneczny”. Metafora ta występuje w łacińskiej wersji Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP: „Witaj zegarze, w którym nazad jest cofnione/Słońce dziesięcią linij, gdy Słowo Wcielone”. Na miejsce tego wiersza wprowadzono do polskiego tekstu Godzinek bardziej zrozumiałe porównanie związane ze słońcem, które zachowało się niezgodnie z naturą

Na zegarze słonecznym króla Achaza (VIII wiek przed Chrystusem) spełnił się jeden z najbardziej zadziwiających cudów, o jakich wspomina Stary Testament. Kluczem do zrozumienia tego porównania jest wydarzenie z życia króla judzkiego Ezechiasza, syna i następcy Achaza, które zostało opowiedziane w Drugiej Księdze Królewskiej. Kiedy król Ezechiasz (727-698 r. przed Chrystusem) śmiertelnie zachorował, prorok Izajasz oznajmił władcy, że zostanie uzdrowiony. Ezechiasz nie dowierzając, domagał się wyjątkowego znaku na potwierdzenie prawdziwości obietnicy Bożej. Otrzymał taką odpowiedź: „«Oto ci będzie ten znak od Pana, że spełni On tę rzecz, którą przyrzekł: Czy cień ma się posunąć o dziesięć stopni, czy też ma się cofnąć o dziesięć stopni?”. Ezechiasz rzekł: «To łatwe dla cienia postąpić o dziesięć stopni. Nie – niech cień się cofnie o dziesięć stopni!”. Wtedy prorok Izajasz wołał do Pana, a Ten przesunął cień na stopniach zegara Achaza – po których opadał równocześnie ze słońcem – o dziesięć stopni” (2 Krl 20,9-11; por. Iz 38,6--8). Znak okazał się skuteczny. Król po trzech dniach odzyskał zdrowie i żył jeszcze piętnaście lat.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: tylko trwając w łonie Kościoła Bractwo św. Piusa X może walczyć o prawdziwą wiarę

2026-02-21 11:59

[ TEMATY ]

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

„Jeśli Bractwo św. Piusa X chce wywrzeć pozytywny wpływ na historię Kościoła, nie może walczyć o prawdziwą wiarę z zewnątrz, z dala od Kościoła zjednoczonego z papieżem, ale tylko w Kościele, wraz z papieżem i wszystkimi prawowiernymi biskupami, teologami i wiernymi” - stwierdza w swoim komentarzu emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Odnosi się on do zapowiedzi jego władz, iż zamierza 1 lipca wyświęcić biskupów bez mandatu papieskiego, co będzie prowadziło do zaciągnięcia przez nich ekskomuniki i schizmy.

CZYTAJ DALEJ

Igrzyska 2026/short track - Kamila Sellier: mam się całkiem dobrze

2026-02-21 17:12

[ TEMATY ]

sport

fot: PAP/INSTGRAM

- Mam się całkiem dobrze - przekazała w internetowym wpisie Kamila Sellier, startująca w short tracku reprezentantka Polski, która miała wypadek w piątkowym ćwierćfinale olimpijskiej rywalizacji na 1500 m w Mediolanie.

Sellier upadając razem z jedną z rywalek została przez nią uderzona łyżwą w twarz. Zniesiono ją z lodowiska na noszach i przetransportowano do szpitala. Tam przeszła badania, a następnie zabieg, bo tomografia komputerowa wykazała niewielkie złamanie jednej z kości twarzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję